Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Primátorka Ústí udělala první rozhodnutí, má kompetence rozpadlé rady

  13:32aktualizováno  13:32
Ústecká primátorka Věra Nechybová začala využívat kompetencí, které ji svěřili zastupitelé. Nechala na magistrátu zřídit nový odbor či jmenovala stálého ředitele Činoherního studia.

Primátorka Nechybová vykonává část kompetencí rady města. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Primátorka tak vykonává pravomoci rady, jež už je šest týdnů neusnášeníschopná. Mohlo by to tak alespoň částečně zefektivnit správu města v kritické politické situaci.

„Na základě organizační změny byl od 1. ledna 2016 nově zřízen odbor strategického rozvoje,“ informovala o jednom z prvních rozhodnutí primátorky tisková mluvčí města Romana Macová. Primátorka současně jmenovala novou ředitelku jedné z mateřských škol, od 1. července pak začne zastávat funkci stálého ředitele Činoherního studia Jiří Trnka.

Část kompetencí rady získala primátorka na posledním jednání městského zastupitelstva.

„Já vám děkuji, přidělali jste mi práci a přidali jste mi ještě více odpovědnosti. Nicméně děkuji za to, že jste tento návrh podpořili,“ reagovala primátorka Nechybová poté, co jí zastupitelé část pravomocí rady většinou čtyřiadvaceti hlasů odsouhlasili.

Shodě většiny ale předcházela více než půlhodinová diskuse a skoro dvacet minut debat zastupitelů během přestávky. Diskuse pak opět doložila, jak moc se někteří zastupitelé nemusejí.

„Tato rada nemá naši důvěru a důvody jsou zejména nerespekt k výsledku voleb a způsob jejího vzniku,“ poznamenal v diskusi třeba lídr PRO! Ústí Martin Hausenblas.

Kdo může za současnou situaci v zastupitelstvu?

Narážel tak na to, že rada složená z hnutí UFO a nestraníků v čele s Nechybovou, která je skoro šest týdnů neusnášeníschopná, vyrostla na troskách předchozí koalice hnutí ANO a PRO! Ústí, na jejímž pádu se podíleli i vlastní lidé spolu s ČSSD, KSČM či ODS.

Zastupitel ČSSD Pavel Dlouhý kontroval, že aktuální politický pat je také dílem právě předchozí padlé koalice.

„Musím říct, že vítězné strany, které se po volbách ujaly vlády, by se měly omluvit svým voličům za to, že předvedly neschopnost vládnout. Nesplnily sliby, naprosto rozvrátily vedení města a zanesly do zastupitelstva negativismus a nenávist,“ uvedl.

Na Dlouhého poznámku obratem reagoval zastupitel David Daduč (dříve PRO! Ústí), ten pro změnu připomněl jednoznačnou odpovědnost ČSSD v celém příběhu. „Přijde mi absurdní tvrzení, že PRO! Ústí je zodpovědné za současné vedení města. To ta devatenáctka, která se domluvila na puči a jejíž součástí byli komunisti a socialisti, zvolila toto vedení města a je zodpovědná za to, kam to došlo,“ zdůraznil Daduč.

Primátorka může vyhlásit i veřejnou zakázku

Po půl hodině spíše plané diskuse se ozvala zastupitelka Ilona Tajchnerová (TOP 09), jestli by se mohli politici vrátit k věcné rozpravě. „Prosím, paní primátorko, abyste vedla zastupitelstvo tak, abychom se dostali k bodu jednání,“ řekla.

Diskusi protahovaly i otázky, jaké přesně pravomoci bude Nechybová přebírat.

Nejasnosti se však odstranily při neformální diskusi během pauzy, z níž vzešel lehce pozměněný návrh na svěření kompetencí. Po jeho schválení zastupiteli tak může primátorka především vyhlašovat veřejné zakázky, nakládat s částkami do půl milionu korun, rozhodnout o zapojení dotací od dalších institucí do rozpočtu, přesouvat peníze mezi odbory magistrátu či jmenovat nové ředitele městských organizací.

„Velmi si toho vážím a určitě to bude ku prospěchu,“ reagovala primátorka na schválení části kompetencí rady. Jakkoliv to správu města v současném politickém patu usnadní, pořád jde o provizorní řešení. Dokud nebude opět funkční rada, o standardním vedení radnice nemůže být řeč. Zastupitelstvo vykonávající zbytek kompetencí rady totiž není tak akceschopné.

Nová koalice v nedohlednu

Jenže partaje se ani po více než měsíci, co je rada složená z nestraníků v čele s Nechybovou a hnutí UFO nefunkční, nepřiblížily tomu, aby sestavily koalici, jež by odrážela většinu v zastupitelstvu. Naposledy deklarovala neochotu být součástí jakékoliv koalice ČSSD, předtím odmítlo být součástí nové rady PRO! Ústí.

„My vyzýváme vítězné strany, aby vládly, aby se ujaly své odpovědnosti a plnily sliby, které daly občanům. ČSSD bude v opozici a bude nadále konstruktivní opozicí,“ prohlásil zastupitel Dlouhý

Přestože navenek zůstává politický situace v zastupitelstvu zablokovaná a podoba nové koalice je v nedohlednu, někteří neztrácí optimismus. „Věříme, že do 22. června, kdy je další zasedání zastupitelstva, se najde řešení, jak situaci stabilizovat,“ uvedl šéf zastupitelského klubu Vaše Ústí (dříve ANO) Martin Mata.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Najdete na iDNES.cz