Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústeckému kraji chybí na sociální služby 158 milionů, mnohým hrozí zánik

  8:23aktualizováno  8:23
V Ústeckém kraji hrozí zánik desítkám zařízení, které poskytují sociální služby. Například litoměřická Diakonie by musela propustit 80 zaměstnanců a vystěhovat 114 lidí z domova pro seniory v Krabčicích. Od kraje totiž nedostane tolik peněz, kolik potřebuje. Krajští úředníci se brání, že na vině je stát.

Ilustrační snímek | foto: Hospic Štrasburk

„Loni jsme dostali na provoz 11,5 milionu korun. Na konci loňského roku vláda zvedla zaměstnancům plat o čtyři až pět procent, takže letos bychom měli dostat zhruba 13 milionů. Částka ale činí jen 9,5 milionu. To znamená, že v září nebudeme mít peníze,“ líčí ředitel krabčického domova Aleš Gabrysz.

A není sám. Kraji chybí celkem 158 milionů, aby naplnil potřeby všech, kteří letos žádali o peníze na sociální služby, na provoz domovů pro seniory, azylové domy, charitu, nízkoprahová zařízení či komunitní centra.

Letos se kraji sešlo 565 žádostí o peníze, tedy o 53 víc než loni. „Jenže zatímco loni jsme na sociální služby dostali 690 milionů, letos 663 milionů,“ uvedla vedoucí odboru sociálních věcí krajského úřadu Petra Lafková.

Okruh žadatelů se navíc rozrostl o dalších 109, jejichž služby byly dosud hrazeny z fondů Evropské unie. Letos už je platí stát prostřednictvím krajů. „To je dalších 180 milionů, my ale můžeme dát jen 113,“ vypočítala Lafková.

Vláda navíc loni rozhodla, že státní zaměstnancům přidá. Na poslední dva měsíce loňského roku poslala 27 milionů, za celý letošní rok 72 milionů. „Na pokrytí zvýšení platů ale potřebujeme 167 milionů,“ řekla Lafková.

Zvýšení platů přitom kraj musí dodržet. „O peníze na platy je tak nyní méně peněz na provoz,“ podotkl radní pro sociální oblast Martin Klika.

Hejtmani se pokoušejí vyjednat navýšení dotací

Ministerstvo práce a sociálních věcí potvrzuje, že kraje skutečně dostaly méně peněz a přitom mají zajistit víc služeb.

„Ministerstvo na tento problém upozorňovalo už od března minulého roku při přípravě státního rozpočtu na rok 2015. Tento stav zapříčinilo ministerstvo financí, odmítlo problém řešit a žádné argumenty ministerstva práce a sociálních věcí nereflektovalo,“ sdělil mluvčí resortu Petr Habáň.

Mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka na to namítá, že peníze na sociální služby byly navýšeny.

„Návrh rozpočtu na rok 2015 počítal s částkou zhruba šest miliard. Tato položka byla postupně navýšena na 7,85 miliardy, čímž bylo plně naplněno programové prohlášení vlády, které u sociálních služeb stanovilo, že vláda zajistí dostatečný objem finančních prostředků na oblast sociálních služeb, který nebude nižší než v roce 2014,“ řekl.

Habáň však oponuje, že po odečtení platů od celkové částky dostaly kraje na provoz sociálních služeb méně.

Na čtyřicet žádostí se nedostalo vůbec

Hejtmani spolu s ministryní Michaelou Marksovou se tak nyní pokoušejí vyjednat navýšení dotací.

Ministerstvo financí ale s dalším navýšením peněz v tuto chvíli nepočítá. Podle mluvčího Ležatky se na financování sociálních služeb mají podílet kromě státu i obce, kraje a sami klienti.

Ústecký kraj se kvůli nedostatku peněz rozhodl vytvořit základní síť sociálních služeb, aby financoval jen ty, které jsou opravdu nutné.

Většina žadatelů přišla o část peněz, na 40 žádostí se nedostalo vůbec. Úředníci jim zaslali formulář s dotazy, jak je jejich služba potřebná a jedinečná. Dvacet z nich má šanci, že je kraj v květnu do sítě ještě zařadí.

Lafková upozornila, že zatím neskončila ani jedna služba. „Šestnáct to avizovalo k poslednímu dubnu, dalších dvacet k poslednímu červnu, další na září a listopad,“ sdělila.

U nás je sociálních služeb potřeba víc, říká radní

Některé neziskové organizace však tvrdí, že za jejich problémy může Ústecký kraj. „Celý systém je nepřehledný a netransparentní. Svým příspěvkovým organizacím kraj peníze navýšil, nám ne. Vždyť je to střet zájmů,“ řekla serveru Lidovky.cz Růžena Kavková z Diecézní charity Litoměřice.

Krajští úředníci se tomu brání. Lafková uvedla, že nový ministerský výpočet zkrátil peníze i příspěvkovým organizacím, které mají letos o 24 milionů korun méně než loni.

Alena Zieglerová z vládní Agentury pro sociální začleňování ale prohlásila, že Ústecký kraj je jediný, kde takové problémy nastaly. Ostatní kraje podle ní poslouchají metodiku ministerstva práce a sociálních věcí, zatímco Ústecký kraj si schválil 56 výjimek.

„Těch výjimek je pět. A není pravda, že potíže máme jen my. Ve všech krajích je situace stejná, ale nejvýraznější je u nás a Moravskoslezském kraji, protože tady je prostě sociálních služeb potřeba víc. Vyzývám proto vládu, aby plnila usnesení o mimořádných finančních prostředcích pro tyto dva kraje,“ reagoval radní Klika.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Najdete na iDNES.cz