Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Před rokem udeřily povodně, řeky na Děčínsku však dál hrozí vylitím

  12:15aktualizováno  12:15
Před rokem se severem Čech prohnaly bleskové povodně. Opravy a likvidace škod, které záplavy loni v srpnu v Ústeckém kraji napáchaly, jdou pomalu. Řada postižených obcí teprve začíná stavět stržené mosty. Úplná náprava škod potrvá ještě několik let.

Povodeň v Hřensku v srpnu 2010. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Největší problémy jsou po roce odstraněné, v tuto chvíli se zahajují rekonstrukce mostních konstrukcí. Vzhledem k finančním zdrojům a celkovému objemu škod si myslíme, že to bude otázka ještě dalších dvou let, než se ty věci kompletně dotáhnou," uvedl místostarosta Rumburku Darek Šváb.

Vyčíslení škod

Hřensko po povodni (9. srpna 2010)

Ani rok po povodni pořád nejsou opravené některé silnice v Ústeckém kraji. Náklady na opravu silnic nižších tříd se vyšplhaly na 675 milionů. Celkové škody v kraji se odhadují na 1,93 miliardy korun.

Celkem bylo při povodních zaplaveno 1 534 objektů, bylo zničeno 145 mostů, mostků a lávek. V provizorním provozu jsou stále dva mosty, které postavila armáda - v Kytlici a Hřensku.

Povodeň poničila i několik železničních tratí mezi Děčínem, Českou Lípou a Rumburkem. Do provozu se postupně vracely až do letošního června. Celková cena stavebních prací se pohybovala okolo 85 milionů korun.

V Rumburku napáchala škody rozvodněná řeka Mandava. Ta pro obyvatele Rumburka představuje hrozbu i nadále - před třemi týdny tu při vydatných srážkách hladina stoupla na třetí povodňový stupeň.

"S protipovodňovými opatřeními je to velmi složité. Povodí Ohře u nás zatím potřebné práce ještě neprovedlo, koryta se od loňského roku zásadním způsobem nezměnila k lepšímu. Jsou v nich náplavy a sedimenty, to je asi největší problém," dodal Šváb.

Na odstraňování škod po loňských povodních však Povodí Ohře stále pracuje. Celkové náklady odhadují podle mluvčího Jana Svejkovského asi na 370 milionů korun. Vloni vodohospodáři investovali kolem 70 milionů, letos plánují asi 64 milionů, částečně z dotací ze státního rozpočtu.

V Janské se rozšířilo koryto řeky

S opravami Povodí začalo loni a stále pokračuje. "Postupujeme podle priorit závažnosti škod. V letošním roce předpokládáme vynaložit cca 36,5 milionu korun z dotací a 28 milionů z vlastních zdrojů," řekl Svejkovský.

Ze státního rozpočtu má Povodí Ohře na odstranění škod přidělených celkem 210 milionů korun, vyčerpat by je mělo do konce roku 2013.

Zatarasené koryto Kamenice naplavené kmeny (srpen 2010)
Povodně na Děčínsku v srpnu 2010.
Zničené soutěsky v Hřensku po povodních v srpnu 2010.

"U nás je zlepšení jistě vidět. Správa a údržba silnic provedla podstatnou část regulace potoka, postavila zábradlí. Nápravy provedlo i Povodí Ohře - říční koryto se rozšířilo, konečně se v něm vykácely stromy," vylíčil starosta Janské na Děčínsku Oldřich Kubec.

"Teď už měsíc pracujeme na opravě můstků, pak přijde na řadu i oprava komunikace. Dostali jsme stoprocentní dotaci 9 milionů od ministerstva pro místní rozvoj na opravu tří můstků a silnice, celkem máme slíbeno 13,5 milionu," dodal Kubec.

Most ve Hřensku bude v říjnu

Do konce října by měl být hotový most ve Hřensku, díky dotaci ministerstva pro místní rozvoj se tu už povedlo opravit například jezy a přístaviště v Edmundově a Divoké soutěsce.

Povodně na Děčínsku v srpnu 2010.
Hřensko po povodních (9. srpna 2010)
Provizorní most přes Kamenici ve Hřensku. Nový by měl stát do konce října.

"Očekáváme další dotace na zábradlí, lávky a prostranství v soutěskách, to vše by mělo být hotové ještě letos," informovala Jaroslava Antonová, vedoucí Obecního úřadu ve Hřensku.

Většina škod se podařila odstranit i Povrlům na Ústecku. Tato obec měla smůlu v tom, že neležela na území, kde byl v době povodní vyhlášen krizový stav. Nedosáhla proto na ministerské dotace. Povodeň tu zanechala škody kolem 3 milionů.

"Škody jsou z větší části odstraněny kromě mostu v Lužci, na který se nám nepodařilo sehnat prostředky ve výši 1,8 milionu," uvedl starosta Jiří Schick s tím, že se obec pokusí získat peníze příští rok.

Několikasettisícové škody voda napáchala také v areálu zdejšího koupaliště a zimního stadionu, které však obec uhradila z pojistek.

"Ponaučili jsme se z roku 2009, kdy jsme neměli všechen majetek pojištěný v takové míře, která by nám zabezpečila pokrytí škod z pojistek. Pojistky jsme proto přehodnotili a uzavřeli nové, což se nám vyplatilo," řekl Schick.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Pes vyhrabal v lese tašku, která se hýbala. Byla plná živých štěňat

Přepravní box, v němž zachráněná štěňata putovala do útulku.

Při procházce se svým pánem v Krupce na Teplicku vyhrabal pes v lese pod listím uzavřenou tašku, v níž se tísnilo a...

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...Motorkář za jízdy trousil peníze. Většina se našla, i tak chybí 85 tisíc

Ilustrační snímek

Děčínští policisté se zabývají zvláštním případem zmizení peněz. Jejich majitel o ně totiž přišel sám svou...

Kometa začala vítězně, v Chomutově se dvěma góly blýskl Nahodil

Hokejisté Komety Brno se radují z gólu na ledě Chomutova.

Mistrovská Kometa vstoupila do nové sezony hokejové extraligy vítězně, v Chomutově uspěla 4:2. Dvěma góly k tomu...

Policie stíhá lékaře za vyhrožování záchrance a nepřevzetí pacienta

Lužická nemocnice v Rumburku.

Policisté stíhají lékaře Lužické nemocnice v Rumburku za nebezpečné vyhrožování a neposkytnutí pomoci. Podle...

Další z rubriky

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Mladí a rodiny Ústí nad Labem opouští, to chceme zvrátit, říká Skálová

Irena Skálová - kandidátka na ústeckou primátorku za koalici TOP 09, KDU-ČSL a...

O tom, s kým půjde v Ústí nad Labem strana TOP 09 do komunálních voleb, se členové rozhodovali několik měsíců. Nakonec...

Chci pokračovat v práci a zastavit příliv nepřizpůsobivých, říká Nechybová

Ústecká primátorka Věra Nechybová.

Obhájit křeslo primátorky v barvách Ústeckého fóra občanů (UFO) se pokusí v nadcházejících komunálních volbách Věra...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz