Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Problémová lokalita v Roudnici se má stát „dobrou adresou“

  13:29aktualizováno  13:29
Do prvního ze tří opravovaných domů v ulici T. G. Masaryka v Roudnici nad Labem se v prosinci nastěhují první tři nájemníci. Lokalita, kterou Roudničané považovali za ghetto, se mění v "dobrou adresu", tedy atraktivní místo pro bydlení.

Nová podoba Masarykovy ulice v Roudnici | foto: Městský úřad Roudnice nad Labem

"Záměr vytvořit tady dobrou adresu se určitě povedl. Přispívá k tomu i to, že město v okolí dělá nové chodníky. Bude to vypadat celkově úplně jinak," řekl František Vaněček ze společnosti Bytové domy Bialbi, která trojici dříve problémových domů vlastní.

PROBLÉMOVÁ LOKALITA

Potíže s obyvateli tří domů v ulici T. G. Masaryka se snažila radnice v Roudnici řešit zhruba šest let.

Kromě dluhů za nájemné či vodu a elektřinu bylo problémem i chování nájemníků. Proti jejich chování obyvatelé sepsali i petici, v níž vyzývali radnici, aby potíže v lokalitě vyřešila.

Řešení město zvolilo radikální - trojici budov loni prodalo soukromé společnosti. Kritikům vadilo, že kupní cena byla jen 1,5 milionu a že město řešení problému přesunulo na někoho jiného.

První objekt na Masarykově třídě je téměř opravený, provádějí se v něm poslední práce. Ve druhém se pokládají podlahy a jeho přestavba skončí nejspíš v únoru. U třetího řeší BD Bialbi způsob, jakým bude opravy financovat. Podle předběžného plánu má být hotový za rok.

Přestože se do ulice T. G. Masaryka chystají stěhovat zatím jen tři rodiny, kupci už si v dokončovaném domě téměř rozebrali všech šestnáct bytů.

"Na byty v domě, který dokončíme v únoru, už máme tři žádosti. Zájem mají lidé z Roudnice a okolí, ale i z Prahy. Z nových rodin je pět nebo šest pražských," uvedl Vaněček.

Společnost BD Bialbi loni odkoupila domy za cenu půldruhého milionu korun a převzala i vysoké dluhy nájemníků. Vyřešila tím radnici dlouhodobý problém. Do opravy domů s asi 40 byty investuje peníze, které bude chtít prodejem získat zpět.

Na problém zadělalo samo město

"Naším záměrem je byty prodat. Pokud pro všechny neseženeme kupce, nabídneme je i k pronájmu, ale to je až poslední varianta. Nechceme být správci bytů," uvedl Vaněček.

Byty prodává BD Bialbi v ceně od 800 tisíc do 1,6 milionu korun. Ceny nejsou extrémně vysoké i s ohledem na současnou ekonomickou situaci. Na druhou stranu však prý podle Vaněčka zabrání tomu, aby se opravené bytové domy znovu staly "sociálním bydlením".

Proti původním nájemníkům domů z Masarykovy ulice lidé z okolí sepisovali petice.

Proti původním nájemníkům domů z Masarykovy ulice lidé z okolí sepisovali petice.

Trojice domů v Masarykově ulici kdysi dobrou adresou bývala. Zhruba před dvaceti lety tam ale radnice začala stěhovat sociálně slabé rodiny z domů v centru, které musela během privatizace vracet původním majitelům. Druhým tehdejším důvodem bylo, že Roudnice prodala většinu městských bytů.

V bytech II. kategorie na Masarykově třídě se tak postupně soustředili problémoví nájemníci a lidé s nízkými příjmy. Kromě nepořádku pak radnice v minulých letech neustále řešila i rostoucí dluhy.

Společnost BD Bialbi před opravou obyvatele postupně vystěhovala, když jim ve spolupráci s městem nabídla náhradní bydlení nebo odstupné v desítkách tisíc korun. Bývalí obyvatelé se přestěhovali do jiných míst v Roudnici, někteří odešli do jiných měst.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

Novorozeně nalezené v popelnici v Teplicích někdo zabil, ukázala pitva

(Ilustrační snímek)

Novorozence nalezeného ve čtvrtek v popelnici v Teplicích někdo usmrtil. Prokázala to soudní pitva. Kriminalisté nyní...

Policie obvinila z vraždy novorozeněte v Teplicích jeho matku

Při manipulaci se zbraní se v neděli postřelil mladistvý chlapec (13.3.2017)

Policisté obvinili devětadvacetiletou ženu z vraždy jejího dítěte v Teplicích. K činu se žena přiznala. Nyní jí hrozí...

Pokladník z Teplicka zpronevěřil klubové peníze, všechny je prosázel

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá dlouholetého pokladníka jednoho sportovního klubu na Teplicku. Z oddílového účtu, kam se ukládaly členské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz