Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nové poutní místo v centru Teplic je nad hrobem svatého Clariho

  8:28aktualizováno  8:28
Do Teplic by v budoucnu mohly směřovat stovky křesťanských poutníků. V tamním pravoslavném kostele Povýšení Svatého Kříže na Zámeckém náměstí totiž vzniklo nad hrobem svatého Clariho z Dalmácie nové poutní místo.

Bývalý politik, pravoslavný věřící Tomáš Jarolím u ostatků svatého Clari v kostele Povýšení Svatého Kříže. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Skleněná rakev s téměř kompletní kostrou mučedníka ze 4. století čeká na své znovuobjevení v přítmí boční kaple kostela.

Fakta

  • ostatky svatého Clariho daroval římský papež Urban VIII. knížecí rodině Clary-Aldringenů
  • od roku 1637 jsou ostatky v kapli kostela Povýšení Svatého Kříže
  • uložení ostatků mučedníka popraveného uvařením v Teplicích bylo záměrné - měly zajistit přímluvu světce klientům nejstarších lázní ve střední Evropě
  • rod Clary nemá ke světci žádnou vazbu, ač se ji kdysi snažil prokázat, aby potvrdil starobylost rodu
Pravoslavný chrám Povýšení Svatého Kříže na teplickém Zámeckém náměstí.

Chrám Povýšení Svatého Kříže v Teplicích.

Přestože sem ostatky nechal přivézt knížecí rod Clary-Aldringenů už v 17. století, dosud zůstávaly stranou zájmu místních i turistů.

„To chceme změnit,“ říká Tomáš Jarolím ze sdružení European Initiatory Institute, které se snaží dostat místo do povědomí veřejnosti.

V Itálii lidé stojí fronty, aby se mohli poklonit ostatkům svatých. Svatý Clari ale dlouho ležel mimo pozornost Tepličanů i odborníků, ač ho měli na očích po celé stovky let.

Chystají se oslavy

První kroky už byly učiněny. Ostatky spočívají v novém relikviáři, zatímco ten ze 17. století čeká restaurování.

V kapli přibyly bezpečnostní skleněné zábrany, připravují se informační tabule v kostele i před ním a vlajka s registrovanou značkou St. Clari na kostelní věži.

„Chystáme také důstojnou tradici oslav a poutního dne, který bude 27. září,“ líčí Jarolím. V dalších fázích se budou připravovat poutní trasy, suvenýry a další aktivity spojené s ostatky a poutním místem.

„Třeba i udělování licencí na využití značky a jména St. Clari místním podnikatelům, kteří je budou chtít využít,“ podotýká Jarolím.

Světce uvařili v horkém oleji

Iniciátoři projektu také stále pátrají po podrobnostech ze života světce, který byl podle předávané tradice uvařen pro svou křesťanskou víru ve vroucím oleji a pro svou „horkou smrt“ je patronem „horkého léčení“ neboli lázeňství.

Fotogalerie

„Spolupracuje s námi i kníže Hieronymus Clary-Aldringen, v jehož rodinném archivu se mohou ukrývat zajímavé informace,“ vysvětluje Jarolím.

Stále také probíhá bádání ve vatikánských archivech a například i v klášteře v rakouském Seckau, kde jako opat působil hraběcí biskup Aldringen, jenž se zasloužil o darování ostatků z Říma do Teplic.

Přestože novému poutnímu místu požehnal nejvyšší představitel pravoslaví v českých zemích vladyka Michal, bude chrám otevřený nejenom poutníkům z pravoslavných zemí.

„Svatý Clari žil a zemřel v době, kdy se křesťanská církev nedělila na východní a západní. Působil navíc v místě dnešní Dalmácie, tedy mezi Konstantinopolí a Římem,“ připomíná Jarolím.

„Zázrak je pro všechny“

„Chceme proto přilákat všechny křesťany, a nejen je. Tento zázrak je tu pro všechny lidi dobré vůle, kteří hledají a ocení hluboký duchovní zážitek,“ poznamenává.

Přínos projektu pro cestovní ruch už mezitím ocenil hejtman Oldřich Bubeníček, který nad novým poutním místem převzal světskou záštitu. „Věřím, že tento projekt obohatí nabídku turistických cílů v našem kraji,“ říká hejtman.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Najdete na iDNES.cz