Velitel podnikových hasičů v Unipetrolu RPA Petr Králert

Velitel podnikových hasičů v Unipetrolu RPA Petr Králert | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Při požáru chemičky hasiči kolabovali vedrem, vrací se k zásahu velitel

  • 0
Hasiči v areálu Chempark v Záluží oceňují práci mostecké záchranky, která před dvěma týdny asistovala při požáru tamní chemičky. Díky pomoci záchranářů se vyčerpaní hasiči mohli už po několika hodinách vracet k zásahu, jenž byl ztížený tropickým počasím.

„Velké vedro zásah komplikovalo. Teplo samotného požáru a horké počasí vedlo ke značnému fyzickému vyčerpání a k tomu, že několik hasičů během zásahu zkolabovalo,“ vrací se zpětně k události velitel podnikových hasičů v Unipetrolu RPA Petr Králert.

Bylo hašení požáru v této chemičce součástí některého z pravidelných nácviků?
Ano, likvidace požárů unikajících plynů i kapalných uhlovodíků jsou tématy taktických cvičení. Hasiči se na takové zásahy dlouhodobě připravují. Rovněž technika, kterou máme k dispozici, je podobným zásahům uzpůsobena.

Šlo tedy vše hladce, nebo byl požár něčím neobvyklý a zaskočil vás?
Šlo o dva požáry. První byl lokalizován po třiceti minutách a vyžádal si dodatečné nasazení jednotek z Ústeckého kraje, zejména kvůli nutnosti ochlazování okolních technologických zařízení. Průběh zásahu zásadně ovlivnil vznik druhého požáru na pyrolýzních pecích a fakt, že jednotky pro likvidaci obou požárů spotřebovávaly více vody, než přichází do vodárenského systému areálu petrochemie. Situaci vyřešily dva speciální systémy pro dálkovou dopravu vody.

Výbuch v Unipetrolu

Dva výbuchy otřásly 13. srpna chemičkou v Záluží, ve které následně začalo hořet.

Havárii způsobil výpadek chlazení etylenové jednotky, přesnou příčinu ale policie stále zjišťuje. Je kvůli tomu uzavřená petrochemická výroba a omezená je výroba benzinu a nafty.

Likvidace požáru v chemičce trvala dva dny, zasahovalo při ní 42 hasičských jednotek z celého kraje. Lékaři ošetřili několik lidí, hlavně unavených hasičů, nikdo nezemřel.

Co všechno hasiči dělali? Podle oficiálních informací se plynné uhlovodíky nehasily.
Ano, požáry plynů se nehasí, nechávají se kontrolovaně vyhořet do uzavření přívodu hořlavého plynu nebo do jeho naředění nehořlavými médii, jako jsou dusík nebo pára. Právě na místě prvního požáru hasiči prováděli ochlazování poškozeného potrubního mostu a okolních zařízení a nechávali plamen kontrolovaně hořet. Na místě druhého požáru se jednalo o kombinaci hašení pěnou nasazenou na kapalné uhlovodíky a vodou na ochlazování. Tento zásah zásadně komplikovalo velké množství hořlavých látek a velikost technologického zařízení.

Jak byl zásah organizovaný a jakou roli v něm měli hasiči z chemičky?
Role hasičů z HZSP Unipetrol RPA byla zásadní. Velitelem zásahu a velitelem požáru potrubního mostu byli naši lidé. Na druhé lokalitě, u požáru pyrolýzních pecí, byli po lokalizaci a likvidaci do velení zapojeni i kolegové z Hasičské záchranné služby ČR. Zmínit musím i spolupráci s operátory samotné etylenové jednotky. Bez ní by byl zásah ještě víc komplikovaný. Šlo o týmovou práci a musím říci, že velmi dobrou.

13. srpna 2015

V hasičských uniformách prý za vysokých teplot hrozí i opaření vlastním potem. Museli jste řešit i tohle?
K opaření hasičů v zásahovém oděvu vlastním potem dojde, pokud se oděv samotný přehřeje uvnitř na více než 100 °C. K tomu může dojít spíše při hašení požáru v uzavřených objektech a předejít mu lze odstupem od místa hoření a vhodným způsobem hašení. V areálu chemičky ale k opaření hasičů nedošlo, měli jsme spíše problémy ohledně dehydratace a přehřátí organismu.