Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Obce vytipované pro jaderné úložiště dostaly miliony. I ty, jež se soudí

  • 2
Několikamilionový příspěvek dostaly obce, kde v příštím roce začnou průzkumné práce spojené s výběrem lokality pro umístění hlubinného úložiště pro vyhořelé jaderné palivo. Radnice budou peníze investovat především do oprav silnic, kanalizace a obecních bytů.

„Celkem bude vyplaceno téměř 72 milionů korun ročně. Základní výše ročního příspěvku činí 600 tisíc korun, k té se pak připočítává 30 haléřů za každý metr čtvereční z katastrálního území obce, na němž je stanoveno průzkumné území. Příspěvky obdrží celkem 40 obcí ve čtyřech krajích,“ uvedla Ivana Škvorová ze Správy úložišť radioaktivního odpadu.

Příspěvky jsou vypláceny ročně, po celou dobu platnosti stanoveného průzkumného území. Další příspěvek na rok 2016 dostanou obce do poloviny příštího roku.

Schválený státní příspěvek dostanou i ty obce, které s průzkumem nesouhlasí a podaly na ministra životního prostředí žalobu. V Ústeckém kraji je to Lubenec. Na tamní obecní účet před několika dny přišla částka více než 3,4 milionu korun.

„Jsem přesvědčen, že na příspěvek máme nezávisle na jednání soudu nárok, což uznal i stát. Na co konkrétně peníze použijeme, rozhodne zastupitelstvo. Obecně to bude na rozvoj, například na opravu komunikací, chodníků, vylepšení bytového fondu,“ uvedl starosta Lubence Jiří Chaloupecký.

Původně neměly obce odmítající průzkum na příspěvek nárok, změnilo to však rozhodnutí vlády ze začátku prosince.

„Udělalo se první poslední, aby se nařízení vlády změnilo a příspěvky se stačily do konce roku vyplatit. Jak bylo přechodné ustanovení přijato narychlo, je tam podle nás chyba. Žádná z obcí ale nárok na vyplacení nenapadne,“ říká kritik úložiště, aktivista Richard Kanta.

Nevadilo by, kdyby průzkumy trvaly déle, říká starosta Blatna

Správa úložišť radioaktivního odpadu potřebuje vybudovat úložiště zhruba do poloviny 21. století, vybrat ho musí do roku 2025. Úředníci mají vytipována místa ve čtyřech krajích Česka, u Lubence je to lokalita Čertovka.

Poblíž vytipované lokality leží obec Blatno, tamní radnici však jako jedné z mála průzkumné práce nevadí. Nárok má na čtyřmilionový příspěvek, což je maximální částka, kterou může obec obdržet.

„Souhlas s průzkumnými pracemi neznamená souhlas s úložištěm. Bojovali jsme o to, aby obce dostaly finanční kompenzaci, což se podařilo. Peníze investujeme do rozvoje, například do oprav komunikací či nové kanalizace. Vůbec by mi nevadilo, kdyby průzkumy trvaly více let,“ uvedl starosta Václav Beneš.

Naopak Lubenec úložiště odmítá na základě výsledků referenda. Přesto ministr životního prostředí vydal s průzkumy souhlas. Obec proti tomu podala žalobu s požadavkem, aby do rozhodnutí soudu průzkumné práce nezačaly. To soud zamítl a průzkumy tak nezávisle na průběhu soudu začnou na jaře příštího roku (o žalobě zde).

První etapa průzkumu zahrnuje měření povrchu, sběr dat, sondy a odběr hornin pomocí neinvazivních metod.