Jaroslav Třešňák říká, že Šanovská věž je jeho sen.

Jaroslav Třešňák říká, že Šanovská věž je jeho sen. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Úřad změnil přístup k mrakodrapu v Teplicích, vrátil žádost k doplnění

  • 4
Stavební odbor teplického magistrátu změnil přístup ke stavbě osmdesátimetrové budovy, kterou chce poblíž lázeňské části města vztyčit developer Jaroslav Třešňák. Když úřad loni v březnu o výjimce na kontroverzní projekt rozhodoval poprvé, hladce ji vydal. Nyní Třešňákovi tu samou žádost vrátil.

"Stavební úřad dospěl k názoru, že žádost je zapotřebí doplnit o kvalifikovanější odůvodnění, a proto žadatele vyzval k doplnění," zdůvodnil šéf stavebního odboru teplického magistrátu Oldřich Lukeš.

Šanovská věž

Bytový dům ze skla a oceli má mít 2 podlaží pod zemí s garážemi a 22 nadzemních pater se 160 byty.

Vedle má být koupaliště a další dvoupodlažní parkoviště.

Nepravidelné ocelové výztuhy mají vyvolávat dojem, že se stavba vlní.

Stát by měla v Jankovcově ulici ve vilové čtvrti u Aquacentra v lázeňské části Teplic.

Původně měl Třešňák na své parcele stavební povolení na sedmipatrový dům, proto nyní potřebuje výjimku na změnu záměru. V žádost napsal jen o to, že objekt v Jankovcově ulici bude výrazně vyšší, než je běžné ve vztahu k vzdálenosti od sousedních budov. Minule to na vydání výjimky stačilo, ale krajský úřad rozhodnutí stavebního úřadu po odvolání odpůrců loni v létě zrušil a spis vrátil k novému posouzení.

K tomu, že nyní už musí Třešňák svou žádost rozvést podrobněji, Lukeš podle svých slov dospěl po konzultaci s právníky a také "postupným studiem judikatur, které se váží jak k udělování výjimek, tak i k povolování staveb obecně."

"Je k úsměvu, že najednou obrací. Minimálně tohle měl požadovat už na začátku při prvním řízení. To ukazuje na to, že to není odborník a že to není člověk na svém místě," komentoval změnu přístupu teplický opoziční zastupitel Tomáš Jarolím, který se svým občanským sdružením zastupoval některé z odpůrců stavby. Dodal, že logickým řešením by bylo, kdyby Lukeš výjimku udělit odmítl.

Developer na doplnění žádosti pracuje

Developer Třešňák má čas svou žádost doplnit do 30. června, do té doby je úřední řízení přerušené. Pokud výzvu stavebního úřadu nevyslyší, Lukeš celé řízení zastaví.

Třešňák potvrdil, že už na doplnění žádosti pracuje. "Dělají na tom mí právníci a stavební oddělení," řekl.

Až žádost doplní, budou se k ní moci vyjádřit účastníci řízení, tedy obyvatelé přilehlých domů. K tomu ještě musí šéf stavebního odboru Lukeš vypořádat námitky proti udělení výjimky, které se mu sešly od tří subjektů. Nejdřív by tak mohl rozhodnout během letních prázdnin. Pokud výjimku vydá, lze se opět odvolat na krajský úřad.

Věž má být apartmánovým hotelem

Takzvaná Šanovská věž by měla nabídnout 160 bytů, pod zemí se pak mají vyhloubit dvě podlaží s parkovacími místy a vedle mrakodrapu plánuje developer koupaliště a další parkovací objekt.

"Ze 70 procent z toho chceme udělat apartmánový hotel, protože v Teplicích chybí krátkodobé lázeňské ubytování," přiblížil Třešňák. Náklady na stavbu odhadl na 450 milionů korun, peníze mají poskytnout banky.

Někteří architekti upozornili, že podobná stavba na takové místo nepatří. "Charakter a ráz prostředí bude v každém případě poničen," poznamenal třeba architekt Petr Starčevič, který stavební vývoj Teplic dlouhodobě sleduje.

Projekt naopak podpořil primátor Jaroslav Kubera, stojí si za ním i jeho autor, architekt Petr Sedláček.