Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bude práce, chválí prolomení limitů Braňany. Ale i prach, namítají jiní

  8:24aktualizováno  8:24
Lidé v Mariánských Radčicích a Braňanech na Mostecku se rozcházejí v názoru, zda je prolomení limitů těžby na dole Bílina dobrá, nebo špatná zpráva. Mnoho z nich totiž na dole pracuje. Na druhou stranu se budou až do roku 2055 potýkat s prachem z těžby. Starostové rozhodnutí vítají. Tvrdí, že bez pracovních příležitostí by obce zanikly.

Těžební jáma se zastaví 500 metrů od Braňan. | foto: Obecní úřad Braňany

„Já už jsem v důchodu, ale na šachtě jsem dělal čtyřicet let. A dneska tam pracuje hodně členů mé rodiny. Nechci, aby přišli o práci. Je dobře, když se tam bude těžit dál,“ říká například Lukáš Klát z Braňan.

Fotogalerie

Přesně opačný názor má důchodkyně, která nechce říct své jméno. „Je tady kvůli tomu dost nevraživosti,“ omlouvá se a k prolomení limitů dodává: „Štve mě to. Když pominu hluk, je tady strašně prachu. A když se těžba rozšíří, bude ho ještě víc. Všechny předměty, které používáme na dvoře, musíme pořád čistit. Ovoce, zelenina, všechno je od prachu.“

Podle někdejších záměrů se měla těžba posunout až na 400 metrů od prvních domů v Braňanech a dokonce na 170 metrů v Mariánských Radčicích. Vláda v pondělí rozhodla, že těžební jáma musí skončit aspoň pět set metrů od lidských sídel.

„Prach tady bude pořád. Ale zkusíme s tím něco udělat. Chceme připravit projekty na zkrápění vodou, mají se stavět valy a sázet stromy. Vyjednávání o tom budou minimálně do roku 2020,“ říká braňanský starosta Petr Škanta.

Rozhodnutí vlády totiž neznamená okamžité posunutí těžby. Je to signál k projednávání podrobností o ochraně životního prostředí (rozhodnutí vlády zde).

Kdyby se netěžilo, obec zanikne, tvrdí starosta

„Teď bude muset ještě fungovat normální správní proces, který povede ministerstvo životního prostředí a Český báňský úřad a kde se budou vyhodnocovat dopady na životní prostředí,“ poznamenal ministr průmyslu Jan Mládek.

Také Mariánské Radčice budou požadovat ochranná opatření. „V rámci projednávání dokumentace ‚Plánu otvírky, přípravy a dobývání a vlivu stavby na životní prostředí‘ budeme požadovat nejvíce možných opatření tak, aby se život lidí nezhoršil,“ uvedl starosta Mariánských Radčic Jaroslav Sikora.

Starostové Braňan i Mariánských Radčic rozhodnutí o prolomení limitů na Bílině vítají.

„Kolik lidí odsud dělá na šachtě, neumím přesně říct, ale je jich hodně. A další jsou zaměstnaní u malých firem, které jsou na doly napojené. Tohle vždycky byla hornická vesnice a bude. Kdyby se netěžilo, tak za třicet let obec zanikne,“ tvrdí starosta Braňan Škanta.

Neprotestují ani Mariánské Radčice. „My s tím nemáme problém. Jsme rádi, že to rozhodnutí padlo,“ poznamenal starosta Sikora.

Protesty před jednáním vlády o limitech:
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Najdete na iDNES.cz