Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud se zastupiteli Mostu obžalovanými z prodeje akcií nebere konce

  12:01aktualizováno  12:01
Už potřetí osvobodil krajský soud skupinu bývalých mosteckých politiků obžalovaných z poškozování města při nevýhodném prodeji akcií teplárny United Energy. Proces se táhne už 8 let, ale stále nekončí. Žalobkyně dále trvá na jejich vině a znovu se odvolala.
Bývalí mostečtí zastupitelé před soudem.

Bývalí mostečtí zastupitelé před soudem. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Na základě důkazů soud rozhodl, že skutek není trestným činem,“ sdělila mluvčí ústeckého soudu Romana Hálová (o vývoji případu jsme psali zde).

Soudce Ondřej Peřich pak vysvětloval, že zastupitelé naopak dělali vše pro to, aby město nepřišlo o peníze, a jiný postup než ten, kvůli kterému byli nakonec zažalovaní, jim ani nezbýval. Názor žalobkyně však nezvrátil.

13 obžalovaných

Vladimír Bártl, primátor (ODS), Pavel Weiss, nám. primátora (SNK), Eva Šmejkalová, náměstkyně primátora (ČSSD), Štefan Maronyák, radní (ČSSD), Jiří Krbec, radní (ČSSD), Vladimír Šenkýř, radní (ČSSD), Milan Konečný, radní (Nezávislé sdružení sportovců NSS), Václav Janout, radní (ODS), František Kačer, radní (SNK), Oldřich Klimecký, radní (ODS), Luděk Traxmandl, zastupitel (NSS), Luboš Pitín, zastupitel (Strana pro otevřenou společnost), Jiří Novák, zastupitel (KSČM)

V kauze jde o prodej 103 699 akcií teplárny United Energy. Bylo to v roce 2005 a radnice tehdy spěchala, neboť hrozilo, že kdyby akcie neprodala, v případném takzvaném povinném odkupu by je musela prodat za mnohem méně peněz.

Přišlo šest nabídek

Radnice dostala šest nabídek, nejvyšší činila 215,7 milionu korun, jenže zájemce uváděl, že si nechá případné dividendy. Druhá nabídka zněla 172 milionů korun s tím, že dividendy dostane město.

Pracovní komise, rada i zastupitelstvo zvažovaly, která nabídka je výhodnější.

„Lepší vrabec v hrsti,“ řekl radní Oldřich Klimecký, někdejší generální ředitel Mostecké uhelné společnosti. Ostatní souhlasili a v dubnu 2015 zastupitelstvo schválilo první možnost.

„V zastupitelstvu převládl názor, že tato nabídka znamená větší jistotu a minimalizuje riziko, s ohledem na to, že za 15 let byla dividenda vyplacená jen jednou, a to okolo milionu korun,“ řekl tehdejší náměstek primátora Pavel Weiss.

Nečekané vyplacení dividend

Politici dokonce zjišťovali, jaká by mohla být potenciální výše dividend, a dospěli k závěru, že hodnota by podle jejich odhadu stejně nepřekročila rozdíl mezi první a druhou nabídkou.

Jenže vše bylo nakonec jinak a právě toto se stalo. Dividendy nečekaně vyplaceny byly, a to v takové výši, že kdyby zastupitelé kývli na variantu číslo 2, překročil by zisk i s dividendami vítěznou nabídku o 22 milionů.

A přesně o tuto částku politici podle státního zastupitelství poškodili město, čímž se dopustili porušování povinností při správě cizího majetku.

Mezi obžalovanými je deset z jedenácti tehdejších radních včetně primátora a tři zastupitelé. Hájili se tím, že ani při vší snaze nemohli dopředu vědět, že dividendy budou vyplacené. Soud jim dal za pravdu.

Stejné rozhodnutí padlo už i v listopadu 2013 a předtím i v roce 2008. Žalobkyně se však pokaždé odvolala.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz