Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústecký kraj se chystá na úklid, Labe ale klesá jen pomalu

  12:10aktualizováno  12:10
Ústecký kraj se po povodni připravuje na úklid. Energetici postupně obnovují přívod elektřiny do odpojených oblastí a do svých domovů se vracejí první evakuovaní. Zatím to ale jsou jen jednotlivci. Voda totiž klesá jen pomalu.

Silnice na Prahu v Ústí nad Labem zůstává zatopená | foto: Karel Pešek, MAFRA

Labe v Ústí nad Labem a Děčíně před polednem kleslo pod deset metrů. Den a půl od kulminace taky voda opadla jen o metr a půl.

Povodně: co se čeká

  • Obyvatelé Terezína se budou moci vracet domů asi až během dvou dní. "Ve městě sice voda skoro není, zatopené jsou ale přístupové cesty," uvádí starostka Růžena Čechová. Z města se evakuovala většina ze zhruba 1 700 obyvatel.
  • Trolejbusy pojedou centrem Ústí nejdříve v pondělí. "Obnovení provozu bude záviset na rychlosti poklesu hladiny Labe," uvádí mluvčí Dopravního podniku Magda Pejšová. Náhradní autobusy stále ve městě jezdí podle upraveného jízdního řádu, který bude platit až do neděle.
  • Pokles hladiny Labe a Ohře k normálu má trvat zhruba 5 až 6 dní. V pátek se však čekají přeháňky a bouřky, což by mohlo hladiny mírně rozkolísat.
  • Hasiči v kraji mají nyní nejvíce práce u protržené hráze v Nových Kopistech na Litoměřicku. Hlídat musí stále vodu u protipovodňových stěn v Děčíně.

"Potvrdilo se, že hladina Labe bude klesat velmi pozvolna. Důvodem je i pomalé odpouštění vltavské kaskády, aby nedošlo k protržení hrází v Mělníce a Lovosicích," uvedla mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová.

Ústí už i tak mohlo začít odklízet protipovodňové zábrany v centru města a ve čtvrti Krásné Březno se do svých domovů mohlo vrátit prvních 38 evakuovaných.

"Město nyní shromažďuje úklidové a hygienické prostředky, techniku a materiál na odklízení škod," dodala Macová.

S úklidem pomohou vojáci

Krajský úřad předpokládá, že vzhledem k pozvolnému poklesu Labe začne úklid po povodni na přelomu týdne.

"Armáda se domlouvá s obcemi s rozšířenou působností na požadavcích na nasazení vojska. V tuto chvíli eviduje žádosti na zhruba 350 vojáků," zmínila mluvčí krajského úřadu Magdalena Hanáčková.

Na opadnutí vody se připravuje i krajská policie, která požádá o posily na střežení majetku vytopených lidí. "Předběžně by mělo dorazit asi 160 policistů z Prahy, Ostravy, Karlových Varů či Plzně," podotkla Hanáčková.

Opět začíná proudit elektřina a téct pitná voda

Pokles hladiny sledují i energetici, kteří postupně připojují další oblasti.

Fotogalerie

"V terénu máme připraveny pohotovostní čety, které mapují a monitorují zaplavené lokality a jsou připraveny zákazníky připojit, jakmile to bude z technického i bezpečnostního hlediska možné," uvedla severočeská mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

Energetikům už se podařilo obnovit dodávky elektřiny například ve Vaňově, v Sebuzíně, Nových Stadicích a Koštově na Ústecku, v Bohušovicích nad Ohří a v Terezíně na Litoměřicku či v Boleticích, Choraticích, Horním a Prostředním Žlebu, v děčínských čtvrtích Loubí, Přípeř a v části Podmokel.

Také Severočeské vodovody a kanalizace obnovily dodávku pitné vody do prvních míst, ve kterých přívalové lijáky znečistily prameniště.

"Obnovenu dodávku pitné vody mají obec Kotelice na Litoměřicku, Březí - Pohoří a část Kojetic v okrese Ústí nad Labem," uvedla mluvčí firmy Iveta Kardianová.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Najdete na iDNES.cz