Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Před rokem udeřily povodně, řeky na Děčínsku však dál hrozí vylitím

  12:15aktualizováno  12:15
Před rokem se severem Čech prohnaly bleskové povodně. Opravy a likvidace škod, které záplavy loni v srpnu v Ústeckém kraji napáchaly, jdou pomalu. Řada postižených obcí teprve začíná stavět stržené mosty. Úplná náprava škod potrvá ještě několik let.

Povodeň v Hřensku v srpnu 2010. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Největší problémy jsou po roce odstraněné, v tuto chvíli se zahajují rekonstrukce mostních konstrukcí. Vzhledem k finančním zdrojům a celkovému objemu škod si myslíme, že to bude otázka ještě dalších dvou let, než se ty věci kompletně dotáhnou," uvedl místostarosta Rumburku Darek Šváb.

Vyčíslení škod

Hřensko po povodni (9. srpna 2010)

Ani rok po povodni pořád nejsou opravené některé silnice v Ústeckém kraji. Náklady na opravu silnic nižších tříd se vyšplhaly na 675 milionů. Celkové škody v kraji se odhadují na 1,93 miliardy korun.

Celkem bylo při povodních zaplaveno 1 534 objektů, bylo zničeno 145 mostů, mostků a lávek. V provizorním provozu jsou stále dva mosty, které postavila armáda - v Kytlici a Hřensku.

Povodeň poničila i několik železničních tratí mezi Děčínem, Českou Lípou a Rumburkem. Do provozu se postupně vracely až do letošního června. Celková cena stavebních prací se pohybovala okolo 85 milionů korun.

V Rumburku napáchala škody rozvodněná řeka Mandava. Ta pro obyvatele Rumburka představuje hrozbu i nadále - před třemi týdny tu při vydatných srážkách hladina stoupla na třetí povodňový stupeň.

"S protipovodňovými opatřeními je to velmi složité. Povodí Ohře u nás zatím potřebné práce ještě neprovedlo, koryta se od loňského roku zásadním způsobem nezměnila k lepšímu. Jsou v nich náplavy a sedimenty, to je asi největší problém," dodal Šváb.

Na odstraňování škod po loňských povodních však Povodí Ohře stále pracuje. Celkové náklady odhadují podle mluvčího Jana Svejkovského asi na 370 milionů korun. Vloni vodohospodáři investovali kolem 70 milionů, letos plánují asi 64 milionů, částečně z dotací ze státního rozpočtu.

V Janské se rozšířilo koryto řeky

S opravami Povodí začalo loni a stále pokračuje. "Postupujeme podle priorit závažnosti škod. V letošním roce předpokládáme vynaložit cca 36,5 milionu korun z dotací a 28 milionů z vlastních zdrojů," řekl Svejkovský.

Ze státního rozpočtu má Povodí Ohře na odstranění škod přidělených celkem 210 milionů korun, vyčerpat by je mělo do konce roku 2013.

Zatarasené koryto Kamenice naplavené kmeny (srpen 2010)
Povodně na Děčínsku v srpnu 2010.
Zničené soutěsky v Hřensku po povodních v srpnu 2010.

"U nás je zlepšení jistě vidět. Správa a údržba silnic provedla podstatnou část regulace potoka, postavila zábradlí. Nápravy provedlo i Povodí Ohře - říční koryto se rozšířilo, konečně se v něm vykácely stromy," vylíčil starosta Janské na Děčínsku Oldřich Kubec.

"Teď už měsíc pracujeme na opravě můstků, pak přijde na řadu i oprava komunikace. Dostali jsme stoprocentní dotaci 9 milionů od ministerstva pro místní rozvoj na opravu tří můstků a silnice, celkem máme slíbeno 13,5 milionu," dodal Kubec.

Most ve Hřensku bude v říjnu

Do konce října by měl být hotový most ve Hřensku, díky dotaci ministerstva pro místní rozvoj se tu už povedlo opravit například jezy a přístaviště v Edmundově a Divoké soutěsce.

Povodně na Děčínsku v srpnu 2010.
Hřensko po povodních (9. srpna 2010)
Provizorní most přes Kamenici ve Hřensku. Nový by měl stát do konce října.

"Očekáváme další dotace na zábradlí, lávky a prostranství v soutěskách, to vše by mělo být hotové ještě letos," informovala Jaroslava Antonová, vedoucí Obecního úřadu ve Hřensku.

Většina škod se podařila odstranit i Povrlům na Ústecku. Tato obec měla smůlu v tom, že neležela na území, kde byl v době povodní vyhlášen krizový stav. Nedosáhla proto na ministerské dotace. Povodeň tu zanechala škody kolem 3 milionů.

"Škody jsou z větší části odstraněny kromě mostu v Lužci, na který se nám nepodařilo sehnat prostředky ve výši 1,8 milionu," uvedl starosta Jiří Schick s tím, že se obec pokusí získat peníze příští rok.

Několikasettisícové škody voda napáchala také v areálu zdejšího koupaliště a zimního stadionu, které však obec uhradila z pojistek.

"Ponaučili jsme se z roku 2009, kdy jsme neměli všechen majetek pojištěný v takové míře, která by nám zabezpečila pokrytí škod z pojistek. Pojistky jsme proto přehodnotili a uzavřeli nové, což se nám vyplatilo," řekl Schick.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Postupová matematika. Kdo má v baráži jaké šance na extraligu?

Litvínovští hokejisté se radují z gólu proti Jihlavě.

Dvě kola před koncem hokejové baráže jsou jisté dvě věci: 1. Karlovým Varům stačí k návratu do extraligy získat jediný...Litvínov se udržel mezi elitou, Jihlava se po roce vrací do první ligy

Litvínovský Jakub Černý (vlevo) se raduje z gólu do sítě Kladna.

Závěrečné 12. kolo baráže určilo druhého účastníka hokejové extraligy pro příští sezonu. Litvínov porazil Kladno...

Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....

V Teplicích našli v kontejneru jen pár metrů od babyboxu mrtvé novorozeně

Ve Strašnicích se našlo tělo mrtvého novorozence v kontejneru.

Policie vyšetřuje od čtvrtečního večera v Teplicích smrt novorozence. Tělo leželo v kontejneru několik desítek metrů od...

Další z rubriky

Ústecký Vaňov stále nemá jistotu, že překladiště nafty a olejů nebude

Pozemky, kde investor ohlásil výstavbu překladiště nafty a minerálních olejů,...

Obyvatelé ústecké části Vaňov stále nemají jistotu, že v tamním přístavišti nevznikne překladiště nafty a minerálních...

Spor o náhradu za Kamencové jezero skončil, nájemce na miliony kývl

Písčitá pláž na Kamencovém jezeře.

Po dvou letech končí přetahovaná o finanční vyrovnání mezi bývalým nájemcem Kamencového jezera a městem Chomutov....

Kraj znovu posoudí výstavbu obřích hal u Rtyně, které loni odmítl

Stavba Technologického parku v holešovské průmyslové zóně.

Výstavba sedmi železobetonových hal poblíž obcí Rtyně nad Bílinou a Modlany u silnice R63 z Teplic k dálnici D8 je opět...

Najdete na iDNES.cz