Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V další části „sudetského pokladu“ našli historici ponožky i Mein Kampf

  8:12aktualizováno  15:04
Historici Muzea města Ústí nad Labem rozbalili přes polovinu balíků ze skrýše pod střechou vily v Libouchci. S jejich přesnou identifikací později pomůže syn původních majitelů Rudi Schlattner, který úkryt po sedmdesáti letech prozradil. Další přímý přenos přineseme opět ve čtvrtek od 9 hodin.

Na obraze děčínského malíře Josefa Stegla poznala jedna z liboucheckých divaček přímého přenosu iDNES.cz dům, kde původní majitelé věcí bydleli před tím, než si postavili vilu. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Ze 113 balíků, které se v klenbě vikýře nacházely, otevřeli zaměstnanci muzea 59. Rozbalování probíhá pomalu, protože každý nález je třeba vyfotit. Mimo čas přímého přenosu navíc muzejníci musí vybalené věci zapsat do dokumentace.

Restaurátor ústeckého muzea Jiří Belis ve středu vybaloval hlavně knihy a textilie. Byly mezi nimi i textilní sáčky s ponožkami.

„Stav je poznamenaný dlouhodobým užíváním a opravami. Hmyz je už dost zničil,“ konstatoval při jejich prohlížení Belis.

Knihy byly naopak většinou zachovalé. Jsou mezi nimi dětské učebnice, sešity, noty pro klavír a akordeon, zpěvník vánočních písní, kniha o Robinsonovi i nacistické propagační brožurky a v pevné krabici zachovalé vydání Hitlerova Mein Kampfu s koženým hřbetem a tištěným věnováním. U něj byly i ženské osobní doklady.

„Podle jmen na pasu a věnování v knize to vypadá, že tento balík není z majetku rodiny, ale to bychom předbíhali,“ poznamenal Belis.

Rudi Schlattner totiž historikům řekl, že předměty ve skrýši nepatřily jen jeho rodině. „V domě podle něj před odsunem žilo asi 50 lidí, část z nich byli uprchlíci, kteří utíkali před ruskou armádou,“ řekl kurátor Tomáš Okurka.

Z balíků restaurátor Belis vybalil také například obchodní korespondenci, polštář s výšivkou, lékárničku, barevné tuše a křídy i patnáct prázdných zavařovacích sklenic. Z nejosobnějších věcí to byly dopisy či fotografie rodiny.

Hodně věcí tvořilo oblečení a hračky pro malou holčičku. Několik krabiček bylo také plných známek z různých zemí. Nechyběl ani kovový kávový servis se zlaceným vnitřkem.

Největší nález byl zatím obraz uznávaného krajináře

V úterý historici otevřeli první čtvrtinu. Největší radost měli z objeveného obrazu děčínského malíře Josefa Stegla (co historici objevili první den, čtěte zde).

Fotogalerie

Přímý přenos z prvního dne v úterý na iDNES.cz sledovala i obyvatelka Libouchce Štěpánka Střepková, která pracuje ve školce, jež bývala vilou rodiny Schlattnerových. Historikům pomohla určit, co obraz podle všeho zachycuje.

„S napětím sleduji přímý přenos rozbalování. Moc mě zajímá, co všechno v těch balících je. A když historici rozbalili obraz s chalupou a dohadovali se, kde to asi může být, hned jsem poznala dům od nás z Dlouhé ulice. A protože pan Rudi Schlattner, když tu byl, vyprávěl, že právě v Dlouhé bydlela jeho maminka a další příbuzní, myslím, že na obraze je dům, kde rodina bydlela, než si postavila vilu, kde na konci války schovali všechny ty věci,“ uvedla.

Několik menších Steglových obrazů nakonec historici rozbalili i ve středu, mezi nimi olejomalbu zámku v Libouchci.

Reportáž z úterý, prvního dne rozbalování:

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Policisté tahali z vody tonoucího, led se prolomil i pod zachráncem

Rybník v Zámecké zahradě v Teplicích, v němž se mladík topil.

Policisté v Teplicích vytáhli z rybníka tonoucího opilého mladíka, pod nímž se probořil led. Sami přitom skončili v...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Najdete na iDNES.cz