Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kadaň kývla na prodloužení těžby čediče, firma začne měřit otřesy

  8:25aktualizováno  8:25
Odstřely kamene v lomu Úhošťany nedaleko Kadaně budou pokračovat do roku 2019. Původně měla těžba letos skončit, firma Cemex ale získala všechna potřebná povolení včetně souhlasu kadaňské radnice, aby mohla čedič lámat dalších pět let. Musí jen zajistit měření otřesů půdy a čištění silnice.

Nedávná studie ukázala, že v lomu Úhošťany je víc čediče, než se zdálo. | foto: Cemex

"Při odstřelech se domy v nejbližším okolí třepou," upozornil firmu zastupitel Kadaně Milan Sládek. Zajímal se proto, zda Cemex odstřely někde hlásí nebo jestli se zkoumají vlivy těžby na okolí. Nejblíž k lomu jsou vesničky Kadaňská Jeseň a Krásný Dvoreček.

Podle vedení lomu není měření povinné a v posledních letech si nikdo nestěžoval, proto je Cemex neprováděl. Pokud si ho ale zastupitelé přejí, firma ho prý objedná. Požádala jen radnici o spolupráci při vybírání míst měření.

Otřesy půdy při odstřelech, které se provádějí dvakrát měsíčně, jsou podle radnice mnohem větším problémem než hluk. Ten většinou v Kadani není slyšet vůbec.

Donedávna si lidé v okolí nestěžovali ani na nepořádek. V říjnu ale městu přišly výtky na špinavou silnici vedoucí od lomu. Už od té doby komunikaci čistí kadaňské Technické služby, které si firma objednává, a podle druhé podmínky radnice to tak bude i dál.

"Ale nejsme jediní, kdo silnici využívá," upozornil zastupitele pracovník lomu.

Po konci těžby by v lomu mohl vzniknout bikepark

Cemex proti úklidu ani seismickému měření jinak neprotestoval, radnice tak neměla důvod nesouhlasit s rozšířením těžby. "Nepůjdeme přitom mimo prostor lomu, jen se bude těžit o dalších deset metrů níže," podotkl báňský projektant Milan Větrovský.

U Úhošťan se těží kámen hlavně pro stavební účely. Hornictví v této lokalitě má staletou tradici. Na úpatí kopce Úhošť se v 16. století těžil seladonit neboli zelená hlinka, která se používala pro výrobu barev. Později se tu lámal kvalitní vápenec, kterému se říkalo kadaňský mramor.

Město nedostává od firmy žádné peníze. Určitý zisk by ale mít mohlo v podobě speciální rekultivace vytěženého prostoru podle přání radnice.

"Máme vizi, že by na místě po vytěženém kameni vznikl bikepark, prostor by se upravil pro cyklistickou dráhu s překážkami," uvedl starosta Jiří Kulhánek.

Bikepark jako výsledek rekultivace je ale jen jednou možností, druhou alternativou je zalesnění a zatravnění. V obou případech by pak bývalý kamenolom mohl sloužit lidem z Kadaně buď ke sportu, nebo k procházkám.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Ilustrační snímek

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Najdete na iDNES.cz