Jednání Evropského parlamentu ve Štrasburku

Jednání Evropského parlamentu ve Štrasburku | foto: Reuters

Nechal mě u sebe kouřit, vzpomínali primátoři na přínos europoslanců

  • 0
Starostové na severu Čech se shodují, že dosavadní europoslanci do Ústeckého kraje příliš pomoci nepřinesli. Doufají, že noví zástupci v europarlamentu budou hájit zájmy regionu víc.

"Bohužel musím konstatovat, že nevím o konkrétní věci, kterou by některý český europoslanec prospěl našemu městu nebo Ústeckém kraji," říká starosta Loun Radovan Šabata.

Podobně mluví i primátor Chomutova Jan Mareš. "Nemohu říct, že by některý z europoslanců cíleně prospěl našemu městu," poznamenal.

Primátor Teplic Jaroslav Kubera pak v hodnocení europoslanců dostál svému postoji člověka, který Evropskou unii považuje za zbytnou instituci.

"Musím zmínit Richarda Falbra, který mi prospěl tím, že když jsem byl jedinkrát v Bruselu, tak jsem si u něj mohl zakouřit v kanceláři," zmínil europoslance ČSSD.

Primátoři nejvíc oceňují komunikaci

Zásluhy europoslanců se v krajích hledají těžko, protože v Evropském parlamentu na rozdíl od národních voleb nehájí zájmy svého regionu, ale v první řadě se podílí na formulování evropské legislativy, která jde napříč 28 státy Unie.

"Europoslanec nemá možnost, jak hájit zájmy kraje jako takového, protože volební obvod do voleb do Evropského parlamentu je celá Česká republika," říká politolog z ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Lukáš Novotný.

Přesto si třeba náměstkyně primátora Hana Jeníčková, která je nyní pověřená vedením mostecké radnice, vybaví práci Richarda Falbra.

"Komunikuje a problémy regionu zná, protože se o ně skutečně zajímá," připomněla Jeníčková Falbrovu aktivitu v hospodářské a sociální radě kraje.

Chomutovský primátor Mareš zase ocenil komunikaci s europoslancem ODS Oldřichem Vlasákem.

Představitelé měst očekávají lobbing za kraj

Navzdory jinak spíše chladnému hodnocení práce českých europoslanců mají oslovení primátoři a starostové poměrně jasnou představu, co čekají od budoucích českých zástupců v Evropském parlamentu.

"Zdravě lobbovat za náš kraj i jednotlivá města, podporovat dobré projekty, které by mohly být financovány z prostředků EU a přinášet sem další finanční prostředky například na revitalizaci území po těžbě hnědého uhlí," přeje si lounský starosta Šabata.

"Především by s námi, tedy s městy a kraji, měli komunikovat, aby věděli, jaké problémy nás tíží, co skutečně region potřebuje, a tyto informace pak přenášet do Bruselu, a hlavně nám je pomáhat aktivně řešit," poznamenala náměstkyně Jeníčková.

Primátor Chomutova Mareš pak mluví o potřebě hájit zájmy České republiky a jako negativní příklad za uplynulé období uvedl neúspěch při prosazování změny termínu pro čerpání dotací.

"Měli by hlasovat proti všemu, na čem je naprosto jasné, že je to ptákovina," shrnuje pak primátor Kubera.