Budova České národní banky v Ústí nad Labem je příkladem kvalitní novostavby. | foto: Karel Pešek, MAFRA

ČNB se stahuje z Ústí, část kanceláří v sídle nabízí k pronájmu

  • 0
Česká národní banka se stahuje ze sídla v centru Ústí nad Labem, které se díky svému výjimečnému vzhledu s kopulí a kyvadlem stalo jedním ze symbolů města. Banka si ho na počátku 90. let sama nechala postavit a padly kvůli němu historické domy v ulici Hradiště. Teď budovu nabízí k pronájmu.

Česká národní banka v Ústí uvolňuje kanceláře, ruší některá pracovní místa, propouští lidi a podle zdrojů MF DNES některá oddělení přesouvá do Prahy.

"V pátek jsem dostal výpověď. Po dvaceti letech," posteskl si jeden ze zaměstnanců banky. S ním prý od léta dostalo výpovědi dalších asi dvacet lidí.

Česká národní banka prohlašuje, že chce v Ústí nad Labem zůstat a budovu úplně neopustí.

"Nejde o záměr pronájmu celého objektu. ČNB celou budovu neopouští a ani se k tomu nechystá," uvedla Petra Vlčková z tiskového oddělení ČNB. Dodala, že v části objektu, kde banka zůstává, chce dál nabízet služby zákazníkům beze změn.

Důvodem, proč se ČNB stahuje z části domu, jež jí patří, je snaha ušetřit. Podle Vlčkové jde o "zeštíhlení regionální sítě", které banka plánuje dokončit v polovině příštího roku. S tím souvisí i propuštění několika desítek lidí, nejen v Ústí.

Na webu realitní společnosti Naxos, která pronájem vyřizuje, je uvedeno, že ČNB nabízí 1 050 metrů čtverečních kanceláří, včetně rozlehlé konferenční místnosti ve 4. patře. ČNB preferuje pronájem všech prostor najednou jednomu zájemci. Ti měli čas přihlásit se do 25. října. Kolik jich bylo, nechce Naxos sdělit.

"Připravuji vyhodnocení pro ČNB a než ho předložím, nerad bych o tom hovořil," sdělil ředitel prodeje realitky Petr Vácha.

Dům by se jednou mohl otevřít veřejnosti

Sídlo ČNB je mimořádné svým vzhledem i okolnostmi stavby. Budovalo se v letech 1993 až 1994.

"Tento dům je jeden z prvních, který v porevolučním období reagoval na kontext původního města. Stavět do proluky byla tehdy výjimka. I když tam nebyla čistě jen proluka," říká ústecký architekt Matěj Páral.

Budova České národní banky v Ústí nad Labem je příkladem kvalitní novostavby.
Budova České národní banky v Ústí nad Labem je příkladem kvalitní novostavby.

Budova vyplnila nezastavěnou proluku v sousedství areálu klášterního kostela sv. Vojtěcha. Kvůli stavbě ale padly také domy čp. 84/5, 85/7 a 501/9 v ulici Hradiště.

Autory nové budovy jsou architekti Michal Gabriel a Miroslav Johanovský. Většina Ústečanů ji zná jen z venku, protože banka si interiér střeží.

"Pokud z něj banka odejde úplně, je naděje, že se dům otevře městskému životu," dodal Páral.

ČNB si vybrala realitku s nejasným vlastníkem

Zajímavostí na prodeji je i výběr realitky, která kanceláře nabízí. Naxos má nejasnou vlastnickou strukturu a tajné majitele s anonymními akciemi, vláda se přitom usnesla, že firmy, které se budou ucházet o státní peníze, musí rozkrýt své vlastníky. Závazné je to ale až od 1. ledna 2014.

ČNB uvedla, že si společnost Naxos vybrala na základě informací získaných průzkumem trhu v oblasti realitních služeb.

Na dotaz, komu Naxos patří, Vácha neodpověděl. "Hezký den," řekl jen, zasmál se a zavěsil.