Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nové poutní místo v centru Teplic je nad hrobem svatého Clariho

  8:28aktualizováno  8:28
Do Teplic by v budoucnu mohly směřovat stovky křesťanských poutníků. V tamním pravoslavném kostele Povýšení Svatého Kříže na Zámeckém náměstí totiž vzniklo nad hrobem svatého Clariho z Dalmácie nové poutní místo.

Bývalý politik, pravoslavný věřící Tomáš Jarolím u ostatků svatého Clari v kostele Povýšení Svatého Kříže. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Skleněná rakev s téměř kompletní kostrou mučedníka ze 4. století čeká na své znovuobjevení v přítmí boční kaple kostela.

Fakta

  • ostatky svatého Clariho daroval římský papež Urban VIII. knížecí rodině Clary-Aldringenů
  • od roku 1637 jsou ostatky v kapli kostela Povýšení Svatého Kříže
  • uložení ostatků mučedníka popraveného uvařením v Teplicích bylo záměrné - měly zajistit přímluvu světce klientům nejstarších lázní ve střední Evropě
  • rod Clary nemá ke světci žádnou vazbu, ač se ji kdysi snažil prokázat, aby potvrdil starobylost rodu
Pravoslavný chrám Povýšení Svatého Kříže na teplickém Zámeckém náměstí.

Chrám Povýšení Svatého Kříže v Teplicích.

Přestože sem ostatky nechal přivézt knížecí rod Clary-Aldringenů už v 17. století, dosud zůstávaly stranou zájmu místních i turistů.

„To chceme změnit,“ říká Tomáš Jarolím ze sdružení European Initiatory Institute, které se snaží dostat místo do povědomí veřejnosti.

V Itálii lidé stojí fronty, aby se mohli poklonit ostatkům svatých. Svatý Clari ale dlouho ležel mimo pozornost Tepličanů i odborníků, ač ho měli na očích po celé stovky let.

Chystají se oslavy

První kroky už byly učiněny. Ostatky spočívají v novém relikviáři, zatímco ten ze 17. století čeká restaurování.

V kapli přibyly bezpečnostní skleněné zábrany, připravují se informační tabule v kostele i před ním a vlajka s registrovanou značkou St. Clari na kostelní věži.

„Chystáme také důstojnou tradici oslav a poutního dne, který bude 27. září,“ líčí Jarolím. V dalších fázích se budou připravovat poutní trasy, suvenýry a další aktivity spojené s ostatky a poutním místem.

„Třeba i udělování licencí na využití značky a jména St. Clari místním podnikatelům, kteří je budou chtít využít,“ podotýká Jarolím.

Světce uvařili v horkém oleji

Iniciátoři projektu také stále pátrají po podrobnostech ze života světce, který byl podle předávané tradice uvařen pro svou křesťanskou víru ve vroucím oleji a pro svou „horkou smrt“ je patronem „horkého léčení“ neboli lázeňství.

Fotogalerie

„Spolupracuje s námi i kníže Hieronymus Clary-Aldringen, v jehož rodinném archivu se mohou ukrývat zajímavé informace,“ vysvětluje Jarolím.

Stále také probíhá bádání ve vatikánských archivech a například i v klášteře v rakouském Seckau, kde jako opat působil hraběcí biskup Aldringen, jenž se zasloužil o darování ostatků z Říma do Teplic.

Přestože novému poutnímu místu požehnal nejvyšší představitel pravoslaví v českých zemích vladyka Michal, bude chrám otevřený nejenom poutníkům z pravoslavných zemí.

„Svatý Clari žil a zemřel v době, kdy se křesťanská církev nedělila na východní a západní. Působil navíc v místě dnešní Dalmácie, tedy mezi Konstantinopolí a Římem,“ připomíná Jarolím.

„Zázrak je pro všechny“

„Chceme proto přilákat všechny křesťany, a nejen je. Tento zázrak je tu pro všechny lidi dobré vůle, kteří hledají a ocení hluboký duchovní zážitek,“ poznamenává.

Přínos projektu pro cestovní ruch už mezitím ocenil hejtman Oldřich Bubeníček, který nad novým poutním místem převzal světskou záštitu. „Věřím, že tento projekt obohatí nabídku turistických cílů v našem kraji,“ říká hejtman.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz