Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V posudku milion, na faktuře tři. Uvedli nás v omyl, tvrdí radní Bíliny

  8:49aktualizováno  8:49
Opoziční zastupitelé v Bílině žádají vedení města, aby prověřilo podezřelou zakázku na opravu kanalizace a čističky odpadních vod. Zakázka byla zadaná bez výběrového řízení a podle posudku, který si nechali vypracovat, byla trojnásobně předražená.
Bílina

Bílina | foto: Karel PešekMF DNES

"Tento případ zřetelně ukazuje nekompetentnost rady města," prohlásil Pavel Pastyřík z TOP 09. Právě on a jeho opoziční kolegové už dva roky upozorňují na to, že město utratilo za opravu kanalizace mnohem víc, než mělo.

Vše začalo, když si v roce 2012 stěžovali lidé, že jim ze zdejší nemocnice tečkou splašky na zahrádky. Rada města zadala opravu kanalizace mostecké firmě Gutra, s níž má dlouhodobou dohodu. Firma zakázku dostala bez výběrového řízení, protože šlo o havárii, kterou bylo nutné řešit rychle.

Už tehdy ale nastal první problém, protože podle pravidel bílinské radnice má všechny zakázky nad milion schvalovat zastupitelstvo, a nikoli pouze rada. O zakázce proto zpětně jednali i zastupitelé. A už tehdy opoziční politici poukazovali na podivnosti.

"Třeba na to, že v rozpočtu bylo uvedeno, že ve výkopu, kde by logicky měla být jedna trubka, byly dvě," vzpomíná zastupitel Jindřich Brunclík.

Navíc ho zarazila i cena. "Jedna trubka o šířce 300 milimetrů byla za 700 korun za metr, což je přiměřená cena. Ale druhá trubka 250 milimetrů široká stála bezmála dva tisíce korun za metr," přiblížil.

Koalice zakázku bez problémů schválila

Sto metrů dlouhý výkop by zase podle jeho názoru a standardních cen měl stát zhruba 800 tisíc. "Nám ale byla předložena cena 1,6 milionu korun," dodal Brunclík.

Zakázku zastupitelé podle očekávání schválili, neboť koalice Nezávislých, Bílinských sociálních demokratů a skupiny nezařazených bývalých straníků si obvykle dokáže zajistit v zastupitelstvu většinu hlasů.

Celkem přitom uvolnili tři miliony na to, aby se havárie mohla odstranit celá a radnice nemusela rozhodovat zvlášť o každé další části opravy. Firma pak nakonec předložila faktury přesně za 2 997 997 korun a město je zaplatilo.

S tím se však kritici radnice nechtěli smířit. Kontrolní výbor požádal o posudek, jehož autor došel i při mírném nadhodnocení zakázky k částce jen něco málo přes jeden milion korun.

Technický ředitel firmy Gutra Petr Urban se k případu odmítl vyjádřit. "Já vám k tomu nic neřeknu," prohlásil hned, jakmile se redaktor MF DNES představil. Urban ani nečekal, na co se ho chce redakce zeptat. Když pak vyslechl otázku týkající se zakázky v Bílině, zopakoval svou předchozí odpověď.

Radní vyzvali sami sebe k podání trestního oznámení

Opoziční zastupitelé poukazují na to, že sice existují i další dva názory na cenu zakázky, ale "ty jsou pouhým vyjádřením, které není opatřené kulatým razítkem znalce a nemá žádnou právní validitu," namítá zastupitel Pastyřík z TOP 09.

Jediným relevantním posudkem tedy je ten s třetinovou cenou.

V pondělí vydali opoziční zastupitelé výzvu, aby rada města podala trestní oznámení nebo návrh na prošetření zakázky. Tu paradoxně podepsali i radní včetně starosty Josefa Horáčka, kteří tak vlastně vyzývají sami sebe, ač mohli už dávno konat.

"Pokud tam je něco předražené, chci, aby se to prověřilo," řekl Horáček.

Signatáři ve výzvě přiznávají, že "svým jednáním a hlasováním při jednání zastupitelstva dopomohli k proplacení této částky", ale dodávají, že "byli na základě předložených dokumentů a argumentace vzešlé z projednávání uvedeni v omyl".

Kritiky vedení radnice to pobavilo. "Již od samého začátku jsme upozorňovali na výrazné nesrovnalosti v účtovaných položkách. Proto mi teď přijde velmi úsměvné, že titíž lidé, kteří v té době z pozice radních tuto zakázku vehementně obhajovali, bez ohledu na naše argumenty, se dnes cítí býti uvedeni v omyl a přicházejí s podobnými výzvami," poznamenal Pastyřík.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Lesy jsou kvůli suchu barevné jako na podzim. Jaro ukáže, zda stromy žijí

Sucho ničí stromy i na Ústecku. V popředí Mariánská skála.

V Českém středohoří a v Krušných horách to vypadá jako na podzim. Stromy žloutnou a opadávají. Jak moc je poničilo...

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Najdete na iDNES.cz