Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Investor si roky pronajímal pozemek pro Tesco, teď se s městem dohaduje

  11:45aktualizováno  11:45
Brněnská společnost, která chtěla na západním okraji Loun postavit obchodní centrum s prodejnou Tesco, definitivně přišla o pozemky, které měla pronajaté od města. Do konce března totiž neuhradila jednorázové roční nájemné ve výši jednoho milionu korun, o němž rozhodli lounští zastupitelé.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Zastupitelstvo tímto krokem chtělo zatlačit na investora, aby konečně začal stavět. Pokud by firma částku uhradila a do konce roku 2016 zahájila stavební práce, velkou část z této sumy by dostala zpět.

S rozhodnutím města, které roční nájem jednorázově zvedlo o 979 tisíc korun, zástupce investora nesouhlasí. „Už jsme uhradili městu přes dvacet milionů korun. Takové navýšení je nepřijatelné,“ uvedl zástupce společnosti De Iure z Brna Jiří Viehmann.

Společnost navrhuje tři cesty, jak ze sporu, který může skončit i u soudu, ven - pozemky chce koupit za korunu za metr čtvereční, dohromady by tedy zaplatila 21 tisíc korun. Druhou možností je prodloužení nájemní smlouvy o 36 měsíců za roční nájem korunu za metr čtvereční. Třetí je navrácení celé částky, kterou investor v Lounech už investoval.

Nejlepší nabídky z letáků Tesco

Nakupujete rádi v prodejnách Tesco?

Všechny aktuální letáky a nejlepší nabídky z nich vždy najdete na AkčníCeny.cz.

Za pozemky, které má od města v nájmu, firma zaplatila od roku 2007 do současnosti téměř 20,5 milionu korun. Návrhy má již na stole vedení města, radní by se jimi měli zabývat v druhé polovině dubna.

„Nájemní smlouva podle nás skončila koncem března, kdy měl investor uhradit nové nájemné. Tento fakt vůbec nebere v potaz. Počítáme s tím, že spor může skončit i u soudu. Návrhy firmy řešíme s právníkem města,“ uvedl místostarosta Jan Čermák.

Tesco nové obchody neplánuje, naopak je zavírá

Společnost mezitím vyčkává, jak bude město reagovat. „Nechci předjímat, zda půjdeme do soudního sporu, či nikoliv. Čekáme na usnesení rady, který z návrhů bude akceptovat,“ dodal Viehmann.

V roce 2007 měla firma De Iure v Lounech velkolepý záměr - výstavbu obchodního centra, jehož součástí mělo být Tesco, dále market se zahradními potřebami a další menší obchody. Otevírat se mělo na jaře roku 2009, dodnes ale centrum nestojí. První rok nájmu firma uhradila 20,3 milionu korun, v dalších letech platila za pozemky 21 tisíc ročně.

Město nájemní smlouvu prodloužilo již dvakrát bez změny podmínek, potřetí jenom za podmínky navýšení nájemného. Viehmann tvrdí, že záměr výstavby trvá, problém však je, že nemůže sehnat potravinářský obchod. Tesco totiž v nejbližších letech otevření dalšího obchodu neplánuje, naopak některé své prodejny v Česku zavírá. Naposledy uplynulou neděli v Ústí nad Labem.

Město nájemní smlouvy uzavřelo v době působení starosty Jana Kernera, který v tomto volebním období už v zastupitelstvu není. Navýšení ročního nájemného na milion korun nepovažuje za správné.

„Pozemky považuji prakticky za prodané. Ačkoliv nedošlo k faktické změně vlastnictví, dohoda byla tehdy taková, že pozemky kupují a následující roky bude nájemné symbolické,“ uvedl. Radnice by podle něj měla spíše hledat způsob, jak se s investorem dohodnout, aby začal co nejdříve s výstavbou.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Najdete na iDNES.cz