Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


O lounskou nemocnici se zajímá Chrenek. V Žatci se bojí o své lékaře

  13:15aktualizováno  13:15
Nemocnice v Lounech je na prodej. Zájem o nestátní zdravotnické zařízení má impérium Agel miliardáře Tomáše Chrenka, které spravuje síť nemocnic především na Moravě. Lounský špitál poskytuje zejména dlouhodobou ošetřovatelskou péči.

Nemocnice v Lounech. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Mohu potvrdit, že vlastník společnost prodává. Jedním z vážných zájemců je i společnost Agel,“ uvedla provozní ředitelka akciové společnosti Nemocnice Louny Miluše Tuková. Za kolik chce vlastník společnost prodat a proč, ale nesdělila.

Společnost Agel vstup do Loun nekomentovala vůbec. „Na toto téma se nebudeme vyjadřovat,“ odpověděla stručně mluvčí skupiny Radka Miloševská.

Prodej nemocnice řešili i lounští politici. „Před několika měsíci nás oslovil jeden ze zájemců, zda bychom neodkoupili 60 procent nemocnice. Byla by to investice přes 50 milionů korun, na to město nemá prostředky. Informace o dalším zájemci, společnosti Agel je pro mě nová,“ uvedl starosta Radovan Šabata z Unie pro sport a zdraví.

Že by nemocnici spoluvlastnilo město, si nedokáže představit ani zastupitel ČSSD a člen krajského výboru pro zdravotnictví Pavel Csonka. Cena, za kterou vlastník nemocnici prodává, je podle něj kolem sta milionů korun.

„Do areálu vlastník téměř nic neinvestoval, některé budovy jsou značně zchátralé. Odkup části společnosti jsme po shodě napříč všemi politickými stranami v zastupitelstvu zamítli. Příchod silného vlastníka, jako je Agel, bych uvítal, pro lounské zdravotnictví by to byla dobrá zpráva. Bude se muset ale vyrovnat s několika problémy, především nedostatkem zdravotnického personálu, se kterým se potýká i Krajská zdravotní, a také dohodnout smlouvy se zdravotními pojišťovnami, což nebude vůbec snadné,“ uvedl Csonka.

Můžeme přijít o personál, obává se ředitel žatecké nemocnice

Ze vstupu nového hráče má obavy městská nemocnice v Žatci. Podle ředitele Čestmíra Nováka je příchod Agelu téměř jistý. Obává se, že silnější a bohatší konkurent odláká zaměstnance. S nedostatkem lékařů a zdravotních sester se nemocnice potýká dlouhodobě.

„Pro nás to bude znamenat jednak úbytek spádového území, ale především to, že můžeme přijít o personál. Dá se předpokládat, že Agel bude chtít rozšířit v Lounech zdravotní služby a má větší možnosti přesvědčit naše zaměstnance k odchodu do jejich zařízení,“ uvedl.

Skupina Agel provozuje v České republice devět nemocnic a několik dalších zdravotnických zařízení. Především v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Holding působí také na Slovensku.

Naopak lounská nemocnice se v posledních více než deseti letech potýkala s velkými finančními problémy a zdravotní péče tam byla značně omezena. Nemocnice byla zprivatizována v roce 2004, kdy zadlužené zařízení prodal Ústecký kraj soukromé firmě. O pět let později špitál opět změnil majitele a došlo k uzavření dalších lůžkových oddělení.

Zařízení od té doby zajišťuje pouze následnou léčebnou péči a dlouhodobou intenzivní ošetřovatelskou péči. Jediným akcionářem společnosti je North Bohemia Medical Holding.

Pokud k prodeji dojde, bude to druhá výrazná změna ve zdravotnictví v Lounech. Loni na podzim změnila majitele tamní poliklinika, kde má ordinace řada praktických lékařů a specialistů. Areál koupila skupina Privamed Group, která provozuje nemocnice, lékárny a laboratoře. Firma se chystá do své nové pobočky investovat, a to jak do vybavení, tak do rozšíření lékařských služeb.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Grafton Recruitment Praha
PLANT CONTROLLER- Rakovník

Grafton Recruitment Praha
Ústecký kraj
nabízený plat: 65 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz