Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Proč při každém větším dešti v Ústí kolabuje doprava?

  11:12aktualizováno  11:12
Čtvrteční večerní průtrž mračen, která se prohnala krajským městem a dalšími obcemi dál směrem na Děčín, způsobila během pár minut v Ústí nad Labem dopravní kolaps. Ještě včera musela být uzavřena Tovární ulice, kterou zaplavil Klíšský potok. Pohroma ale nastala hlavně na klíčové křižovatce Předmostí, kam se valila voda a kamení z jindy malebného a poklidného Bertina údolí. Zavřeny byly oba mosty.

Rozvodněný Klíšský potok zalil Tovární ulici v Ústí nad Labem, která přímo sousedí s chemičkou Spolchemie. (12. srpna 2010) | foto: ČTK

V posledních dnech a týdnech to však zdaleka nebylo poprvé, co náhlý příchod přívalových srážek dopravu a život v Ústí zkomplikoval. Jak je to možné? Průtrže mračen dříve přece město zdaleka nepociťovalo s takovou razancí.

"Taková situace dřív nebývala v celé Evropě, dokonce ani v celém světě - podívejte se, co se odehrává v Asii. Přívalové deště jsou fenoménem poslední doby. Primární problémy spojené s potoky jsou dané tím, že jejich koryta nedokážou pojmout tak gigantické množství vody, která teče z kopců. My jsme tu prostě v údolí. To není jen problém Ústí - podívejme se, jak dopadlo Děčínsko a Jablonecko," reagoval ústecký primátor Jan Kubata.

KDO ZA SITUACI MŮŽE?

Kde je podle vás chyba, že v Ústí kolabuje doprava? Má primátor pravdu? Pište: redul@mfdnes.cz

Dodal, že z titulu své funkce má spíš za úkol provést taková opatření, která by dopad lokálních záplav zmírnila.

"Nejsme schopni jim předcházet. Byť všichni starostové na můj pokyn už týden dostávají denně zprávy o počasí, i přes existenci všech nejmodernějších počítačů a modelů stejně nejsme schopni předpovědět, že těch 50 milimetrů srážek na metr čtvereční dopadne na Libouchec, Strážky či Ústí. I kdyby to bylo možné přesně říci, my nejsme schopni ta koryta rozšířit či cokoli s tím udělat. Je spíše třeba učinit kroky, do kterých se právě pouštíme - starostové městských obvodů a jejich úřady dostali pokyn, aby během víkendu provedli osobní prohlídky kanálových vpustí, zablokovaných vstupů do různých výpustí či nátoků potoků a potůčků, aby nebyly zaneseny, kdyby přišla další voda," popsal Kubata.

Ústecká Tovární ulice u Spolchemie byla ještě včera pokrytá bahnem, úklidové práce tu probíhaly celý den.

"Až teprve po jejich skončení bude zřejmé, jak je silnice poškozena," uvedl mluvčí magistrátu Milan Knotek.

Kubata žádá v dopise Policii ČR, aby v Ústí a jeho okolí v souvislosti s tíživou dopravní situací posílila stavy policistů, kteří by tu pomáhali řídit dopravu. Krajské město je zahlceno nákladními vozy, které jím musejí projíždět po silnici I/30 směrem k dálnici D8 na Drážďany. Pro kamiony je totiž kvůli podmáčeným svahům uzavřená silnice I/8 mezi Lovosicemi a Teplicemi, kvůli sesuvu půdy u Sebuzína ale nemohly náklaďáky projíždět ani ani přes Litoměřice, a všechny proto mířily od Lovosic na Ústí.

Rozvodněný Klíšský potok zalil Tovární ulici v Ústí nad Labem, která přímo sousedí s chemičkou Spolchemie. (12. srpna 2010)

Rozvodněný Klíšský potok zalil Tovární ulici v Ústí nad Labem, která přímo sousedí s chemičkou Spolchemie. (12. srpna 2010)

"Do toho přišlo ŘSD s opravami této komunikace, což ve čtvrtek v obou směrech přispělo k dopravnímu kolapsu. Vyjádřil jsem velkou nespokojenost s organizací práce ŘSD, to chybu uznalo a na základě mé výzvy práce urychlí," řekl Kubata.

Přívalové deště ve čtvrtek také krátkodobě zatopily silnici v Přístavní ulici pod Benešovým mostem, kde se staví protipovodňová vana. Je paradoxní, že stavba, která má silnici před vodou chránit, byla v poslední době po deštích zatopená už poněkolikáté. Stejné to bylo v červenci.

"Samotná protipovodňová vana ani navazující technologie ještě není podle mých informací úplně dokončena, takže svou funkci plnit v tuto chvíli nemůže," vysvětlil Knotek. Podmáčená byla ještě včera také silnice u Modré poblíž Jílového, auta tam směla jezdit jen jedním pruhem.

"Univerzální recept, jak bojovat s lokálními povodněmi, nemám. Koncepční řešení, jak zabránit tomu, aby se při takovýchto srážkách nerozvodňovaly potoky, to opravdu není v silách starostů," uzavřel Kubata.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

V Teplicích našli v kontejneru jen pár metrů od babyboxu mrtvé novorozeně

Ve Strašnicích se našlo tělo mrtvého novorozence v kontejneru.

Policie vyšetřuje od čtvrtečního večera v Teplicích smrt novorozence. Tělo leželo v kontejneru několik desítek metrů od...

Z chomutovského stadionu unikl čpavek, hasiči evakuovali 116 lidí

Zásah hasičů u chomutovské SD Arény, z níž unikal čpavek.

Únik čpavku na zimním stadionu v Chomutově si ráno vyžádal evakuaci 116 obyvatel z blízkosti sportovního a rekreačního...

Za sexuální útoky na školačky po internetu dostal muž šest a půl roku

Obžalovaný Jaroslav Pulpán v soudní síni.

Ústecký soud poslal Jaroslava Pulpána za sexuální útoky na školačky přes internet na šest a půl roku do vězení. Uložil...

Najdete na iDNES.cz