Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Do obce na Šluknovsku se stěhují desítky lidí, místní si je berou domů

  8:48aktualizováno  8:48
Ve Šluknovském výběžku vzniká další problémové místo. Do Dolní Poustevny s necelými dvěma tisíci obyvateli se za posledních tři měsíce přistěhovalo 57 sociálně slabých lidí z z Karlovarska, Sokolovska, Domažlicka či z Mostu. Místní se obávají, že budou přicházet další a vzniknou potíže.

Se situací ve Šluknovském výběžku se 12. května seznamovali ministři Sobotkovy vlády. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Začíná to být skutečně vážný problém. Vůbec netuším, proč najednou ten masivní příchod nastal. Dosud sociálně slabí migrovali v rámci výběžku, teď opravdu přicházejí lidé z celé republiky. Je to zarážející a zvláštní, až mě napadá, zda to není nějaká kampaň," přemítá starosta Miroslav Jemelka.

Do Dolní Poustevny se přitom vlna sociálně slabých nepřistěhovala do žádné ubytovny, ale do neobsazených soukromých domů a bytů. Dva pronajímatelé dokonce s novými nájemníky bydlí.

"Já si to vysvětluji tak, že nezaměstnanost je tu vysoká, a tak jsou někteří rádi, když nějaké peníze vydělají aspoň na tom, že budou pronajímat byty," říká Jemelka.

Nálada mezi ostatními obyvateli města se však začíná rychle zhoršovat. Kolem nově obydlených domků je hluk, nepořádek, město začíná mít potíže s odpadky.

"S dětmi už se bojím chodit na naše krásné dětské hřiště. Když ti noví přijdou, je lepší jít pryč," říká matka dvou malých dětí Jana.

Obec musí potvrdit pobyt, pak přistěhovalci žádají pomoc

Na radnici začínají přicházet rozhořčení lidé a hledají pomoc. "Nálady mezi lidmi jsou skutečně dost vyhrocené, začínají problémy. Lidé si k nám často chodí stěžovat a chtějí po nás řešení. My ho hledáme, ale nemáme žádný nástroj, jak masivnímu příchodu nepřizpůsobivých zabránit," popisuje starosta.

Žádná obec nebo město nikomu nemůže odmítnout zřídit trvalý pobyt. Stačí, když na radnici přijde majitel nemovitosti s nájemní smlouvou a nájemníkem a úřady musí každého k trvalému pobytu přihlásit.

"Další problém je v tom, a už se to stává, že když vlastníkovi nájemníci začnou dělat problémy, tak je vystěhuje. A ty početné rodiny pak jdou za námi, už jsou všichni občané našeho města, a chtějí, abychom se o ně postarali. A kruh se tak uzavřel," popisuje Jemelka.

Při ministerské návštěvě na Šluknovsku minulé pondělí právě Jemelka navrhoval, aby se znovu v nějaké podobě obnovil institut domovského práva v obci. To bylo právo na nerušený pobyt v obci a na chudinské zaopatření z její strany. Pokud ale člověk někde dělal potíže, mohli ho odeslat zpět domů. Institut byl zrušen roku 1948.

"Omezit v demokracii právo na svobodný pohyb a možnost stěhování nelze," odmítl opětovné zavedení domovského práva ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

Starostové: Kdo nechce pracovat, jde tam, kde práce není

Podle Jemelky ale města a obce se sociálně vyloučenými lokalitami musí řešit následky hromadného sestěhovávání a měly by se hledat cesty, jak tomu zabránit. Jako se podporují průmyslové zóny, měl by se podle něj najít systém podpory pro pohraničí a vyloučené oblasti.

"Třeba systémem dotací, grantů, úlev pro podnikatele, aby měli důvod v těchto regionech podnikat a vytvářet pracovní místa. Už nyní z výběžku mladí lidé odcházejí a ty nahrazují sociálně slabí," dodal Jemelka.

Právě vysoká nezaměstnanost totiž podle starostů ke vzniku ghett na Šluknovsku přispívá. "Pokud nebudu chtít pracovat, budu bydlení hledat tam, kde práce není," poznamenal například varnsdorfský starosta Martin Louka.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Snowboardista popíjel na sjezdovce, v baru pak napadal hosty i policii

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá za výtržnictví pětatřicetiletého snowboardistu z Litvínovska, který se opilý vydal ze sjezdovky do...

Dětem přiotráveným v Předlicích je líp. Hořelo od přímotopu, soudí obyvatel

Záchrana obyvatel hořícího domu v Předlicích.

Zdravotní stav jedenácti hospitalizovaných dětí, které se ve čtvrtek nadýchaly zplodin z hoření při požáru bytového...

Developer se vrátil k arabské vesnici na Teplicku, výstavba má odpůrce

Plánovaná výstavba arabské kolonie u Modlan.

Plánovaná výstavba arabské kolonie v Modlanech na Teplicku nabírá reálnější obrysy. Developer Ali Ali z Kuvajtu, jenž...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz