Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Do obce na Šluknovsku se stěhují desítky lidí, místní si je berou domů

  8:48aktualizováno  8:48
Ve Šluknovském výběžku vzniká další problémové místo. Do Dolní Poustevny s necelými dvěma tisíci obyvateli se za posledních tři měsíce přistěhovalo 57 sociálně slabých lidí z z Karlovarska, Sokolovska, Domažlicka či z Mostu. Místní se obávají, že budou přicházet další a vzniknou potíže.

Se situací ve Šluknovském výběžku se 12. května seznamovali ministři Sobotkovy vlády. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Začíná to být skutečně vážný problém. Vůbec netuším, proč najednou ten masivní příchod nastal. Dosud sociálně slabí migrovali v rámci výběžku, teď opravdu přicházejí lidé z celé republiky. Je to zarážející a zvláštní, až mě napadá, zda to není nějaká kampaň," přemítá starosta Miroslav Jemelka.

Do Dolní Poustevny se přitom vlna sociálně slabých nepřistěhovala do žádné ubytovny, ale do neobsazených soukromých domů a bytů. Dva pronajímatelé dokonce s novými nájemníky bydlí.

"Já si to vysvětluji tak, že nezaměstnanost je tu vysoká, a tak jsou někteří rádi, když nějaké peníze vydělají aspoň na tom, že budou pronajímat byty," říká Jemelka.

Nálada mezi ostatními obyvateli města se však začíná rychle zhoršovat. Kolem nově obydlených domků je hluk, nepořádek, město začíná mít potíže s odpadky.

"S dětmi už se bojím chodit na naše krásné dětské hřiště. Když ti noví přijdou, je lepší jít pryč," říká matka dvou malých dětí Jana.

Obec musí potvrdit pobyt, pak přistěhovalci žádají pomoc

Na radnici začínají přicházet rozhořčení lidé a hledají pomoc. "Nálady mezi lidmi jsou skutečně dost vyhrocené, začínají problémy. Lidé si k nám často chodí stěžovat a chtějí po nás řešení. My ho hledáme, ale nemáme žádný nástroj, jak masivnímu příchodu nepřizpůsobivých zabránit," popisuje starosta.

Žádná obec nebo město nikomu nemůže odmítnout zřídit trvalý pobyt. Stačí, když na radnici přijde majitel nemovitosti s nájemní smlouvou a nájemníkem a úřady musí každého k trvalému pobytu přihlásit.

"Další problém je v tom, a už se to stává, že když vlastníkovi nájemníci začnou dělat problémy, tak je vystěhuje. A ty početné rodiny pak jdou za námi, už jsou všichni občané našeho města, a chtějí, abychom se o ně postarali. A kruh se tak uzavřel," popisuje Jemelka.

Při ministerské návštěvě na Šluknovsku minulé pondělí právě Jemelka navrhoval, aby se znovu v nějaké podobě obnovil institut domovského práva v obci. To bylo právo na nerušený pobyt v obci a na chudinské zaopatření z její strany. Pokud ale člověk někde dělal potíže, mohli ho odeslat zpět domů. Institut byl zrušen roku 1948.

"Omezit v demokracii právo na svobodný pohyb a možnost stěhování nelze," odmítl opětovné zavedení domovského práva ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

Starostové: Kdo nechce pracovat, jde tam, kde práce není

Podle Jemelky ale města a obce se sociálně vyloučenými lokalitami musí řešit následky hromadného sestěhovávání a měly by se hledat cesty, jak tomu zabránit. Jako se podporují průmyslové zóny, měl by se podle něj najít systém podpory pro pohraničí a vyloučené oblasti.

"Třeba systémem dotací, grantů, úlev pro podnikatele, aby měli důvod v těchto regionech podnikat a vytvářet pracovní místa. Už nyní z výběžku mladí lidé odcházejí a ty nahrazují sociálně slabí," dodal Jemelka.

Právě vysoká nezaměstnanost totiž podle starostů ke vzniku ghett na Šluknovsku přispívá. "Pokud nebudu chtít pracovat, budu bydlení hledat tam, kde práce není," poznamenal například varnsdorfský starosta Martin Louka.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Vrah na oba manžele útočil opakovaně, řekla ústeckému soudu patoložka

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Výslechem znalců a svědků pokračovalo u ústeckého soudu projednávání vraždy manželského páru v chatové kolonii na...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Najdete na iDNES.cz