Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Školy v Ústí dostaly pokyn navštívit představení „trucdivadla“ města

  8:21aktualizováno  8:21
Ředitelé ústeckých základních škol dostali pokyn, že mají s prvňáky přijít na představení v budově zlikvidovaného Činoherního studia. Odmítnout není snadné, oznámení poslala ředitelka příspěvkové organizace města Jana Müllerová, která je zároveň vedoucí odboru školství ústeckého magistrátu.

Vedoucí odboru kultury ústeckého magistrátu Jana Müllerová na záznamu ze zastupitelstva, na kterém přečetla důvodovou zprávu materiálu, který odsoudil dosavadní Činoherní studio k zániku. Nyní se stala ředitelkou příspěvkové organizace, která ho má nahradit. | foto: Repro MF DNES

„Je to pozvání, nejde v žádném případě o povinnost. Nejsem nadřízená ředitelů škol, jsem jejich partner. Pokud ředitelé řeknou, že jejich žáci nepůjdou, budeme to respektovat,“ tvrdí Müllerová.

Jenže v mailu o nabídce není ani slovo. Müllerová každému řediteli rovnou oznamuje, na který den a hodinu je pro jeho školu představení připravené a že už je pro žáky zajištěný i autobus.

Někteří učitelé ústeckých základních škol upozorňují, že něco takového se děje poprvé a že o kulturním programu správně mají rozhodovat oni po poradě s řediteli.

„Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by odbor školství rozhodl, kam půjdeme. Je mojí prací učitele zhodnotit a vybrat si, kam s dětmi půjdu či ne,“ upozornil učitel ze Základní školy Mírová 4 Martin Nosek.

Dosud ale také nikdy ústecký magistrát neřešil problém, jak před veřejností ospravedlnit likvidaci oblíbené činohry.

Představení zajišťuje Metropolitní divadlo Praha

Když radním nevyšel plán postavit nový činoherní soubor, oznámili, že v Ústí chybí divadlo pro děti. Místní Dům dětí a mládeže přitom má divadelní sál, ve kterém má navíc zázemí soubor pro děti Mladá scéna. Představení pro děti ve městě hraje i původní soubor Činoherního studia ve spolku Činoherák Ústí.

Radní ale potřebovali především zaplnit osiřelou budovu Činoherního studia v obvodu Střekov. V Ústí tak několik lidí blízkých nynější koalici narychlo založilo spolek AmULet a hned od města dostali na příští čtyři roky dotaci 24 milionů, přestože s divadlem nemají žádné zkušenosti.

Vlastní soubor AmULetu však v budově Činoherního studia začne podle Müllerové působit až od příštího roku. Nyní program zajišťuje Metropolitní divadlo Praha, přestože na plakátech už figuruje hlavička divadla AmULet.

„Jsme najmutí od paní Müllerové jako servisní organizace. Odvedem práci, předložíme fakturu a necháme si ji zaplatit,“ řekla vedoucí Metropolitního divadla Dana Bartůňková. Cenu přiblížit odmítla.

Na říjen Bartůňková připravila 25 představení, o program se má starat až do prosince. Jako první představení školáci viděli ve středu dopoledne dvakrát hru Obušku z pytle ven.

Učitel vyzval kolegy, ať se nad „nabídkou“ zamyslí

Mnozí ředitelé jsou za představení pro děti vděční. Kvitují také, že děti za první dvě představení pro přivítání prvňáků nemusely platit. „Přivítali jsme, že jdou na pohádku a že jdou zdarma,“ řekla třeba ředitelka Fakultní základní školy Vlasta Rytířová. Stejně mluví i ředitel základní školy v Nové ulici Martin Kolský. „Vnímám to jako nabídku, kterou přijmeme. Naši prvňáci tam půjdou,“ sdělil ředitel.

Jiní učitelé už ale tak nadšení nejsou. Že musí školy dodávat diváky příspěvkové organizaci města, která vyrostla na troskách Činoherního studia zlikvidovaného radnicí, je proti mysli například učitelce ze základní školy ve Vojnovičově ulici Lence Krejčové. „Vadí mi to. Tohle si ale asi málokdo uvědomuje,“ podotkla k tomu Krejčová.

„Nelíbí se mi ani, že učitelé jsou tímto připraveni o možnost zasáhnout do kulturního programu pro své žáky. A jaktože má najednou magistrát peníze a děti nemusí nic platit, když to v minulosti nebylo?“ podivuje se Krejčová.

Učitel Nosek už dokonce své kolegy veřejně vyzval, aby „nabídku“ nepřijímali automaticky, ale zvážili ji a hlavně si nenechali mluvit magistrátem do kulturního programu pro své žáky. „Nechcete si vybrat sami? Je to vaše práce! Nenechte si do ní kecat!“ stojí mimo jiné v Noskově výzvě.

Například v Teplicích není obvyklé, aby magistrát takto zasahoval do kulturního programu základních škol. „Město jako zřizovatel nemá kompetence zasahovat do výchovně vzdělávacího procesu. Návštěva kulturních představení je plně v kompetenci škol,“ sdělila vedoucí teplického odboru školství Helena Zámostná.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Snowboardista popíjel na sjezdovce, v baru pak napadal hosty i policii

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá za výtržnictví pětatřicetiletého snowboardistu z Litvínovska, který se opilý vydal ze sjezdovky do...

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

PRVNÍ IZOLAČNÍ ALFA, s.r.o.
STAVBYVEDOUCÍ - STAVEBNÍ DIVIZE

PRVNÍ IZOLAČNÍ ALFA, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz