Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Spory o dotace ždímají rozpočty obcí, dohoda je stále daleko

  10:57aktualizováno  10:57
Obcím na severu Čech hrozí velké problémy s úvěry, které nemohou splatit kvůli zastaveným dotacím z regionálního programu Severozápad. Dohoda krajů s vládou o zaplacení evropské sankce za machinace s dotacemi, která by vyplácení peněz odblokovala, je však v nedohlednu.

Zubrnice zaplatily kampaň na propagaci tamního skanzenu, protože na projekt měly schválenou dotaci. Peníze z dotačního úřadu ale dodnes nepřišly a Zubrnice tak nemají na plánovanou stavbu čističky a kanalizace. | foto: Wikipedia

"Máme do konce roku úvěr a pokud nedostaneme peníze, budeme si muset prodloužit splátkový kalendář, čímž samozřejmě narostou úroky," říká starosta Třebívlic na Litoměřicku Josef Seifert. Třebívlice kvůli zastavenému dotačnímu programu stále čekají na proplacení 1,2 milionu korun.

Zastavené platby

Kvůli zastavenému programu ROP Severozápad úspěšní žadatelé o evropské dotace z Ústeckého a Karlovarského kraje marně čekají na 2,67 miliardy korun za již hotové projekty či jejich části.

Rozdělení dalších 1,81 miliardy korun na dotacích na nové projekty už řídící výbor schválil a tyto peníze "visí ve vzduchu".

V případě, že se vláda s oběma kraji na úhradě pokuty Bruselu nedohodne, program zřejmě skončí.

Tato varianta by znamenala, že se částky k žadatelům nedostanou a o dalších 7,2 miliardy už by se nemohlo soutěžit.

Zubrnice na Ústecku zase marně čekají na proplacení 1,3 milionu korun, které obec zaplatila za propagaci místního skanzenu. Peníze obec nutně potřebuje na výstavbu čističky a kanalizace.

"Stavba čistírny a kanalizace je teď vážně ohrožena," poznamenal starosta Tomáš Pernekr.

Z menších měst v kraji nese největší riziko Jílové u Děčína, které čeká na vyplacení celé dotace 64 milionů na již hotovou revitalizaci centra města.

"Zatím to pro nás není likvidační, ale splácet čtyři miliony ročně je hodně," řekl starosta Miroslav Kalvas. Městu chybí splatit ještě 52 milionů korun (o problémech Jílového zde).

Na schůzku s Nečasem a ministry Bubeníčka nepozvali

"Pokud by došlo ke katastrofické situaci, v rámci možností by se kraj snažil pomoci," ujišťuje hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Podobně by podle něj kraj podpořil i malé firmy, které jsou na vyplacení dotací bezprostředně závislé.

Kde by peníze na pomoc kraj vzal, ale zatím není jasné. Poskytl by je také až ve chvíli, kdy by se obce a malé firmy dostaly až na hranu bankrotu.

"Snad budou mít všechny strany tolik rozumu, že se do takové situace nedostaneme," podotkl hejtman.

Ze svých pozic však zatím nehodlají ustoupit ani kraje, které chtějí, aby část sankce v celkové výši zhruba 2,7 miliardy korun zaplatil stát, ani vláda, jež to odmítá a nabízí krajům jen půjčku.

Na poslední jednání ve středu večer s premiérem Petrem Nečasem a ministry financí a pro místní rozvoj dokonce hejtman Bubeníček ani nedostal pozvání.

Z krajů se ho účastnil jen šéf Asociace krajů Michal Hašek, hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, kde je dotační program také zastavený, a hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (jak schůzku popsal Novotný zde).

Kdo sankci zaplatí, zůstává stále otevřené

Schůzka ale i tak obrat nepřinesla. "Platí, že ani koruna ze státního rozpočtu na úhradu dotací," zopakoval ministr Kalousek. Kraje však finanční spoluúčast vlády žádají i nadále.

Vedle řídícího orgánu dotačního programu Severozápad, který je složený z vybraných zastupitelů Ústeckého a Karlovarského kraje, totiž podle evropských auditorů selhala i vláda. Brusel ministerstvu financí vyčítá špatný dohled na kontrolu dotací.

"Úřad, který měl projekty kontrolovat, to nedělal dostatečně," řekla mluvčí Evropské komise pro regionální politiku Shirin Wheelerová.

Přesto však k minimálnímu posunu podle všeho došlo. Podle zprostředkovaných výstupů ze středeční schůzky bude vláda iniciovat jednání s Bruselem, zda by korekce nesnížil. Ministerstvo financí však tuto informaci oficiálně nepotvrdilo.

Vláda už kvůli patu začala projednávat i návrh ministerstva pro místní rozvoj, že 3,1 miliardy připravených pro rozdělení v programu Severozápad pro letošní rok přesune jinam. Důvodem je hrozba, že se tyto peníze nestihnou podle regulí EU rozdělit včas. Evropská komise přitom chce slyšet stanovisko české strany už v červnu.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Najdete na iDNES.cz