Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Z neobvykle levného prodeje parcely exradnímu Ústí sešlo, nezaplatil

  12:23aktualizováno  12:23
V Ústí nad Labem sešlo z prodeje pozemku, který zastupitelstvo centrálního obvodu schválilo za nezvykle nízkou cenu bývalému městskému radnímu, exřediteli ústecké Masarykovy nemocnice a lékaři Jiřímu Madarovi. Od koupě odstoupil sám, transakci v potřebné lhůtě neuhradil.

Jiří Madar za vybojovaný levný pozemek nakonec nezaplatil. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Prodej pozemku nebyl realizován," sdělila Vendulka Žáčková z odboru správy obecního majetku úřadu centrálního obvodu. Proč se Madarovi pozemku vzdali, není zcela jasné. MF DNES je přes opakovanou snahu nezastihla. Jiří Madar s manželkou Kamilou ale možnost zrušení transakce před časem avizovali.

Obvodní zastupitelstvo schválilo prodej parcely v ústecké části Bukov manželům Madarovým na svém únorovém zasedání. Projednávání záměru provázela dlouhá diskuse, při níž se několik zastupitelů pozastavilo nad nízkou cenou pozemku. Radnice totiž žádala za metr čtvereční 300 korun, pozemek má rozlohu 864 metrů čtverečních.

"Ta cena mi připadá, oproti jiným pozemkům na stejné úrovni a ve stejné oblasti, velmi nízká," poznamenal třeba zastupitel Josef Dyrynk z KSČM. Podobný pozemek jen o kousek dál prodali zastupitelé za cenu 550 korun za metr, směrem na druhou stranu pak téměř totožnou parcelu nabízí magistrát v ceně 900 korun za metr.

Nad nízkou cenou parcely pro manžele Madarovy se pak pozastavila výrazná většina realitních makléřů, jimž MF DNES poslala podklady k parcele. Valná část z nich odhadla, že by se požadovaná částka měla pohybovat kolem tisíce korun za metr.

Madar chtěl garance, že se obvod o pozemek postará

Záměr prodeje nakonec prošel, zvedlo pro něj ruku 16 z 22 zastupitelů. Jenže když MF DNES na schválený záměr upozornila, manželé Madarovi začali tvrdit, že jim o pozemek vlastně ani nejde. "My se schváleného záměru prodeje rádi vzdáme," napsali v dopise jednomu ze zastupitelů.

Madarovi parcelu, která je na svahu nad jejich domem, chtěli původně odkoupit, aby vztyčením opěrné zdi na její spodní straně zamezili při srážkách stékání dešťové vody a bahna na jejich pozemek a mohli tam porazit stromy. Po medializaci transakce ale vyzvali písemně zastupitele Miroslava Floriana, který podmínky prodeje kritizoval nejvíc, aby zajistil lepší údržbu pozemku.

"Nemáme garantováno, že se město či nový majitel o pozemek řádně postará. Po těchto garancích se rádi koupě vzdáme, neboť o pozemek jinak zájem nemáme," řekla k tomu před časem Madarová MF DNES.

Místostarosta obvodu Libor Turek péči o pozemek komentoval s tím, že se o něj obvod stará. "Pozemek je zařazen do režimu běžné údržby zeleně," sdělil.

Radnice pozemek sama nabízet nebude, počká na zájemce

Nyní zastupitelstvo nejprve zruší usnesení, kterým Madarovým odsouhlasilo prodej parcely. V nejbližší době ho obvod znovu nabízet nebude, ale do budoucna to není vyloučené.

"Když se někdo ozve, že to chce koupit, tak záměr vyvěsíme na úřední desku," poznamenal starosta obvodu Tvrdík.

Obvod v případě budoucího zájmu hodlá postupovat ohledně ceny stejně jako naposledy. Tedy stanovit výši částky jako minimální a bez nezávislého odborného posudku. "Máme od magistrátu ceník pozemků, který dělali odborníci," řekl starosta Tvrdík.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Najdete na iDNES.cz