Nedávná studie ukázala, že v lomu Úhošťany je víc čediče, než se zdálo.

Nedávná studie ukázala, že v lomu Úhošťany je víc čediče, než se zdálo. | foto: Cemex

Kadaň kývla na prodloužení těžby čediče, firma začne měřit otřesy

  • 0
Odstřely kamene v lomu Úhošťany nedaleko Kadaně budou pokračovat do roku 2019. Původně měla těžba letos skončit, firma Cemex ale získala všechna potřebná povolení včetně souhlasu kadaňské radnice, aby mohla čedič lámat dalších pět let. Musí jen zajistit měření otřesů půdy a čištění silnice.

"Při odstřelech se domy v nejbližším okolí třepou," upozornil firmu zastupitel Kadaně Milan Sládek. Zajímal se proto, zda Cemex odstřely někde hlásí nebo jestli se zkoumají vlivy těžby na okolí. Nejblíž k lomu jsou vesničky Kadaňská Jeseň a Krásný Dvoreček.

Podle vedení lomu není měření povinné a v posledních letech si nikdo nestěžoval, proto je Cemex neprováděl. Pokud si ho ale zastupitelé přejí, firma ho prý objedná. Požádala jen radnici o spolupráci při vybírání míst měření.

Otřesy půdy při odstřelech, které se provádějí dvakrát měsíčně, jsou podle radnice mnohem větším problémem než hluk. Ten většinou v Kadani není slyšet vůbec.

Donedávna si lidé v okolí nestěžovali ani na nepořádek. V říjnu ale městu přišly výtky na špinavou silnici vedoucí od lomu. Už od té doby komunikaci čistí kadaňské Technické služby, které si firma objednává, a podle druhé podmínky radnice to tak bude i dál.

"Ale nejsme jediní, kdo silnici využívá," upozornil zastupitele pracovník lomu.

Po konci těžby by v lomu mohl vzniknout bikepark

Cemex proti úklidu ani seismickému měření jinak neprotestoval, radnice tak neměla důvod nesouhlasit s rozšířením těžby. "Nepůjdeme přitom mimo prostor lomu, jen se bude těžit o dalších deset metrů níže," podotkl báňský projektant Milan Větrovský.

U Úhošťan se těží kámen hlavně pro stavební účely. Hornictví v této lokalitě má staletou tradici. Na úpatí kopce Úhošť se v 16. století těžil seladonit neboli zelená hlinka, která se používala pro výrobu barev. Později se tu lámal kvalitní vápenec, kterému se říkalo kadaňský mramor.

Město nedostává od firmy žádné peníze. Určitý zisk by ale mít mohlo v podobě speciální rekultivace vytěženého prostoru podle přání radnice.

"Máme vizi, že by na místě po vytěženém kameni vznikl bikepark, prostor by se upravil pro cyklistickou dráhu s překážkami," uvedl starosta Jiří Kulhánek.

Bikepark jako výsledek rekultivace je ale jen jednou možností, druhou alternativou je zalesnění a zatravnění. V obou případech by pak bývalý kamenolom mohl sloužit lidem z Kadaně buď ke sportu, nebo k procházkám.