Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Úřad rozhoduje, zda lihovar v Trmicích potřebuje ekologický posudek

  15:42aktualizováno  15:42
Krajský úřad v Ústí nad Labem rozhoduje, zda bude lihovar v Trmicích potřebovat k obnovení výroby posudek vlivu na životní prostředí, nebo jestli investor může rovnou požádat o povolení na úpravu výrobních technologií. Město Trmice a krajská samospráva požadují, aby proběhla takzvaná velká EIA.

Lihovar na výrobu bioetanolu z obilí v Trmicích fungoval od podzimu 2007 až do listopadu 2010, kdy firma PLP produkci ukončila. Prakticky celou dobu provozu si Trmičtí stěžovali na zápach. | foto: Martin Adamec, MAFRA

"Závěr bude vydán v tomto týdnu," uvedla mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Problémy s lihovarem

Lihovar v Trmicích u Ústí nad Labem byl v provozu už v letech 2007 až 2010, přičemž výrobu opakovaně provázel intenzivní zápach, na který si místní často stěžovali.

Během této etapy byl lihovar pouze ve zkušebním provozu, povolení k plné výrobě nikdy nezískal.

V listopadu 2010 tehdejší vlastník, společnost PLP, výrobu ukončil a produkce v lihovaru od té doby stojí.

Závod koupila loni na jaře od PLP firma Liberta Energy, která chce znovu rozjet výrobu. Slibuje, že upraví technologie tak, že zápach eliminuje.

Tento týden krajský úřad rozhodne, zda mu slib stačí, nebo nařídí podrobné posouzení dopadu výroby na životní prostředí.

Výrobu bioetanolu chce v lihovaru znovu rozjet firma Liberta Energy, která závod koupila od zkrachovalé firmy PLP loni na jaře. Právě výrobu za předchozího majitele v letech 2007 až 2010 provázel intenzivní zápach, na který si lidé v okolí opakovaně stěžovali. Nový majitel lihovaru slibuje, že úprava technologie zápach eliminuje.

Jenomže podklady firmy k nové technologii zatím nepřesvědčily ani trmickou radnici ani krajskou radu. "Dokumentace nebyla dobře udělaná, jednotlivé stránky si neodpovídaly navzájem," sdělila trmická starostka Jana Oubrechtová.

Poukázala třeba na to, že projekt podle ní dostatečně neupravuje odvod odpadních látek vzniklých při výrobě, a měla připomínky i k eliminaci zápachu.

Rada kraje vnímala dokumenty představující záměr a způsob úpravy výrobního postupu podobně, považuje ho za nehotový.

"Zprůhlednit je potřeba zejména pachovou studii, která neuvádí zřetelně, z jakých vstupních dat bylo vycházeno a jaké jsou záruky dodržování navržení emisních limitů na výstupu z filtrů," uvedla mimo jiné krajská rada v hodnocení záměru.

Zápachu zabráníme, tvrdí firma

Investor tvrdí, že všechny připomínky vnímá s respektem a bude se jim snažit vyjít vstříc.

"Kromě kvalitní, bezpečné a fungující technologie chceme lihovar doplnit o zařízení, která zamezí znečišťování životního prostředí nejen v oblasti vzduchu, ale i odpadních vod, hluku a bezpečnosti. Celková investice v této souvislosti bude činit asi 380 milionů," sdělil mluvčí firmy Luděk Shýbal.

Už dříve uvedl, že při výrobě bioetanolu se budou příslušné fermentační nádrže čistit ve čtyřdenních cyklech, aby se v nich nemohly množit mikroorganismy způsobující pronikavý zápach.

V této souvislosti starostka Oubrechtová požaduje instalaci signalizačního zařízení, jež na překročení pachového limitu upozorní.

Krajský úřad nyní připomínky vypořádá a v tomto týdnu rozhodne, zda může investor rovnou požádat o povolení k úpravě technologií, nebo zda bude muset projekt absolvovat výše zmíněnou velkou studii EIA, která celý záměr posoudí podrobněji. Investor plánuje s přestavbou výrobní technologie začít ještě v první polovině tohoto roku, zkušební provoz pak chce zahájit koncem roku.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Lounské muzeum láká na legendy počítačových her, lidé si mohou i zahrát

Kurátorka výstavy Retrogaming Lenka Macová u jedné z nejúspěšnějších her...

Legendární počítačové hry Prince of Persia, SimCity, Mortal kombat, Tetris a stovky dalších si mohou zájemci v těchto...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Najdete na iDNES.cz