Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chod Bíliny ochromila stížnost na volby. Potíže mají rodiče i sportovci

  9:01aktualizováno  9:01
Bílina nemá ani po nových volbách zastupitelstvo. Rodiče školáků si kvůli tomu výrazně připlatí za školu v přírodě, nejistý je i provoz sportovních a zájmových klubů. Radní René Štěpánek totiž podal na volby stížnost a v pondělí, v nejzazším možném termínu, ji doplnil. Na co si stěžuje, není jasné.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Vaca, iDNES.cz

Kvůli stížnosti na volby se zdržuje ustavení nového zastupitelstva, jež by například schválilo příspěvky školám. Rodiče tak budou muset školu v přírodě zaplatit celou.

„Řekli jsme rodičům, že budeme žádat zaplacení celé částky 3 600 korun. Dříve činil příspěvek 600 až 800 korun na každého rodiče,“ uvedla zástupkyně ředitelky ZŠ Aléská Dagmar Axamitová. Dodala, že až bude zastupitelstvo funkční, zkusí požádat o příspěvek, který by škola rodičům zpětně vyplatila.

„Mluvil jsem s několika rodiči, kteří zvažují, zda dítě do školy v přírodě poslat. Ne každý rodič si může dovolit platit celou částku, takže je otázka, kolik dětí na školu v přírodě pojede,“ říká k tomu hejtman a bílinský zastupitel za KSČM Oldřich Bubeníček.

ZŠ Lidická zase čeká na nové zastupitelstvo, aby jí vyplatilo příspěvek tisíc korun za každého žáka, který byl na lyžařském kurzu. „Tak jako každý rok jsme to hradili z rozpočtu školy a nyní doufáme, že příspěvek dostaneme od města,“ řekla ředitelka Ivana Svobodová.

Ještě větší potíže mají sportovní kluby, které čekají, kolik peněz dostanou na provoz. „Třeba hokejový klub. Druhá liga něco stojí a někdo musí říct, jestli ji zaplatí,“ řekl Bubeníček.

Nejsme schopni naplánovat sezónu, říká sekretář hokejistů

Sekretář HC Draci Bílina Robert Chlán uvedl, že za leden a únor se klub ocitl bez peněz a musel sehnat sponzory, kteří mu pomohli. Všechny náklady se ale zaplatit nepodařilo, třeba za pronájem ledu.

„Jedeme na dluh,“ říká Chlán. Navíc není jasné, co bude dál. „Máme obrovské potíže. Blíží se konec sezony a my nejsme schopni naplánovat tu příští,“ zoufá si Chlán.

Prezidentem klubu je paradoxně právě radní Štěpánek, který stížnost podal. Stalo se tak 12. února, už tehdy v nejzazším termínu. Protože stížnost neměla patřičné náležitosti, soud Štěpánka vyzval, aby ji doplnil. Štěpánek požádal o prodloužení termínu a odjel na dovolenou. Nyní v pondělí, opět až na poslední chvíli, stížnost doplnil. A teprve ten den začala běžet zákonná dvacetidenní lhůta, ve které má soud o stížnosti rozhodnout.

„Pro někoho je velká zábava natahovat tento stav, ale chod města je paralyzován,“ zlobí se Bubeníček.

Ve prospěch Štepánkovy strany se kupčilo

Volby v Bílině proběhly nadvakrát. V řádném termínu loni v říjnu byly zmanipulované. Protikorupční aktivisté natočili skrytou kamerou muže, který platil voličům 300 korun za hlas.

Mandáty v Bílině

KSČM - 9

Nezávislí v Bílině - HNHRM - 6

ANO 2011 - 6

Moje Bílina - TOP 09 - 5

Bílinští sociální demokraté - 2

Nezávislí pro Bílinu - 2

Soud nalezl 48 lístků se stejnou kombinací preferenčních hlasů zaškrtnutých stejnou propiskou v různých volebních okrscích. Byly vyplněny ve prospěch strany Bílinští sociální demokraté, ze které je právě radní Štěpánek (o Štěpánkovi také zde) .

Při nových volbách, které se konaly 31. ledna, už aktivisté ani policie nic podezřelého nezaznamenali. Co zjistil radní Štěpánek, není jasné. Na výtky místních oponentů nereagoval a odmítl odpovědět i na otázky MF DNES.

Pokud ústecký krajský soud Štěpánkovu stížnost zamítne, ustavující schůze nového zastupitelstva proběhne na konci března. Za další měsíc by pak mohl být schválen rozpočet města.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz