Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Města měla dary, firma chystala transparenty. Zeman ale cestu zkrátil

  9:25aktualizováno  9:25
Do Ústeckého kraje přijíždí prezident Miloš Zeman. Původně měl přijet už ve středu, program ale v pondělí zkrátil na dva dny. Vypadlo tak několik zastávek a odřeknuté radnice a firmy musely dlouho dopředu vymýšlené originální dary vrátit do skříní.

Český porcelán Dubí chtěl kvůli Zemanovi přestěhovat výrobu a připravil křest nové retro kolekce. Po změně prezidentova programu musel slávu zrušit. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Že prezident nepřijede, mě mrzí. A neříkám to, že bych byl příznivec pana prezidenta nebo Zemanovec. To vůbec ne. Mrzí mě to jako starostu, prezident k nám nejezdí často," říká například starosta Bíliny Josef Horáček.

Podle něj nicméně návštěva pár dnů před parlamentními volbami není příliš vhodná. "Pak se to s nimi dává do souvislosti, což není právě nejlepší. Bylo by lepší, kdyby přijel o měsíc dřív nebo později," dodal Horáček.

V Bílině stejně jako v Dubí, kam Zeman také nepřijede, pro prezidenta připravili knihy, lázeňské pítko a upomínkové předměty se znaky měst. Dar připravil i Děčín, primátor František Pelant ale nechtěl prozrazovat jaký, protože ho chce Zemanovi dát příští rok.

"Mluvil jsem s panem hejtmanem a máme přislíbeno, že příští rok by k nám prezident zajel. Měl by navštívit Ústí nad Labem, Děčín a Šluknovsko. Tak se budeme těšit," řekl Pelant.

Porcelánka si retro soupravu pokřtí sama

Asi nejvíc se připravovala továrna Český porcelán v Dubí. Prezidentská kancelář vedení firmy upozornila, že Zeman by neměl zdolávat příliš mnoho schodů. Firma tak zorganizovala sestěhování zaměstnankyň vyrábějících porcelán tak, aby měl prezident obhlídku závodu co nejpohodlnější.

"Chtěli jsme prezidentovi ukázat, jak se vyrábí prořezávané pěticípé mísy. Na konci by viděl i jejich malování a o kus dál i pec. A hotový výrobek, tři mísy nad sebou, měl dostat darem. Připomínal by mu, co u nás viděl od začátku až do konce," poznamenal generální ředitel firmy Vladimír Feix.

Po zrušení návštěvy odvolal stejně jako stěhování lidí i výrobu transparentů, kterými v podniku chtěli hlavu státu uvítat.

Kvůli zkrácené návštěvě se nebude konat ani připravovaný křest sedmitisící vyrobené hygienické soupravy, kterou kdysi používaly ještě naše babičky. Je to sada umyvadla, velké konve na vodu a podložky na mýdlo. Tuto soupravu začali v Dubí poprvé vyrábět v roce 1885, letos výrobu obnovili a po zhotovení nových forem se zde již dělá skoro měsíc.

"Shodou okolností jsme právě vyrobili sedmitisící kus této retro hygienické soupravy a mysleli jsme, že otevřeme lahev šampaňského a pan prezident soupravu pokřtí. Že ji buď pocáká nebo šampus nalije do umyvadla. K tomu také nedojde, tak si to pokřtíme asi sami," dodal Feix.

Ze Zemanovy návštěvy vypadla hlavně setkání s občany. Lidé ho na náměstích uvidí jen ve čtvrtek v Mostě a Chomutově a v pátek v Litoměřicích a Roudnici nad Labem.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Partaj spojená s bytovým družstvem v Mostě slibuje „vesnici pro lůzu“

Současný pohled na sídliště Chanov.

Už žádná ghetta nebo vyloučené lokality ve městě. Opoziční sdružení Mostečané Mostu, za kterým stojí největší místní...

Z předlického ghetta zmizelo 700 tun odpadu, sahal do výše pěti metrů

Likvidace skládky v Předlicích, zbývá ještě 300 tun odpadu, který se tu léta...

Více než 700 tun odpadu odvezla společnost AVE Ústí nad Labem ze skládky, kterou lidé ze Sklářské ulice ve čtvrti...

V Chomutově v poledne pohřbí prvního z vojáků zabitých v Afghánistánu

Rotný Martin Marcin z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

S veškerými vojenskými poctami bude v poledne v Chomutově pohřben Martin Marcin, první ze tří českých vojáků, kteří se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz