Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vloupání do chat přibývá, zloděj v Ústí vykradl během měsíce čtyři

  17:43aktualizováno  17:43
Během jednoho měsíce zvládl čtyřiatřicetiletý zloděj vykrást na Střížovickém vrchu v Ústí nad Labem čtyři chaty, způsobil tak škodu za 34 tisíc korun. Zaměřoval se na kabely a sportovní vybavení. Policie ho již obvinila, spoustu jiných krádeží ovšem chataři ani nehlásí. Právě na jaře jich přitom přibývá.
34 zloděj stihl v Ústí nad Labem vykrást čtyři chaty (ilustrační snímek).

34 zloděj stihl v Ústí nad Labem vykrást čtyři chaty (ilustrační snímek). | foto: Policie ČR

Předjaří je pro vykradače chatek velmi výnosné. Zahrádkáři totiž své objekty s prvními teplejšími dny zbavují zimního zabezpečení, avšak nepobývají v nich ještě tak často, aby zloděje od nezvaných návštěv odradili.

„Z tohoto důvodu také už od prosince realizujeme bezpečnostní opatření Hory. Naše hlídky průběžně kontrolují vytipované rekreační oblasti či obce s chatařskými osadami,“ přibližuje mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková s tím, že na opatření pracují policisté pořádkové policie i dopravní služby.

Vloupání do chat

Vloupání do chat nejčastěji probíhá v prvních třech měsících roku, policie za toto období zaznamená téměř půlku případů spáchaných za celý rok.
Zde je statistika vloupání do chat za rok 2014:

Děčínsko 67
Chomutovsko 42
Litoměřice 61
Lounsko 28
Mostecko 10
Teplicko 16
Ústecko 19

Zdroj: Policie ČR

V březnu vrcholí období, kdy kolem chat v rekreačních oblastech brousí zloději nejčastěji. Loni v tomto měsíci oznámili chataři v Ústeckém kraji 38 vloupání. Celkem došlo loni na území kraje ke 243 vloupáním do chat, přičemž na první tři měsíce roku připadala téměř polovina všech případů.

Nejvíce se v chatách krade na Děčínsku a Litoměřicku

První místa v počtu vloupání do chat a chalup drží tradičně kvůli velkému množství rekreačních oblastí Litoměřicko spolu s Děčínskem. Majitelé chat zdaleka nenahlašují všechny případy, objasněnost těchto případů je totiž nízká. Loni se krajským policistům podařilo objasnit 89 vloupání, tedy třetinu všech nahlášených případů.

Policisté při preventivních akcích chatařům radí nejen jak správně zabezpečit svůj objekt, ale také jak postupovat v případě jeho vykradení. „Základem jsou odolné dveře s kvalitním zámkovým systémem, mříže na oknech a uzamykatelné okenice. Další důležitou zásadou je neponechávat v chatě cenné věci a v jejich okolí pak žebříky či nářadí, které by pachatel mohl využít k vloupání,“ říká mluvčí litoměřického policejního odboru Pavla Kofrová.

S jarem se do chat naváží nářadí i elektronika

S jarem totiž majitelé chat polevují v ostražitosti a navážejí do nich nářadí, rádia, televize i sportovní vybavení. „Účinnou prevencí jsou ale také dobré sousedské vztahy. Pokud někdo bydlí v chatě trvale, může dohlédnout na chalupu svým sousedům,“ připomíná Kofrová.

Majitelé chat by ale měli být připraveni i na možnost, že se na jaře vrátí do vykradeného objektu. Mají-li v chatě nějaké cennosti, měli by si pořídit seznam s jejich sériovými čísly a fotografiemi, aby vyšetřovatelům usnadnili jejich nalezení a identifikaci. Když už k vloupání skutečně dojde, měl by chatař ihned zavolat policii a vyčkat jejího příjezdu.

„Rozhodně by neměl do své chaty vstupovat, hrozí totiž, že je nezvaný host stále uvnitř. Po zlodějích by také před příjezdem policie neměl uklízet. Poničil by tím stopy, které mohou být vodítkem pro policii,“ upozorňuje Pavla Kofrová.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Syn zavražděných manželů na Ústecku popsal před soudem útok dvou mužů

Obžalovaný Jaroslav Topinka (vlevo) u ústeckého krajského soudu.

U krajského soudu dnes popsal syn zavražděného manželského páru útok dvou mužů. V zahrádkářské kolonii na Ústecku...

Dělnická strana chystá i přes zákaz města protest přímo v centru Dubí

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Dubí zakázalo shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti, které se mělo konat v centru města. Radnice nabízí k...

Najdete na iDNES.cz