Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chod Bíliny ochromila stížnost na volby. Potíže mají rodiče i sportovci

  9:01aktualizováno  9:01
Bílina nemá ani po nových volbách zastupitelstvo. Rodiče školáků si kvůli tomu výrazně připlatí za školu v přírodě, nejistý je i provoz sportovních a zájmových klubů. Radní René Štěpánek totiž podal na volby stížnost a v pondělí, v nejzazším možném termínu, ji doplnil. Na co si stěžuje, není jasné.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Vaca, iDNES.cz

Kvůli stížnosti na volby se zdržuje ustavení nového zastupitelstva, jež by například schválilo příspěvky školám. Rodiče tak budou muset školu v přírodě zaplatit celou.

„Řekli jsme rodičům, že budeme žádat zaplacení celé částky 3 600 korun. Dříve činil příspěvek 600 až 800 korun na každého rodiče,“ uvedla zástupkyně ředitelky ZŠ Aléská Dagmar Axamitová. Dodala, že až bude zastupitelstvo funkční, zkusí požádat o příspěvek, který by škola rodičům zpětně vyplatila.

„Mluvil jsem s několika rodiči, kteří zvažují, zda dítě do školy v přírodě poslat. Ne každý rodič si může dovolit platit celou částku, takže je otázka, kolik dětí na školu v přírodě pojede,“ říká k tomu hejtman a bílinský zastupitel za KSČM Oldřich Bubeníček.

ZŠ Lidická zase čeká na nové zastupitelstvo, aby jí vyplatilo příspěvek tisíc korun za každého žáka, který byl na lyžařském kurzu. „Tak jako každý rok jsme to hradili z rozpočtu školy a nyní doufáme, že příspěvek dostaneme od města,“ řekla ředitelka Ivana Svobodová.

Ještě větší potíže mají sportovní kluby, které čekají, kolik peněz dostanou na provoz. „Třeba hokejový klub. Druhá liga něco stojí a někdo musí říct, jestli ji zaplatí,“ řekl Bubeníček.

Nejsme schopni naplánovat sezónu, říká sekretář hokejistů

Sekretář HC Draci Bílina Robert Chlán uvedl, že za leden a únor se klub ocitl bez peněz a musel sehnat sponzory, kteří mu pomohli. Všechny náklady se ale zaplatit nepodařilo, třeba za pronájem ledu.

„Jedeme na dluh,“ říká Chlán. Navíc není jasné, co bude dál. „Máme obrovské potíže. Blíží se konec sezony a my nejsme schopni naplánovat tu příští,“ zoufá si Chlán.

Prezidentem klubu je paradoxně právě radní Štěpánek, který stížnost podal. Stalo se tak 12. února, už tehdy v nejzazším termínu. Protože stížnost neměla patřičné náležitosti, soud Štěpánka vyzval, aby ji doplnil. Štěpánek požádal o prodloužení termínu a odjel na dovolenou. Nyní v pondělí, opět až na poslední chvíli, stížnost doplnil. A teprve ten den začala běžet zákonná dvacetidenní lhůta, ve které má soud o stížnosti rozhodnout.

„Pro někoho je velká zábava natahovat tento stav, ale chod města je paralyzován,“ zlobí se Bubeníček.

Ve prospěch Štepánkovy strany se kupčilo

Volby v Bílině proběhly nadvakrát. V řádném termínu loni v říjnu byly zmanipulované. Protikorupční aktivisté natočili skrytou kamerou muže, který platil voličům 300 korun za hlas.

Mandáty v Bílině

KSČM - 9

Nezávislí v Bílině - HNHRM - 6

ANO 2011 - 6

Moje Bílina - TOP 09 - 5

Bílinští sociální demokraté - 2

Nezávislí pro Bílinu - 2

Soud nalezl 48 lístků se stejnou kombinací preferenčních hlasů zaškrtnutých stejnou propiskou v různých volebních okrscích. Byly vyplněny ve prospěch strany Bílinští sociální demokraté, ze které je právě radní Štěpánek (o Štěpánkovi také zde) .

Při nových volbách, které se konaly 31. ledna, už aktivisté ani policie nic podezřelého nezaznamenali. Co zjistil radní Štěpánek, není jasné. Na výtky místních oponentů nereagoval a odmítl odpovědět i na otázky MF DNES.

Pokud ústecký krajský soud Štěpánkovu stížnost zamítne, ustavující schůze nového zastupitelstva proběhne na konci března. Za další měsíc by pak mohl být schválen rozpočet města.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Zloděj ukradl v rodinném domě v Dubí šest milionů, zachytila ho kamera

Neznámý lupič v domě.

Kriminalisté pátrají po totožnosti muže, který se vloupal do rodinného domu v Dubí na Teplicku a ukradl tam šest...

Dopravu v Ústí zklidní dva kruhové objezdy, v Předlicích a na Bukově

Současná situace na kruhovém objezdu v Přestanově.

Dvě moderní a bezpečné kruhové křižovatky, které zklidní dopravu, vyrostou v Ústí nad Labem. Chystají se v Předlicích a...

Najdete na iDNES.cz