Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Úřad rozhoduje, zda lihovar v Trmicích potřebuje ekologický posudek

  15:42aktualizováno  15:42
Krajský úřad v Ústí nad Labem rozhoduje, zda bude lihovar v Trmicích potřebovat k obnovení výroby posudek vlivu na životní prostředí, nebo jestli investor může rovnou požádat o povolení na úpravu výrobních technologií. Město Trmice a krajská samospráva požadují, aby proběhla takzvaná velká EIA.

Lihovar na výrobu bioetanolu z obilí v Trmicích fungoval od podzimu 2007 až do listopadu 2010, kdy firma PLP produkci ukončila. Prakticky celou dobu provozu si Trmičtí stěžovali na zápach. | foto: Martin Adamec, MAFRA

"Závěr bude vydán v tomto týdnu," uvedla mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Problémy s lihovarem

Lihovar v Trmicích u Ústí nad Labem byl v provozu už v letech 2007 až 2010, přičemž výrobu opakovaně provázel intenzivní zápach, na který si místní často stěžovali.

Během této etapy byl lihovar pouze ve zkušebním provozu, povolení k plné výrobě nikdy nezískal.

V listopadu 2010 tehdejší vlastník, společnost PLP, výrobu ukončil a produkce v lihovaru od té doby stojí.

Závod koupila loni na jaře od PLP firma Liberta Energy, která chce znovu rozjet výrobu. Slibuje, že upraví technologie tak, že zápach eliminuje.

Tento týden krajský úřad rozhodne, zda mu slib stačí, nebo nařídí podrobné posouzení dopadu výroby na životní prostředí.

Výrobu bioetanolu chce v lihovaru znovu rozjet firma Liberta Energy, která závod koupila od zkrachovalé firmy PLP loni na jaře. Právě výrobu za předchozího majitele v letech 2007 až 2010 provázel intenzivní zápach, na který si lidé v okolí opakovaně stěžovali. Nový majitel lihovaru slibuje, že úprava technologie zápach eliminuje.

Jenomže podklady firmy k nové technologii zatím nepřesvědčily ani trmickou radnici ani krajskou radu. "Dokumentace nebyla dobře udělaná, jednotlivé stránky si neodpovídaly navzájem," sdělila trmická starostka Jana Oubrechtová.

Poukázala třeba na to, že projekt podle ní dostatečně neupravuje odvod odpadních látek vzniklých při výrobě, a měla připomínky i k eliminaci zápachu.

Rada kraje vnímala dokumenty představující záměr a způsob úpravy výrobního postupu podobně, považuje ho za nehotový.

"Zprůhlednit je potřeba zejména pachovou studii, která neuvádí zřetelně, z jakých vstupních dat bylo vycházeno a jaké jsou záruky dodržování navržení emisních limitů na výstupu z filtrů," uvedla mimo jiné krajská rada v hodnocení záměru.

Zápachu zabráníme, tvrdí firma

Investor tvrdí, že všechny připomínky vnímá s respektem a bude se jim snažit vyjít vstříc.

"Kromě kvalitní, bezpečné a fungující technologie chceme lihovar doplnit o zařízení, která zamezí znečišťování životního prostředí nejen v oblasti vzduchu, ale i odpadních vod, hluku a bezpečnosti. Celková investice v této souvislosti bude činit asi 380 milionů," sdělil mluvčí firmy Luděk Shýbal.

Už dříve uvedl, že při výrobě bioetanolu se budou příslušné fermentační nádrže čistit ve čtyřdenních cyklech, aby se v nich nemohly množit mikroorganismy způsobující pronikavý zápach.

V této souvislosti starostka Oubrechtová požaduje instalaci signalizačního zařízení, jež na překročení pachového limitu upozorní.

Krajský úřad nyní připomínky vypořádá a v tomto týdnu rozhodne, zda může investor rovnou požádat o povolení k úpravě technologií, nebo zda bude muset projekt absolvovat výše zmíněnou velkou studii EIA, která celý záměr posoudí podrobněji. Investor plánuje s přestavbou výrobní technologie začít ještě v první polovině tohoto roku, zkušební provoz pak chce zahájit koncem roku.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Ilustrační snímek

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Dětem přiotráveným v Předlicích je líp. Hořelo od přímotopu, soudí obyvatel

Záchrana obyvatel hořícího domu v Předlicích.

Zdravotní stav jedenácti hospitalizovaných dětí, které se ve čtvrtek nadýchaly zplodin z hoření při požáru bytového...

Najdete na iDNES.cz