Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Exsenátor Novák šel do mírnějšího vězení, má větší šanci na propuštění

  8:23aktualizováno  8:23
Bývalý senátor ODS Alexandr Novák, odsouzený za přijetí úplatku 42 milionů korun, je o něco blíž svobodě. Ústecký krajský soud mu povolil přeřazení do vězení s nejmírnějším režimem. Nyní už je ve věznici ve Všehrdech na Chomutovsku, kde bude mít větší šanci na předčasně propuštění.

Alexandr Novák na litoměřickém soudu, který ho podmínečně propustil z vězení. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Do naší věznice nastoupil před Vánocemi,“ potvrdila mluvčí všehrdské věznice Bronislava Vetešníková.

Novákova kauza

Novák je ve vězení kvůli prodeji akcií dvou energetických firem, který zorganizoval v roce 1999 jako starosta Chomutova.

Za zprostředkování transakce dostal "odměnu" 42 milionů korun. Novák tvrdil, že šlo o půjčku na podnikání jeho manželky.

Po vleklém soudním řízení ho chomutovský soud v roce 2010 potrestal pokutou pět milionů a dvouletou podmínkou, odvolací krajský soud ale trest zpřísnil na čtyři roky nepodmíněně. Do vězení nastoupil 2. dubna 2013.

Novák je nyní na nástupním oddělení, kde ho zpovídá sociální pracovník a psycholog. Na základě jeho zájmů a zaměření stanoví, co bude ve věznici dělat, jestli bude pracovat nebo uklízet na ubytovně a zda se zapojí do vzdělávacích a zájmových aktivit.

„Sportovní vyžití je různé: fotbal, šachy, košíková, stolní tenis,“ vyjmenovala Vetešníková.

Novák má tři spoluvězně. „Ložnice jsou standardně vybaveny, zpravidla po čtyřech odsouzených tak, aby byla naplněna zákonná norma čtyři metry čtvereční na osobu,“ přiblížila Vetešníková.

Mimo pracovní dobu může Novák chodit po ubytovně a v jejím okolí bez dozoru a v civilním oblečení. Na návštěvy má nárok tři hodiny měsíčně. Může také požádat o vycházku na celý den jednou za 14 dní. Zatím ji ale nedostal, protože vycházky se udělují za odměnu a zpravidla po delším pobytu ve věznici.

V dubnu může Novák žádat o propuštění po půlce trestu

Novák je za mřížemi od dubna 2013. Soud ho původně poslal do věznice s dozorem, kde je režim tvrdší. Nejprve seděl v Teplicích, poslední měsíce v Litoměřicích. Loni v říjnu žádal o nejmírnější typ vězení a litoměřický okresní soud mu vyhověl.

Státní zástupce Zdeněk Hammer ale podal stížnost. Poukazoval na to, že Novák porušil vnitřní řád věznice v Teplicích, když uklízel na fotbalovém stadionu v bundě tamního klubu. Navíc se ve skříňkách, které s dalším spoluvězněm používal, našel počítač a mobil.

Krajský soud v Ústí nad Labem však podle zjištění MF DNES loni v prosinci Hammerovu stížnost zamítl. Novákův advokát Jan Růžek nechtěl výsledek komentovat. Řekl, že nemá svolení klienta. Hodnotit rozhodnutí soudu nechtěl ani žalobce Hammer.

„Mám informace, že krajský soud zamítl moji stížnost, ale nemohu rozhodnutí komentovat, protože jsem zatím nedostal písemné vyhotovení rozhodnutí, a to obvykle trvá dva až tři měsíce,“ uvedl Hammer.

Novák se po odpykání třetiny čtyřletého trestu snažil dostat podmíněně na svobodu, po prvním neúspěšném pokusu ale další snahu vzdal. Větší šanci bude mít v dubnu, kdy bude mít odsezenou polovinu. Nynější přeřazení do Všehrd mu navíc pomůže.

„Je logické, že větší šanci bude mít, když požádá o propuštění z nejmírnějšího vězení,“ poznamenal státní zástupce Hammer.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Najdete na iDNES.cz