Halu na skládce u Litvínova se nepodařilo uhasit, hrozí zřícení střechy

  14:10aktualizováno  20:10
Mohutný požár, který vypukl ve středu kolem 13. hodiny v hale na skládce u Litvínova, stále zuří. Hasiči se obávají toho, že se propadne její strop. Střechu navíc zatěžují fotovoltaické panely. Požárníci nemohou proto dovnitř a stavbu hasí jen zvenku. Předběžná škoda se odhaduje na 100 milionů korun.

Požár linky na drcení odpadu v objektu litvínovské skládky firmy Celio v Růžodolu. Kouř je vidět z velké dálky. | foto: Město Most

Na místě v Růžodolu zasahuje 110 hasičů a 27 hasičských vozidel ze 17 jednotek, řekl kolem půl osmé večer mluvčí hasičů Ústeckého kraje Milan Rudolf. Hasiči vyhlásili nejvyšší, tedy zvláštní stupeň požárního poplachu. Zásah určitě potrvá nejméně do čtvrtečního rána.

Kvůli velkému množství vody, které je potřeba k hašení, využívají hasiči také velkoobjemové čerpadlo, jímž čerpají vodu z jezera Most. V hale bylo při vypuknutí požáru hodně odpadu, který měla firma Celio vytřídit.

„Hoří stroje a odpad připravený ke třídění. Od provozovatelů nemáme informace, že by postrádali někoho ze zaměstnanců, že by se uvnitř hořící haly někdo nacházel,“ řekl odpoledne iDNES.cz Milan Rudolf.

Podle zasahujících hasičů se pravděpodobně zhroutí nosné prvky haly a poškodí strojní vybavení.

Laboratoř společnosti Unipetrol RPA provádí měření uhlovodíků, polétavého prachu a oxidu uhelnatého na vybraných místech - v Mostě, Litvínově, Horním Jiřetíně a v Mariánských  Radčicích. 

„Nemáme dosud hlášený žádný únik škodlivých látek,“ podotkl Rudolf. Akreditovaná laboratoř dále odebere vzorky vod z retenční nádrže. 

Oheň zasáhl halu a malou sousední budovu. „Přesto se požár zatím nepodařilo lokalizovat,“ poznamenal mluvčí hasičů. Ti využívají také velkoobjemové čerpadlo, kterým čerpají vodu z jezera Most.    

Magistrát v Mostě rozeslal zaregistrovaným obyvatelům havarijní textovou zprávu na mobily, aby kvůli kouři omezili větrání. 

Příčina požáru zatím není jasná. „Jeho vznik a další okolnosti budou předmětem vyšetřování,“ sdělila mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková. Škoda se předběžně odhaduje na 100 milionů korun.  

Litvínovská firma Celio se zabývá zpracováním pevných odpadů. Vlastní a provozuje jeden z největších skládkových areálů v Česku. Požáry v areálu skládky nejsou výjimečné. Například v loňském roce tam hasiči zasahovali u dvou rozsáhlých požárů.

Autoři: ,

Výsledky voleb 2018

Připravili jsme pro vás přehledné zpracování volebních výsledků, statistiky, komentáře.

Výsledky komunálních voleb dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu 2018 v Ústeckém vyhrál v obvodu 5 - Chomutov: Přemysl Rabas, 29 - Litoměřice: Ladislav Chlupáč a 32 - Teplice: Jaroslav Kubera.Témata: Ústecký kraj, Most

Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Na Švestkové dráze řádí téměř 200metrový obr, obnovuje kilometry trati

Stroj RU 800 k opravě železnic.

Sedm set tun těžké zařízení opravuje severočeskou Švestkovou dráhu, železniční trať mezi Litoměřicemi a Mostem. Během...Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Na led, nebo do slévárny. Mladí mají spoustu věcí zadarmo, říká Duda

Radek Duda (vlevo) slaví svůj první gól po návratu do Chomutova, gratuluje...

Ačkoli napáchal na ledě i mimo něj víc průšvihů než několik hokejových smrtelníků dohromady, něco by mu přesto mohli...

Novým primátorem Teplic bude Hanza, Kubera odchází po 24 letech

Nový primátor Teplic Hynek Hanza (vlevo) na snímku z června 2017 s Jaroslavem...

Po čtyřiadvaceti letech bude mít lázeňské město Teplice jiného primátora než Jaroslava Kuberu z ODS. Poté, co v sobotu...

Další z rubriky

Litoměřice povede staronová koalice starosty Chlupáče, jen s méně stranami

Místostarosty Litoměřic budou (zleva) Václav Červín (Sport a zdraví...

Litoměřice povede jen mírně obměněná koalice. Pouze z ní vypadly ČSSD a TOP 09, které se nedostaly do zastupitelstva....

Novým primátorem Děčína bude lídr vítězného ANO Jaroslav Hrouda

Jaroslav Foldyna na demonstraci na podporu Viktora Orbána před Maďarskou...

V pátek by měla být podepsána koaliční smlouva i programové prohlášení nové vlády v Děčíně. Tu povede vítězné hnutí...

Soud nepustil z vězení exsoudce odsouzeného za korupci

Pražský exsoudce Ondřej Havlín u teplického soudu.

Teplický soud zamítl podmíněné propuštění bývalého pražského soudce Ondřeje Havlína, který byl odsouzen za korupci k...

Najdete na iDNES.cz