Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Investor si roky pronajímal pozemek pro Tesco, teď se s městem dohaduje

  11:45aktualizováno  11:45
Brněnská společnost, která chtěla na západním okraji Loun postavit obchodní centrum s prodejnou Tesco, definitivně přišla o pozemky, které měla pronajaté od města. Do konce března totiž neuhradila jednorázové roční nájemné ve výši jednoho milionu korun, o němž rozhodli lounští zastupitelé.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Zastupitelstvo tímto krokem chtělo zatlačit na investora, aby konečně začal stavět. Pokud by firma částku uhradila a do konce roku 2016 zahájila stavební práce, velkou část z této sumy by dostala zpět.

S rozhodnutím města, které roční nájem jednorázově zvedlo o 979 tisíc korun, zástupce investora nesouhlasí. „Už jsme uhradili městu přes dvacet milionů korun. Takové navýšení je nepřijatelné,“ uvedl zástupce společnosti De Iure z Brna Jiří Viehmann.

Společnost navrhuje tři cesty, jak ze sporu, který může skončit i u soudu, ven - pozemky chce koupit za korunu za metr čtvereční, dohromady by tedy zaplatila 21 tisíc korun. Druhou možností je prodloužení nájemní smlouvy o 36 měsíců za roční nájem korunu za metr čtvereční. Třetí je navrácení celé částky, kterou investor v Lounech už investoval.

Nejlepší nabídky z letáků Tesco

Nakupujete rádi v prodejnách Tesco?

Všechny aktuální letáky a nejlepší nabídky z nich vždy najdete na AkčníCeny.cz.

Za pozemky, které má od města v nájmu, firma zaplatila od roku 2007 do současnosti téměř 20,5 milionu korun. Návrhy má již na stole vedení města, radní by se jimi měli zabývat v druhé polovině dubna.

„Nájemní smlouva podle nás skončila koncem března, kdy měl investor uhradit nové nájemné. Tento fakt vůbec nebere v potaz. Počítáme s tím, že spor může skončit i u soudu. Návrhy firmy řešíme s právníkem města,“ uvedl místostarosta Jan Čermák.

Tesco nové obchody neplánuje, naopak je zavírá

Společnost mezitím vyčkává, jak bude město reagovat. „Nechci předjímat, zda půjdeme do soudního sporu, či nikoliv. Čekáme na usnesení rady, který z návrhů bude akceptovat,“ dodal Viehmann.

V roce 2007 měla firma De Iure v Lounech velkolepý záměr - výstavbu obchodního centra, jehož součástí mělo být Tesco, dále market se zahradními potřebami a další menší obchody. Otevírat se mělo na jaře roku 2009, dodnes ale centrum nestojí. První rok nájmu firma uhradila 20,3 milionu korun, v dalších letech platila za pozemky 21 tisíc ročně.

Město nájemní smlouvu prodloužilo již dvakrát bez změny podmínek, potřetí jenom za podmínky navýšení nájemného. Viehmann tvrdí, že záměr výstavby trvá, problém však je, že nemůže sehnat potravinářský obchod. Tesco totiž v nejbližších letech otevření dalšího obchodu neplánuje, naopak některé své prodejny v Česku zavírá. Naposledy uplynulou neděli v Ústí nad Labem.

Město nájemní smlouvy uzavřelo v době působení starosty Jana Kernera, který v tomto volebním období už v zastupitelstvu není. Navýšení ročního nájemného na milion korun nepovažuje za správné.

„Pozemky považuji prakticky za prodané. Ačkoliv nedošlo k faktické změně vlastnictví, dohoda byla tehdy taková, že pozemky kupují a následující roky bude nájemné symbolické,“ uvedl. Radnice by podle něj měla spíše hledat způsob, jak se s investorem dohodnout, aby začal co nejdříve s výstavbou.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Snowboardista popíjel na sjezdovce, v baru pak napadal hosty i policii

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá za výtržnictví pětatřicetiletého snowboardistu z Litvínovska, který se opilý vydal ze sjezdovky do...

Najdete na iDNES.cz