Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Politici vyvázli z kauzy opravy muzea. Policie neví, kdo hlasoval pro

  8:56aktualizováno  8:56
Policejní vyšetřování potvrdilo, že se při rekonstrukci ústeckého muzea nehospodárně využilo 53 milionů. Jenomže už se nepodařilo zjistit, kdo je za to odpovědný. V době schválení zakázky se totiž ještě nepořizoval záznam, kdo jak hlasoval, a politici už si to dnes "nepamatují".

Muzeum Ústí nad Labem | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Trestný čin se stal, ale nepodařilo se identifikovat, jak hlasovali jednotliví zastupitelé," potvrdila krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Kriminalisté tak kauzu odložili a potrestaný nikdo nebude.

Rozpočet na muzeum

V rozpočtu na rok 2006 je suma na rekonstrukci muzea 178 milionů, zakázku vyhrává Syner Liberec s částkou 324,7 milionu. Soutěž se ruší.

Nové řízení vyhrává Průmstav Praha s cenou 219 milionů, i tato zakázka je v únoru 2007 zrušená.

V rozpočtu na rok 2009 se již počítá s částkou 365 milionů a v dubnu 2009 vítězí Insky se sumou 418,5 milionu (337 milionů činí dotace z EU).

Během opravy v roce 2010 se přidává dalších více než 50 milionů za dodatečné práce, ani jedno z navýšení cen nebude potrestané.

Vše začalo tím, když v dubnu 2009 ústečtí zastupitelé schválili, že opravu zanedbaného muzea provede firma Insky za 418,5 milionů korun. Z toho 337 milionů byla evropská dotace z programu Severozápad. Jenže původní rozpočet na rok 2009 na tuto investici počítal s částkou o něco nižší, mělo se utratit "jen" 365 milionů korun.

Kriminalisté prověřovali, zda se politici schválením většího rozpočtu nedopustili trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. "To podezření se nám jeví jako důvodné," uvedl dříve krajský státní zástupce Jan Jakovec.

Jenže hlasovací zařízení a záznam hlasování každého zastupitele je k dispozici až od července 2010. "Tehdy skončila rekonstrukce zasedacího sálu, do té doby se záznam hlasování nepořizoval," sdělil tiskový referent magistrátu Karel Rouč.

Ví se tak jen to, že pro bylo 27 ze 37 zastupitelů. I když lze například z novinových zpráv vysledovat, kdo při hlasování ruku nejspíš zvedl, politici při výpovědích uvedli, že už si na hlasování nepamatují. Policie tak v ruce nemá jasný důkaz.

"Pro mě je důležité, že muzeum stojí, je opravené a je využívané. Nikdo peníze neodnesl," sdělil tehdejší primátor ODS Jan Kubata České televizi, jež na ukončení kauzy upozornila.

Vícepráce spolkly dalších 50 milionů

Ani částka 418 milionů však nebyla konečná, dodatky smlouvy na vícepráce spolkly dalších 50 milionů. "Při restaurátorských pracích, když se odkryly malby a omítky, se zjistilo, že je třeba provést další práce," zdůvodnil obchodně technický ředitel Insky Miloslav Šalda.

Příběh rekonstrukce muzea sahá až do roku 2006. Tehdy schválená původní částka na opravu muzea byla jen 178 milionů. Město ale zakázku později zrušilo, stejně jako druhou soutěž o rok později. Nakonec se zrealizovala až zakázka schválená v roce 2009 za 418 milionů.

"Za takovou cenu by město mohlo mít úplně nové muzeum," zlobil se Jaroslav Kubín, tehdejší opoziční zastupitel a kritik poměrů na radnici.

Proč takový nárůst ceny? "Rekonstrukce v roce 2009 byla širší a byly do ní zahrnuty i další instituce jako třeba Collegium Bohemicum," uvedl už dříve exprimátor Kubata. Město navíc získalo dotaci z EU 337 milionů korun, i ta se tak promítla do zvýšené ceny.

Policie se v kauze rekonstrukce muzea snažila rozkrýt více okolností než jen tu aktuálně uzavřenou. Už loni v srpnu odložila prověřování, zda dodavatelské a subdodavatelské firmy nepodváděly a nepoužívaly jiný stavební materiál, než který uváděla stavební dokumentace.

"Nepotvrdilo se to," řekl tehdy žalobce Jakovec.

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Policisté tahali z vody tonoucího, led se prolomil i pod zachráncem

Rybník v Zámecké zahradě v Teplicích, v němž se mladík topil.

Policisté v Teplicích vytáhli z rybníka tonoucího opilého mladíka, pod nímž se probořil led. Sami přitom skončili v...

Z někdejší textilní manufaktury v Oseku budou sociální byty pro mladé

Současný pohled na bývalou textilní manufakturu v Oseku.

Téměř 300 let starou budovu bývalé textilní manufaktury plánuje opravit město Osek. Po deseti letech snahy radnice...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Najdete na iDNES.cz