Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mostecké sdružení opět rozdává auta, už dvakrát takto volby vyhrálo

  17:54aktualizováno  17:54
Sdružení Mostečané Mostu při předvolebním mítinku vylosovalo voliče, jimž rozdalo dárkové koše, tablety a auto. Svérázný druh kampaně, který je na hraně korupce, se sdružení zatím vždy vyplatil. I díky němu vyhrálo ve městě minulé a předminulé komunální volby. Naděje si dělá také letos.

Sdružení Mostečané Mostu před komunálními volbami v rámci kampaně rozdávalo losem dárkové koše, tablety i auto. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„My to vnímáme jako zábavu pro voliče. Je to naše taktika, kterou nehodláme měnit. Ale jsem si jistý, že bychom vyhráli i bez toho a zase s nadpolovičním počtem mandátů,“ říká předseda sdružení František Ryba.

Fotogalerie

Političtí konkurenti ve městě se na losovačky Mostečanů Mostu dívají s nelibostí. „Je to o financích. Nám se ale takový styl kampaně ani nelíbí, lze to chápat jako kupování voličů,“ uvedla například lídryně mostecké KSČM Hana Aulická Jírovcová.

Na náměstí, kde sdružení ve čtvrtek losovalo, přišly stovky lidí. Zájemci se u hostesek zaregistrovali a ukázali občanské průkazy. Jednak aby dokázali, že bydlí v Mostě, jednak, že jim je 18 roků a mohou volit.

„Kupují si voliče, to víte, že jo,“ poznamenal Jan Šesták, jeden z těch, kteří se registrovali. „Ale na druhou stranu aspoň pro město něco dělají. Jen by ještě mohli zlevnit autobusy,“ dodával.

Porušují zákon, soudí právník Transparency International

Podle právníka Transparency International Petra Leyera je počínání Mostečanů sporné. „Není to čistá forma kampaně, ale ani ne uplácení. Strana může tvrdit, že jde o určitou propagaci a jen láká voliče, aby si přečetl jejich program,“ říká Leyer.

Zároveň ale přidává jiný důležitý pohled. „V tomto případě zřejmě půjde o porušení zákona o loteriích, protože nelze povolit spotřebitelskou loterii, pokud souhrnná částka za losované věci překročí 200 tisíc korun a hodnota jednotlivé výhry přesáhne 20 tisíc korun,“ dodává.

Kandidátka Sdružení Mostečané Mostu Hana Jeníčková, současná náměstkyně primátora, ale tvrdí, že losování je v pořádku. „I po minulých volbách akce prošla kontrolami,“ uvádí.

Sdružení losování zopakuje i příští čtvrtek. Hlavní cenou bude znovu automobil Hyundai i10.

Losovat se chystá také hnutí Čisté Ústí

Na losování cen však nesází na severu Čech jen Sdružení Mostečané Mostu. V Ústí nad Labem chce hnutí Čisté Ústí rozdat šest tisíc cen, pokud ve volbách získá přes šest tisíc hlasů. Losovat ale chce až po volbách, čímž zájemce o losování přímo motivuje k tomu, aby je volili.

„Už jsme kvůli tomu podali podnět na finanční úřad,“ poznamenal Leyer.

Čisté Ústí chce losovat auto, dva zájezdy, pět notebooků či deset LED televizorů. Lídr hnutí Zdeněk Rybář přitom tvrdí, že částka nepřesáhne 200 tisíc, aby Čisté Ústí neporušilo zákon o loteriích.

„Soutěž ale proběhne, dali jsme veřejný slib. Zaregistrovali jsme se na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a uděláme všechno pro to, aby soutěž proběhla podle zákona,“ řekl Rybář.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Další z rubriky

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Strážníci v Chomutově chytili koně, který shodil jezdkyni a utekl jí

Osedlaný kůň bez jezdce, kterého v Chomutově odchytili strážníci.

Splašeného koně museli na sídlišti v Chomutově chytit strážníci. Osedlané zvíře tam přiběhlo ze sousední obce, kde...

Najdete na iDNES.cz