V Mostě se objevili bílí a zkřížení potkani, byli krotcí a zvyklí na krmení

  12:22aktualizováno  12:22
Pracovníci oddělení životního prostředí objevili v parku v centru Mostu kolonii potkanů, mezi nimiž byli i jedinci bílé barvy a jejich kříženci. Ještě více než tento jev však městské ekology znepokojilo, jak byla tato nebezpečná zvířata krotká a dobře živená.

Díky návnadám se deratizátorům podařilo potkaní populaci v horní části mosteckého parku zlikvidovat. | foto: Vlasta Fryčová

„Potkany bílé, kteří se pohybují mezi běžnými venkovními potkany, tam s největší pravděpodobností vypustil nějaký chovatel. Oba druhy se zkřížily a v lokalitě už byli viděni i malí vícebarevní jedinci,“ upozornila vedoucí oddělení životního prostředí mosteckého magistrátu Stanislava Pöschlová.

Překvapením pro přivolanou deratizační firmu bylo, že potkani vůbec nejevili známky plachosti. „Klidně se k lidem přiblížili, jakoby očekávali, že nastane krmení, což se následně potvrdilo,“ popsala referentka oddělení životního prostředí Vlasta Fryčová, která případ zdokumentovala. 

V blízkosti kanálu, kde potkani žili, se nacházely slupky od brambor, nakrájený rohlík a miska od pomazánky. „Evidentně sem tedy někdo chodí potkany krmit,“ míní Fryčová.

Díky návnadám se deratizátorům podařilo potkaní populaci v horní části parku zlikvidovat. Podle Pöschlové je však otázkou času, pokud bude dál pokračovat nošení jídla, kdy se potkani v parku znovu objeví.

Fotogalerie

Potkani jsou nebezpeční tím, že přenášejí řadu chorob. Město ročně vynakládá nemalé finanční prostředky na jejich hubení. 

Podle odborníků jsou potkani přemnožení kvůli chování lidí, kteří nechávají nepořádek u popelnic, zbytky potravin pohazují na trávnících nebo je splachují do záchodu. „Nikdo by se neměl zbavovat zbytků jídel splachováním do toalety. Potkani už na ně v kanálech čekají,“ vysvětluje deratizátor. 

Mostecký magistrát nyní vyzval na svém webu obyvatele, aby v případě, že uvidí někoho v centrálním parku nosit jídlo potkanům, zatelefonovali strážníkům na linku 156.

„Nikdo nám zatím nevolal, že tam někoho viděl potkany krmit,“ řekl v pátek iDNES.cz mluvčí Městské policie v Mostě Vlastimil Litto. Podle něj není vyloučené, že zbytky jídla mohly také v parku zůstat po bezdomovcích, kteří se tam pohybovali.

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Mých žáků je mi často líto, říká učitelka školy v problematickém Janově

Učitelka prvního stupně na základní škole v Janově Alena Michalská

Alena Michalská učí 36 let na základní škole v litvínovském Janově, který je považován za romské ghetto. Skladba...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Policisté se vrhli do ledové řeky, zachránili ženu, která skočila z mostu

Benešův most v Ústí nad Labem.

Dva obětaví policisté se v Ústí nad Labem vrhli do ledové řeky, aby odtamtud vytáhli jednapadesátiletou ženu. Ta chtěla...

Další z rubriky

Jsme tady pro celý kraj a jsme tu zdarma, říká ředitelka knihovny

Ředitelka knihovny Jana Linhartová

Krajská knihovna v Ústí nad Labem není jen místem, kde si lidé mohou půjčit knihy, časopisy, hudební nosiče či hry. V...

Mých žáků je mi často líto, říká učitelka školy v problematickém Janově

Učitelka prvního stupně na základní škole v Janově Alena Michalská

Alena Michalská učí 36 let na základní škole v litvínovském Janově, který je považován za romské ghetto. Skladba...

Ústí a Trmice se opevňují proti přistěhování dalších problémových lidí

Lidé v Trmicích se báli, že v rozsáhlém domě bude  ubytovna pro sociálně slabé....

Opevněnou zónou proti nově příchozím sociálně slabým rodinám se stanou Ústí nad Labem a Trmice. Na celém území obou...

Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně
Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně

Máme pro vás připraveno 50 pracích gelů a 50 aviváží od značky Feel Eco, které vaše prádlo vyperou čistě a ekologicky. Dopřejte svým dětem hygienicky čisté prádlo bez zatěžování životního prostředí.

Najdete na iDNES.cz