Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vyřazené zbraně se likvidují nedostatečně, ukazuje případ gangu

  8:25aktualizováno  8:25
Případ nelegálního obchodu se zbraněmi, který řeší soud v Teplicích, ukazuje, jak je snadné v Česku sehnat funkční samopal či kulomet. Podle policie nejsou vyřazené armádní zbraně znehodnocované dostatečně a míří do kriminálního prostředí.

Na parkovišti v Alejní ulici v centru Teplic předali členové gangu kriminalistům deset škorpionů se zásobníky a tlumiči, pistoli se zásobníkem a tlumičem a kulomet vzor 59 i se schránkou na náboje a nábojovým pásem. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Vyhláška je nedostatečná. Ukazuje se, že upravit znehodnocenou zbraň tak, aby byla opět schopná střelby jednotlivými náboji i dávkou, není nic složitého," říká teplický státní zástupce Pavel Norek.

Ke kritice se přidává i Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), jenž na vyšetření teplického případu pracoval. "My už dlouhodobě upozorňujeme na problém, že původně znehodnocené zbraně se dostávají zpět do oběhu a míří do kriminálního prostředí," zdůrazňuje mluvčí útvaru Pavel Hanták.

Zmínil přitom dvě hlavní věci, které ÚOOZ nejvíc vadí. Tou první je, že firem, které mohou znehodnocovat zbraně, je podle něj zbytečně moc, a není tak nad nimi pořádná kontrola.

"Nechci říkat, že všechny subjekty to dělají špatně. Ale když se zbraně objevují zpět v oběhu, pak nebyly znehodnoceny tak, jak měly. Protože kdyby se to dělalo, jak ukládá zákon, byl by to nevratný proces. Nejschůdnější cestou by bylo, kdyby zbraně znehodnocoval jejich výrobce. Pak by byla větší jistota, že to udělá pořádně," míní Hanták.

Zbraně se ztrácejí z dohledu

Další potíž je podle něj v tom, že se zbraně ztrácejí z dohledu, byť jsou znehodnocené. "Určitý dohled by byl správný. Nemyslím vysloveně povolení, ale třeba něco na způsob techničáku u auta," říká Hanták.

Armáda se zbraní zbavuje, protože některé už po redukci ozbrojených sil nepotřebuje, jiné stárnou a přestávají být kompatibilní s modernější výzbrojí. "Resort obrany prodává nepotřebné zbraně pouze subjektům, kterým bylo vydáno povolení a kteří jsou držiteli příslušné zbrojní licence," upozorňuje Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Fotogalerie

Před soudem v Teplicích nicméně stojí skupina sedmi lidí vedených dvěma Albánci, která znehodnocené armádní samopaly Škorpion kupovala za 3 až 4,5 tisíce korun. Jeden z obžalovaných je ve své dílně upravoval, aby byly opět funkční. Za každý opravený samopal chtěl 16 tisíc, další obvinění si přidávali také provizi, Albánci je pak dostali za 25 tisíc a dál prodávali za 38 tisíc (podrobnosti o případu zde).

O všem se ale dozvěděla policie a dva kriminalisté vydávající se za obchodníky se zbraněmi od gangu koupili od května do listopadu 2010 osm škorpionů s tlumiči, zásobníky i náboji. Loni v březnu je pak v Teplicích chytila policie při předání deseti samopalů, pistole a kulometu. Hlavním aktérům hrozí až 10 let vězení.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Litoměřická aplikace poradí, jak na tříděný odpad a ukáže i uzavírky

Ilustrační snímek

Pomoc lidem, kteří při třídění odpadu nevědí, kam ho odevzdat, nabízí nová mapová aplikace, kterou spustily Litoměřice....

Chceme znovu nastartovat rozvoj Ústí, bez velrybářů, říká Tošovský

Před deseti lety se Pavel Tošovský z politiky stáhl, teď se do ní vrací jako...

Před dvaceti lety byl starostou ústeckých Neštěmic, který mimo jiné rozhodl o stavbě plotu v Matiční ulici, později...

Našli jsme unikátní vůz z doby halštatské, pochvaluje si archeolog

Archeolog Marek Půlpán

Archeologové odkryli na okraji Lovosic bohatě vybavený hrob z doby halštatské. Vedle keramických nádob či misek se v...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY PRO PROJEKTY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz