Primář kadaňské nemocnice Aleš Padrta (vpravo) u soudu.

Primář kadaňské nemocnice Aleš Padrta (vpravo) u soudu. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Neumím si vysvětlit, co se stalo, říká primář souzený za smrt operované

  • 121
Okresní soud v Chomutově začal řešit případ primáře gynekologicko-porodnického oddělení kadaňské nemocnice Aleše Padrty, který před čtyřmi lety podle obžaloby způsobil smrt dvaatřicetileté pacientky. Lékař pochybení odmítá.

Primáři hrozí za usmrcení z nedbalosti až šest let vězení. „Při laparoskopické operaci cysty vaječníku poškodil pánevní tepnu, ve které způsobil 1,5 centimetrů velké poranění,“ uvedl chomutovský žalobce Jiří Kožina.

„Tepenné krvácení včas nezjistil a nerozpoznal jeho závažnost, ačkoli se u pacientky projevovalo poklesem krevního tlaku a zrychlením tepu. Místo toho dál pokračoval v původním zákroku,“ prohlásil žalobce.

„Až po jeho skončení z důvodu silného krvácení pacientky přivolal chirurgy. U pacientky ale už došlo k rozvoji šoku a srdečnímu selhání,“ dodal Kožina.

Padrta s šestatřicetiletou lékařskou praxí nad případem kroutí hlavou. „Nedokážu si vysvětlit, co se stalo. Čtyři roky přemýšlím, co bylo příčinou tepenného krvácení,“ poznamenal u soudu šestapadesátiletý primář.

Příčina krvácení nejistá

Operační zákrok podle něj probíhal zpočátku standardně. Během odstraňování cysty na vaječníku začala ale pacientka krvácet, a protože krvácení nešlo zastavit, rozhodl se pro otevření dutiny břišní.

Krvácení z vaječníkové tepny podle svých slov zastavil a zjistil, že vaječník je cystou poškozený více, než se předpokládalo. Proto ho odstranil. Následně nalezl cystu i na druhém vaječníku a rozhodl se ji také vyoperovat.

Byl si přitom vědom, že k tomuto úkonu nemá svolení pacientky. „Po lékařské stránce to bylo správné, z právního hlediska nevím. Věděl jsem, že si pak může pacientka stěžovat,“ vysvětlil operatér.

Poté, co zákrok ukončil, pacientka stále krvácela. Podle slov obžalovaného primáře a lékařky, která u zákroku asistovala, nešlo o silné krvácení, příčinu nenašli, protože krev prosakovala z pobřišnice.

Podle nich i v této době byl stav pacientky stále dobrý a zhoršil se až později. Protože zdroj poranění byl mimo gynekologickou odbornost, přivolal primář na sál chirurga.

Líčení je odročené

„V době, kdy přišel na sál chirurg, byl tlak pacientky dobrý. Než se dostavil, tlačil jsem na pobřišnici, abych zabránil cévnímu krvácení, které tam zřejmě bylo, ale nevěděl jsem z jaké cévy konkrétně,“ líčil Padrta.

„Pacientku jsem dál neoperoval, tato část není v mé odbornosti,“ vysvětloval, proč krvácení nezabránil neprodleně a přímo. Ale než na sál přišel první chirurg, uběhlo asi deset minut. Mezitím pacientka stále krvácela z tepny, ztratila celkem tři a půl litru krve.

„Na takový zákrok je to velká ztráta. Podávali jsme několik krevních transfúzí, ovšem kdy a kolik, to si už nevybavuji,“ podotkla sestra, která měla na starosti spolu s dalšími kolegy anesteziologii.

Lékařům se už pacientku zachránit nepodařilo. Manžel, který měl o ni mezitím obavy, se jí pokoušel dovolat na mobilní telefon. „Do nemocnice jsem přijel před šestou hodinou večer. Co se stalo, jsem netušil, nikdo rodině nedal vědět,“ řekl muž.

„V nemocnici jsem čekal dalších čtyřicet minut, než primář přišel a řekl mi, co se stalo. Vyžádal jsem si dokumentaci a požadoval pitvu na nezávislém pracovišti. To nemocnice nedodržela, proto jsem podal trestní oznámení,“ podotkl manžel zesnulé.

Líčení je odročené kvůli výslechu dalších svědků a slyšení znalců.