Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Díky vládě, že můžu utéct jako poslední, inzeroval majitel byt na Janově

  11:10aktualizováno  11:10
Velmi neobvyklý inzerát na prodej bytu se v minulých dnech objevil na stránkách jednoho serveru. Spíš než nabídkou byl stížností na to, že ani sedm let po krvavých střetech na problematickém sídlišti Janov v Litvínově se tamní situace příliš nezlepšila.

Na sídlišti Janov žijí zhruba čtyři tisíce lidí, většina z nich jsou sociálně slabí. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Děkuji velice naší vládě a vedení města Litvínov, že mám tu čest jako poslední bílý občan bloku F2 prodat a utéct z bytu o velikosti 3+1,“ připsal k inzerátu jeho autor Milovan Mareš. Dnes už je anonce smazaná, její snímek najdete v galerii.

Fotogalerie

Bytu se Mareš chce zbavit i přesto, že v něm vyrostl a strávil 22 let svého života. A přesto, že v domě jsou plastová okna a nová střecha. Ta se ovšem bude opravovat znovu, protože je poškozená výbuchem plynu v sousedním bytě.

„Prodat jsme to chtěli už před výbuchem. Protože nás odtud vyhnali. Nedá se tady normálně žít,“ říká Mareš. Stejně jako jeho bratr a matka již žije na jiném místě v Litvínově.

Jeho byt měl před lety cenu 400 tisíc korun. Dnes by byl Mareš rád, kdyby za něj dostal 80 tisíc.

„Hodnota bytů v Janově je pětinová proti stejně velkým bytům v Litvínově, takže je to třeba sto tisíc v Janově a 500 tisíc v Litvínově,“ srovnala ceny majitelka litvínovské realitní kanceláře Remax Jana Soudková. „Ale prodávají se i za méně, třeba za třicet nebo padesát tisíc,“ dodala.

Slušní lidé z Janova odcházejí, potvrzuje starostka

I přes nízké ceny však uvažuje o odchodu i řada dalších lidí. „Přes veškeré snahy města zkulturnit prostředí Janova je trend spíš takový, že slušní lidé z Janova odcházejí,“ potvrdila vývoj posledních let starostka Litvínova Kamila Bláhová.

Obyvatelé sídliště si neustále stěžují na přistěhovalce, kteří na sídliště přibyli v posledních letech a měsících. Dělají hluk i v noci a lidem, kteří chodí do práce, nedávají možnost se ani pořádně vyspat.

Mareš popsal ve svém inzerátu podrobnosti: nepořádek v domě i okolí, zápach od moči a výkalů ve výtahu či možnost vyzkoušet si soužití se štěnicemi.

Že s takovou „reklamou“ byt nejspíš neprodá, majitel příliš neřeší. „Když to někdo koupí, tak koupí. Když ne, tak ne,“ krčí rameny Mareš.

V roce 2008 na sídlišti došlo k pouliční válce při střetu nacionalistů, anarchistů, místních obyvatel a policie. Dnes mnoho obyvatel sídliště tvrdí, že situace je ještě horší než tehdy. Kvůli tomu ostatně nedávno tisíce lidí podepsaly petici, v níž žádají českou vládu o pomoc.

K této prosbě se přidává i radnice, jež je také terčem kritiky místních. „Zásadní roli by měl sehrát stát, bez změny legislativy nemá město, ale ani majitelé bytů zákonné možnosti v některých případech zasáhnout,“ říká starostka Bláhová.

Sídlištěm kolují potížisté

Dalším zlomem v historii sídliště se stal rok 2012. „Od té doby je situace v Janově skutečně v jistém smyslu stále horší. Tehdy totiž společnost CPI zrušila několik domů. Z nich se lidé, i ti problémoví, museli přestěhovat jinam,“ přiblížil velitel litvínovské městské policie Zdeněk Urban.

Potížisté od té doby kolují sídlištěm. Protože volných bytů je spousta a stát připlácí sociálně slabým na bydlení, vždy se najde spekulant, který nabídne další. „Vím, že je tady 15 až 20 rodin, které putují sídlištěm a postupně demolují byty, ve kterých žijí,“ říká Mareš.

Také snahy radnice vylepšit prostředí sídliště Janov pomocí dotačních milionů podle Mareše vyznívají na prázdno.

„Pro koho to je? Lepší by bylo, kdyby město za ty peníze koupilo jeden dům, třeba jako ten náš, nastěhovalo tam pár slušných, pracujících rodin a dalo jim nějakou jistotu,“ navrhuje zklamaný majitel bytu.

K tomu se město nechystá. Situaci v Janově však podle starostky sleduje velmi pečlivě a ví, že není dobrá, přestože tam strážníci hlídkují víc než jinde. „V srpnu dojde k posílení asistenční a dohledové služby o osm preventistů, kteří zde budou působit,“ zmínila Bláhová.

Marešův vztah k Janovu už to nevylepší. Odmítá dál bydlet v domě, kde je prý jako pracující za exota. S bytem a hlavně sousedy už nechce mít nic společného.

Svou nabídku na internetu s odstupem několika dní hodnotí jako výsledek frustrace a beznaděje. Ta ovšem nesouvisí jen s bydlením. Mareš vypráví, že když v rámci podnikání potřeboval vyřešit problém a volal na jedno české ministerstvo, dostal odpověď, že když se mu něco nelíbí, ať se vystěhuje.

Mareš to skutečně zvažuje. Část jeho předků totiž pochází ze Srbska. „Mám už srbské občanství. Protože se stydím za to, že žiju v zemi, kde vládnou menšiny, sociálně slabí a emigranti, prostě cizinci,“ prohlásil Mareš.

V roce 2008 se v Janově odehrály tvrdé střety mezi radikály a policií:
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Soud zprostil obžaloby exředitelku, jež školku zásobovala ze svého obchodu

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Soud v Lounech zprostil obžaloby ze zpronevěry exředitelku mateřské školy v Podbořanech. Důkazy předložené státní...

Dětem přiotráveným v Předlicích je líp. Hořelo od přímotopu, soudí obyvatel

Záchrana obyvatel hořícího domu v Předlicích.

Zdravotní stav jedenácti hospitalizovaných dětí, které se ve čtvrtek nadýchaly zplodin z hoření při požáru bytového...

NEJ památky roku 2017. Dřevěný most přes Jizeru a kaple ukřižování

Dřevěný most přes řeku Jizeru (na snímku z 6. září 2017) v obci Bystrá nad...

Dřevěný most přes řeku v obci Bystrá nad Jizerou a kaple ukřižování v Jiřetíně pod Jedlovou dostaly cenu za nejlepší...

Najdete na iDNES.cz