Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Z neobvykle levného prodeje parcely exradnímu Ústí sešlo, nezaplatil

  12:23aktualizováno  12:23
V Ústí nad Labem sešlo z prodeje pozemku, který zastupitelstvo centrálního obvodu schválilo za nezvykle nízkou cenu bývalému městskému radnímu, exřediteli ústecké Masarykovy nemocnice a lékaři Jiřímu Madarovi. Od koupě odstoupil sám, transakci v potřebné lhůtě neuhradil.

Jiří Madar za vybojovaný levný pozemek nakonec nezaplatil. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Prodej pozemku nebyl realizován," sdělila Vendulka Žáčková z odboru správy obecního majetku úřadu centrálního obvodu. Proč se Madarovi pozemku vzdali, není zcela jasné. MF DNES je přes opakovanou snahu nezastihla. Jiří Madar s manželkou Kamilou ale možnost zrušení transakce před časem avizovali.

Obvodní zastupitelstvo schválilo prodej parcely v ústecké části Bukov manželům Madarovým na svém únorovém zasedání. Projednávání záměru provázela dlouhá diskuse, při níž se několik zastupitelů pozastavilo nad nízkou cenou pozemku. Radnice totiž žádala za metr čtvereční 300 korun, pozemek má rozlohu 864 metrů čtverečních.

"Ta cena mi připadá, oproti jiným pozemkům na stejné úrovni a ve stejné oblasti, velmi nízká," poznamenal třeba zastupitel Josef Dyrynk z KSČM. Podobný pozemek jen o kousek dál prodali zastupitelé za cenu 550 korun za metr, směrem na druhou stranu pak téměř totožnou parcelu nabízí magistrát v ceně 900 korun za metr.

Nad nízkou cenou parcely pro manžele Madarovy se pak pozastavila výrazná většina realitních makléřů, jimž MF DNES poslala podklady k parcele. Valná část z nich odhadla, že by se požadovaná částka měla pohybovat kolem tisíce korun za metr.

Madar chtěl garance, že se obvod o pozemek postará

Záměr prodeje nakonec prošel, zvedlo pro něj ruku 16 z 22 zastupitelů. Jenže když MF DNES na schválený záměr upozornila, manželé Madarovi začali tvrdit, že jim o pozemek vlastně ani nejde. "My se schváleného záměru prodeje rádi vzdáme," napsali v dopise jednomu ze zastupitelů.

Madarovi parcelu, která je na svahu nad jejich domem, chtěli původně odkoupit, aby vztyčením opěrné zdi na její spodní straně zamezili při srážkách stékání dešťové vody a bahna na jejich pozemek a mohli tam porazit stromy. Po medializaci transakce ale vyzvali písemně zastupitele Miroslava Floriana, který podmínky prodeje kritizoval nejvíc, aby zajistil lepší údržbu pozemku.

"Nemáme garantováno, že se město či nový majitel o pozemek řádně postará. Po těchto garancích se rádi koupě vzdáme, neboť o pozemek jinak zájem nemáme," řekla k tomu před časem Madarová MF DNES.

Místostarosta obvodu Libor Turek péči o pozemek komentoval s tím, že se o něj obvod stará. "Pozemek je zařazen do režimu běžné údržby zeleně," sdělil.

Radnice pozemek sama nabízet nebude, počká na zájemce

Nyní zastupitelstvo nejprve zruší usnesení, kterým Madarovým odsouhlasilo prodej parcely. V nejbližší době ho obvod znovu nabízet nebude, ale do budoucna to není vyloučené.

"Když se někdo ozve, že to chce koupit, tak záměr vyvěsíme na úřední desku," poznamenal starosta obvodu Tvrdík.

Obvod v případě budoucího zájmu hodlá postupovat ohledně ceny stejně jako naposledy. Tedy stanovit výši částky jako minimální a bez nezávislého odborného posudku. "Máme od magistrátu ceník pozemků, který dělali odborníci," řekl starosta Tvrdík.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Developer se vrátil k arabské vesnici na Teplicku, výstavba má odpůrce

Plánovaná výstavba arabské kolonie u Modlan.

Plánovaná výstavba arabské kolonie v Modlanech na Teplicku nabírá reálnější obrysy. Developer Ali Ali z Kuvajtu, jenž...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Najdete na iDNES.cz