Radim Holeček v ústecké čtvrti Předlice

Radim Holeček v ústecké čtvrti Předlice | foto: Karel Pešek, MAFRA

Předseda ústecké ODS Holeček rezignoval, o odchodu uvažuje i šéf ČSSD

  • 6
Předseda oblastní organizace ODS v Ústí nad Labem Radim Holeček rezignoval. Reagoval tím na špatný volební výsledek strany v krajském městě. O rezignaci uvažuje i šéf ústecké okresní ČSSD Arno Fišera. Sociální demokraté po čtyřech vlády míří v Ústí do opozice.

Hlavním důvodem odchodu Holečka je podle něj to, že jako od loňského října zvolený poslanec se nemůže ODS na Ústecku věnovat stoprocentně.

„ODS v Ústí se všemi svými historickými problémy potřebuje člověka na plný úvazek. Musí být v Ústí a s ODS pracovat. To z Prahy nejde,“ sdělil iDNES.cz Holeček.

Ústeckou ODS vedl Holeček od loňského února, kdy se poměrně nečekaně stal předsedou.

„Tehdy jsem do toho šel s ideály, že přitáhnu nové členy a voliče. Ale to se mi nepodařilo,“ poznamenal sebekriticky. ODS v komunálních volbách spadla v Ústí na historické minimum, získala jen 6,5 procenta.

Na druhou stranu Holeček přispěl k lepšímu obrazu ústecké ODS, za jeho vedení například odešel někdejší boss strany Patrik Oulický. „Byl tam dobrý začátek, nastartoval jsem jiné vnímání strany. Už jsme nebyli vnímáni tak strašně jako strana zlodějů,“ poznamenal.

Ústeckou ODS nyní řídí její první místopředseda František Nesvadba, který bude svolávat oblastní sněm, kde se zvolí Holečkův nástupce. Podle Holečka by měl jeho pokračovatel oslovit nové tváře. „Nebo stranu zkonsolidovat,“ podotkl.

Možná kandidovat nebudu, řekl šéf ČSSD Fišera

Změna v čele dost možná čeká i ústeckou okresní ČSSD, které roky šéfuje předseda Arno Fišera. Strana pod jeho vedením totiž v letošních volbách spadla z 23,4 procent na polovinu a z 11 zastupitelů jí zbylo pouhých 5.

„Konference za měsíc určitě zvolí nového předsedu,“ napsal v SMS Fišera.

Sám připustil, že kandidovat už nebude. „Když se objeví zkušený kandidát, pak určitě ne,“ dodal Fišera. Konec své politické kariéry na komunální úrovni naznačil už tím, že do letošních voleb na ústeckou radnici už nekandidoval. V radě zasedal od roku 2006.

Ústecké ČSSD ublížily skandály s veřejnými penězi. Ať jde o trestní stíhání primátora Víta Mandíka a radního Josefa Macíka kvůli předražené zakázce na Vítání občánků, likvidace Činoherního studia či netransparentní dotace pro městského nástupce činohry spolek AmULet.

Volební lídryně ČSSD Marie Čápová slabý výsledek své strany přisoudila tomu, že proti partaji vedly všichni kampaň. „Co se dělo v médiích, hovoří za vše,“ podotkla bez upřesnění a sebereflexe Čápová.