Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Města měla dary, firma chystala transparenty. Zeman ale cestu zkrátil

  9:25aktualizováno  9:25
Do Ústeckého kraje přijíždí prezident Miloš Zeman. Původně měl přijet už ve středu, program ale v pondělí zkrátil na dva dny. Vypadlo tak několik zastávek a odřeknuté radnice a firmy musely dlouho dopředu vymýšlené originální dary vrátit do skříní.

Český porcelán Dubí chtěl kvůli Zemanovi přestěhovat výrobu a připravil křest nové retro kolekce. Po změně prezidentova programu musel slávu zrušit. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Že prezident nepřijede, mě mrzí. A neříkám to, že bych byl příznivec pana prezidenta nebo Zemanovec. To vůbec ne. Mrzí mě to jako starostu, prezident k nám nejezdí často," říká například starosta Bíliny Josef Horáček.

Podle něj nicméně návštěva pár dnů před parlamentními volbami není příliš vhodná. "Pak se to s nimi dává do souvislosti, což není právě nejlepší. Bylo by lepší, kdyby přijel o měsíc dřív nebo později," dodal Horáček.

V Bílině stejně jako v Dubí, kam Zeman také nepřijede, pro prezidenta připravili knihy, lázeňské pítko a upomínkové předměty se znaky měst. Dar připravil i Děčín, primátor František Pelant ale nechtěl prozrazovat jaký, protože ho chce Zemanovi dát příští rok.

"Mluvil jsem s panem hejtmanem a máme přislíbeno, že příští rok by k nám prezident zajel. Měl by navštívit Ústí nad Labem, Děčín a Šluknovsko. Tak se budeme těšit," řekl Pelant.

Porcelánka si retro soupravu pokřtí sama

Asi nejvíc se připravovala továrna Český porcelán v Dubí. Prezidentská kancelář vedení firmy upozornila, že Zeman by neměl zdolávat příliš mnoho schodů. Firma tak zorganizovala sestěhování zaměstnankyň vyrábějících porcelán tak, aby měl prezident obhlídku závodu co nejpohodlnější.

"Chtěli jsme prezidentovi ukázat, jak se vyrábí prořezávané pěticípé mísy. Na konci by viděl i jejich malování a o kus dál i pec. A hotový výrobek, tři mísy nad sebou, měl dostat darem. Připomínal by mu, co u nás viděl od začátku až do konce," poznamenal generální ředitel firmy Vladimír Feix.

Po zrušení návštěvy odvolal stejně jako stěhování lidí i výrobu transparentů, kterými v podniku chtěli hlavu státu uvítat.

Kvůli zkrácené návštěvě se nebude konat ani připravovaný křest sedmitisící vyrobené hygienické soupravy, kterou kdysi používaly ještě naše babičky. Je to sada umyvadla, velké konve na vodu a podložky na mýdlo. Tuto soupravu začali v Dubí poprvé vyrábět v roce 1885, letos výrobu obnovili a po zhotovení nových forem se zde již dělá skoro měsíc.

"Shodou okolností jsme právě vyrobili sedmitisící kus této retro hygienické soupravy a mysleli jsme, že otevřeme lahev šampaňského a pan prezident soupravu pokřtí. Že ji buď pocáká nebo šampus nalije do umyvadla. K tomu také nedojde, tak si to pokřtíme asi sami," dodal Feix.

Ze Zemanovy návštěvy vypadla hlavně setkání s občany. Lidé ho na náměstích uvidí jen ve čtvrtek v Mostě a Chomutově a v pátek v Litoměřicích a Roudnici nad Labem.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Najdete na iDNES.cz