Pravoslavný kostel sv. Valentina v Mostě.

Pravoslavný kostel sv. Valentina v Mostě. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Pravoslavný kostel v Mostě čeká na okna z Rumunska, otevře se v květnu

  • 7
Stavba dřevěného pravoslavného kostela sv. Valentina pomalu finišuje. V rumunském městečku Brsana v kraji Maramureš se právě vyrábějí zdobená okna a dveře. Na jaře je přivezou na sever Čech a na polovinu května se chystá jeho vysvěcení.

Už nyní je ale dřevěný kostel se sedmadvacetimetrovou věží atrakcí, která láká nejen místní, ale zastavují se tu i řidiči jedoucí náhodně kolem.

CENA STAVBY

Kostel spolu s modlitebnou a monastýrem přijde na sumu kolem 48 milionů korun. Podílí se na ní rumunský stát a tamní pravoslavná církev, česká pravoslavná církev, soukromí sponzoři a město Most.

"Už teď je to skvost," těší vladyku Kryštofa, hlavu pravoslaví v Česku. "Práce zastavila tuhá zima, která je tady i v Rumunsku. Okna a dveře už se ale vyrábí. Až se zlepší možnosti transportu, přivezeme je," popsal aktuální situaci.

Konstrukce kostela ve stylu transylvánské lidové gotiky je celá bez kovových spojů, dřevěné trámy jsou do sebe originálním způsobem navázané. Hřebíky začali rumunští tesaři používat až na přitloukání šindelů na střeše.

"Trámy jsou do sebe navázány tak, že se nemají šanci hnout. Pomáhá i jejich váha," uvedl na podzim pro MF DNES tesař Ioan Tibel.

Pravoslavný kostel v Mostě v sobě nemá žádné kovové spoje.

"Pracujeme s vyschlým i mokrým dřevem. Navzájem se dobře stahuje a tím stavbu zpevňuje," dodal tesařský mistr Ilie Ioan Benta s tím, že víc tajemství a pracovních postupů už neprozradí. "Hlavní ingrediencí naší práce je úcta k tradici a láska k tomu, co děláme," vysvětlil.

Kostel ještě čeká výzdoba interiéru

Nepřehlédnutelná stavba na okraji Mostu už je na první pohled v podstatě hotova, nečeká se ale jen na dodání oken a dveří. Pracovat se bude ještě na interiéru. Buď bude i uvnitř dřevěný s dřevěnou výzdobou, nebo se stěny nahodí, vybílí a malby budou přímo na nich. Slavnostní otevření se chystá na polovinu května.

Ilie Ioan Benta, jehož firma pravoslavný kostel staví.

"Domluvili jsme se na svěcení po Velikonocích, protože to jsou pro nás velké a významné svátky a zakomponovat do nich ještě další přípravy týkající se svěcení kostela zkrátka nejde. Také by už mělo být i krásné počasí, vhodné pro cestu našich přátel z Rumunska," vysvětlil vladyka Kryštof.

Během následujících dvou let vyroste u kostela ještě letní modlitebna a malý monastýr se zázemím pro poutníky.

Impulzem k výstavbě bylo například to, že v Česku chybí pietní místo pro padlé Rumuny, kteří se podíleli na osvobození Československa za II. světové války. A také ztráta původního pravoslavného chrámu, který zmizel spolu se Starým Mostem v hnědouhelném velkolomu.