Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Primátor ze svého zaplatí pokuty za lidi, kteří špatně vyplnili petici

  15:23aktualizováno  15:23
Čerstvý primátor Chomutova Daniel Černý z hnutí PRO! Chomutov se rozhodl začít v nové funkci gestem. Hodlá totiž zaplatit pokuty, jež magistrát za bývalého politického vedení uložil lidem, kteří chybovali při podpisu petice požadující referendum o zákazu hazardu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Úředníci potrestali za přestupek ty, kteří petici podepsali opakovaně nebo uvedli nepravdivé údaje. Podle mluvčí radnice Šárky Schönové byly případů desítky. Petici loni organizovala iniciativa Nechceme žít v Palermu, referenda ale nakonec nedocílila.

„Úředníci udělali to, co udělat museli, opravdu je pokutovat nebo pokárat. Ale vzhledem k tomu, aby se občané pro příště nebáli cokoli podepisovat, vyjadřovat se, nebáli se toho, že budou znovu sankcionováni, tak jsem nabídl, že ze svého prvního primátorského platu pokuty uhradím,“ vysvětlil svůj krok primátor.

Opakovaný podpis petice nebo uvedení chybných či nepravdivých údajů je podle zákona přestupkem. Hrozí za něj pokuta až 3  000 korun. Na chyby přišli úředníci při kontrole petice. Tajemník úřadu Theodor Sojka už dřív řekl, že je povinností úřadu tyto přestupky projednat.

Magistrát pokutoval 43 lidí

Chomutovský magistrát proto v létě zahájil přestupkové řízení s 312 signatáři. Podle Schönové nakonec potrestal desítky lidí. Některé napomenutím, jiné právě pokutou.Většinu - 230 případů - úředníci odložili bez jakékoliv sankce.

„K pokutě se přikročilo ve chvíli, když se někdo podepsal vícekrát nebo byly záměrně uvedeny chybné údaje,“ řekla iDNES.cz mluvčí města Šárka Schönová.

Úřednici rozdali celkem 43 pokut v celkové výši 10 100 korun. Na pokuty hodlá Černý použít část prvního primátorského platu.

„Zájemci o uhrazení pokuty by se měli prokázat nějakým dokladem, který od přestupkové komise dostali,“ podotkla mluvčí Schönová. Přihlásit se mohou u primátora v kanceláři či e-mailem.

Referendum o nulové toleranci hazardu se ve městě nakonec nekonalo. Úplný zákaz ale schválilo minulý týden nové zastupitelstvo hned na svém ustavujícím zasedání. Dosud v Chomutově platila regulace. Ministerstvo financí tak bude licence na provoz videoterminálů postupně odebírat.

Autoři: ,Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Zloděj ukradl v rodinném domě v Dubí šest milionů, zachytila ho kamera

Neznámý lupič v domě.

Kriminalisté pátrají po totožnosti muže, který se vloupal do rodinného domu v Dubí na Teplicku a ukradl tam šest...

Dopravu v Ústí zklidní dva kruhové objezdy, v Předlicích a na Bukově

Současná situace na kruhovém objezdu v Přestanově.

Dvě moderní a bezpečné kruhové křižovatky, které zklidní dopravu, vyrostou v Ústí nad Labem. Chystají se v Předlicích a...

Najdete na iDNES.cz