Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Politici vyvázli z kauzy opravy muzea. Policie neví, kdo hlasoval pro

  8:56aktualizováno  8:56
Policejní vyšetřování potvrdilo, že se při rekonstrukci ústeckého muzea nehospodárně využilo 53 milionů. Jenomže už se nepodařilo zjistit, kdo je za to odpovědný. V době schválení zakázky se totiž ještě nepořizoval záznam, kdo jak hlasoval, a politici už si to dnes "nepamatují".

Muzeum Ústí nad Labem | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Trestný čin se stal, ale nepodařilo se identifikovat, jak hlasovali jednotliví zastupitelé," potvrdila krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Kriminalisté tak kauzu odložili a potrestaný nikdo nebude.

Rozpočet na muzeum

V rozpočtu na rok 2006 je suma na rekonstrukci muzea 178 milionů, zakázku vyhrává Syner Liberec s částkou 324,7 milionu. Soutěž se ruší.

Nové řízení vyhrává Průmstav Praha s cenou 219 milionů, i tato zakázka je v únoru 2007 zrušená.

V rozpočtu na rok 2009 se již počítá s částkou 365 milionů a v dubnu 2009 vítězí Insky se sumou 418,5 milionu (337 milionů činí dotace z EU).

Během opravy v roce 2010 se přidává dalších více než 50 milionů za dodatečné práce, ani jedno z navýšení cen nebude potrestané.

Vše začalo tím, když v dubnu 2009 ústečtí zastupitelé schválili, že opravu zanedbaného muzea provede firma Insky za 418,5 milionů korun. Z toho 337 milionů byla evropská dotace z programu Severozápad. Jenže původní rozpočet na rok 2009 na tuto investici počítal s částkou o něco nižší, mělo se utratit "jen" 365 milionů korun.

Kriminalisté prověřovali, zda se politici schválením většího rozpočtu nedopustili trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. "To podezření se nám jeví jako důvodné," uvedl dříve krajský státní zástupce Jan Jakovec.

Jenže hlasovací zařízení a záznam hlasování každého zastupitele je k dispozici až od července 2010. "Tehdy skončila rekonstrukce zasedacího sálu, do té doby se záznam hlasování nepořizoval," sdělil tiskový referent magistrátu Karel Rouč.

Ví se tak jen to, že pro bylo 27 ze 37 zastupitelů. I když lze například z novinových zpráv vysledovat, kdo při hlasování ruku nejspíš zvedl, politici při výpovědích uvedli, že už si na hlasování nepamatují. Policie tak v ruce nemá jasný důkaz.

"Pro mě je důležité, že muzeum stojí, je opravené a je využívané. Nikdo peníze neodnesl," sdělil tehdejší primátor ODS Jan Kubata České televizi, jež na ukončení kauzy upozornila.

Vícepráce spolkly dalších 50 milionů

Ani částka 418 milionů však nebyla konečná, dodatky smlouvy na vícepráce spolkly dalších 50 milionů. "Při restaurátorských pracích, když se odkryly malby a omítky, se zjistilo, že je třeba provést další práce," zdůvodnil obchodně technický ředitel Insky Miloslav Šalda.

Příběh rekonstrukce muzea sahá až do roku 2006. Tehdy schválená původní částka na opravu muzea byla jen 178 milionů. Město ale zakázku později zrušilo, stejně jako druhou soutěž o rok později. Nakonec se zrealizovala až zakázka schválená v roce 2009 za 418 milionů.

"Za takovou cenu by město mohlo mít úplně nové muzeum," zlobil se Jaroslav Kubín, tehdejší opoziční zastupitel a kritik poměrů na radnici.

Proč takový nárůst ceny? "Rekonstrukce v roce 2009 byla širší a byly do ní zahrnuty i další instituce jako třeba Collegium Bohemicum," uvedl už dříve exprimátor Kubata. Město navíc získalo dotaci z EU 337 milionů korun, i ta se tak promítla do zvýšené ceny.

Policie se v kauze rekonstrukce muzea snažila rozkrýt více okolností než jen tu aktuálně uzavřenou. Už loni v srpnu odložila prověřování, zda dodavatelské a subdodavatelské firmy nepodváděly a nepoužívaly jiný stavební materiál, než který uváděla stavební dokumentace.

"Nepotvrdilo se to," řekl tehdy žalobce Jakovec.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz