Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Kůs, 5plus2.cz

Obžalování z tunelování firem se léta vyhýbají soudu, hrozí promlčení

  • 1
Přes tři roky se vleče soudní proces s konkurzním správcem Josefem Vavřičkou a podnikatelem Vladislavem Větrovcem, kteří jsou obžalovaní z tunelování firem v konkurzu. Projednávání přitom ještě pořádně ani nezačalo a hrozí, že se celý případ promlčí.

Samotná kauza má zvláštní průběh. Líčení se neustále odročují, a to kvůli údajným zdravotním potížím obou aktérů. Zpočátku se několik z nich konalo, pak se začali obžalovaní u litoměřického soudu omlouvat. Větrovec si stěžoval na bolest zubů, Vavřička na pracovní neschopnost a nemoc.

Když už oba na soud v listopadu 2011 dorazili, soudkyně Jana Márová musela líčení přerušit. Vavřička tvrdil, že ji kvůli problémům s ušima neslyší a na dotazy tribunálu odpovídal až poté, co mu je tlumočil jeho právník.

Kauza se táhne i z jiných důvodů. Věc si převzal soudce Vlastimil Nedvěd, protože Márová na svou funkci rezignovala. Učinila tak poté, co vyšlo najevo podezření, že v jednom případě ve spisu zfalšovala datum. Ani s novým předsedou senátu se mnoho líčení neodehrálo, Vavřičkovi se hned po přečtení obžaloby, které proběhlo napodruhé, udělalo nevolno.

Lékař k účasti na soudu nesvolí

Naposledy se líčení mělo odehrát ve čtvrtek 30. ledna. Ani to neproběhlo, Vavřička se z něj omluvil. "Hlavní líčení se odročilo opět z důvodu špatného zdravotního stavu jednoho z obžalovaných," potvrdila státní zástupkyně Kateřina Doušová.

Dodala, že kvůli neustálému odročování se vypracoval znalecký posudek. Měl posoudit Vavřičkův zdravotní stav a zda je schopný účastnit se hlavních líčení. "Znalec se vyjádřil v tom smyslu, že obžalovaný má zdravotní problémy a jeho účast na líčeních je možné zajistit pouze poté, co mu k tomu jeho ošetřující lékař svolí. Což se dosud ani jednou nestalo," řekla Doušová.

Jinými slovy to znamená, že pokud obžalovaný Vavřička souhlas nedá, bez jeho přítomnosti se jednání konat nemohou a soud musí jeho omluvenky akceptovat. Doušová doplnila, že státní zastupitelství ani nemůže dát stížnost kvůli průtahům soudu, protože ten úkony činí. "Musím se soudu zastat, protože se snaží o to, aby jednání zmařena nebyla," prohlásila Doušová.

Patová situace

Zřejmě ani uvalení vazby kvůli obstrukcím nepřichází v úvahu, protože Vavřička je se soudem v kontaktu a je tak pro něj dostupný. Odročovat se proto může donekonečna. To ostatně potvrdila i Doušová. "Situace se mi v současné době jeví jako patová," přiznala státní zástupkyně. Soud ovšem musí rozhodnout do pěti let od podání obžaloby (tedy do dubna 2015), jinak se celá věc promlčí.

Vavřička a Větrovec podle obžaloby vytunelovali litoměřický masokombinát Melbro a firmu Autostar Velimex v České Lípě. Celkovou škodu státní zástupce vyčíslil na více než 35 milionů korun. Za období od října 2000 do dubna 2002 Vavřička jako konkurzní správce Melbra a jeho tehdejší ředitel Větrovec účelně ze závodu "vysáli" peníze tím, že uměle navyšovali výdaje.

Například ve firmě zaměstnali nové manažery, kteří si přišli na statisíce korun. Závod ovšem nijak výrobu nenavýšil a počet řadových zaměstnanců zůstal stejný. Odměna Větrovce se po vyhlášení konkurzu zvýšila o 825 procent, plat dělníků se ovšem nezměnil. Podobně to fungovalo i ve společnosti Autostar Velimex, kterou v té době rovněž vedl Větrovec.

Vydělali si i příbuzní, tvrdí obžaloba

V podnicích si navíc vydělali pěkné peníze příbuzní obžalovaných. Vavřičkův synovec si za odvoz lidí do práce či vyřizování různé agendy přišel na více než milion korun. Větrovcův švagr i bratr dostali každý téměř tři miliony za mimořádné převozy kuřat do mrazíren.

Oběma mužům hrozí za zneužívání informací a postavení v obchodním styku a další trestné činy až osmileté vězení.