Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Spory o dotace ždímají rozpočty obcí, dohoda je stále daleko

  10:57aktualizováno  10:57
Obcím na severu Čech hrozí velké problémy s úvěry, které nemohou splatit kvůli zastaveným dotacím z regionálního programu Severozápad. Dohoda krajů s vládou o zaplacení evropské sankce za machinace s dotacemi, která by vyplácení peněz odblokovala, je však v nedohlednu.

Zubrnice zaplatily kampaň na propagaci tamního skanzenu, protože na projekt měly schválenou dotaci. Peníze z dotačního úřadu ale dodnes nepřišly a Zubrnice tak nemají na plánovanou stavbu čističky a kanalizace. | foto: Wikipedia

"Máme do konce roku úvěr a pokud nedostaneme peníze, budeme si muset prodloužit splátkový kalendář, čímž samozřejmě narostou úroky," říká starosta Třebívlic na Litoměřicku Josef Seifert. Třebívlice kvůli zastavenému dotačnímu programu stále čekají na proplacení 1,2 milionu korun.

Zastavené platby

Kvůli zastavenému programu ROP Severozápad úspěšní žadatelé o evropské dotace z Ústeckého a Karlovarského kraje marně čekají na 2,67 miliardy korun za již hotové projekty či jejich části.

Rozdělení dalších 1,81 miliardy korun na dotacích na nové projekty už řídící výbor schválil a tyto peníze "visí ve vzduchu".

V případě, že se vláda s oběma kraji na úhradě pokuty Bruselu nedohodne, program zřejmě skončí.

Tato varianta by znamenala, že se částky k žadatelům nedostanou a o dalších 7,2 miliardy už by se nemohlo soutěžit.

Zubrnice na Ústecku zase marně čekají na proplacení 1,3 milionu korun, které obec zaplatila za propagaci místního skanzenu. Peníze obec nutně potřebuje na výstavbu čističky a kanalizace.

"Stavba čistírny a kanalizace je teď vážně ohrožena," poznamenal starosta Tomáš Pernekr.

Z menších měst v kraji nese největší riziko Jílové u Děčína, které čeká na vyplacení celé dotace 64 milionů na již hotovou revitalizaci centra města.

"Zatím to pro nás není likvidační, ale splácet čtyři miliony ročně je hodně," řekl starosta Miroslav Kalvas. Městu chybí splatit ještě 52 milionů korun (o problémech Jílového zde).

Na schůzku s Nečasem a ministry Bubeníčka nepozvali

"Pokud by došlo ke katastrofické situaci, v rámci možností by se kraj snažil pomoci," ujišťuje hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Podobně by podle něj kraj podpořil i malé firmy, které jsou na vyplacení dotací bezprostředně závislé.

Kde by peníze na pomoc kraj vzal, ale zatím není jasné. Poskytl by je také až ve chvíli, kdy by se obce a malé firmy dostaly až na hranu bankrotu.

"Snad budou mít všechny strany tolik rozumu, že se do takové situace nedostaneme," podotkl hejtman.

Ze svých pozic však zatím nehodlají ustoupit ani kraje, které chtějí, aby část sankce v celkové výši zhruba 2,7 miliardy korun zaplatil stát, ani vláda, jež to odmítá a nabízí krajům jen půjčku.

Na poslední jednání ve středu večer s premiérem Petrem Nečasem a ministry financí a pro místní rozvoj dokonce hejtman Bubeníček ani nedostal pozvání.

Z krajů se ho účastnil jen šéf Asociace krajů Michal Hašek, hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, kde je dotační program také zastavený, a hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (jak schůzku popsal Novotný zde).

Kdo sankci zaplatí, zůstává stále otevřené

Schůzka ale i tak obrat nepřinesla. "Platí, že ani koruna ze státního rozpočtu na úhradu dotací," zopakoval ministr Kalousek. Kraje však finanční spoluúčast vlády žádají i nadále.

Vedle řídícího orgánu dotačního programu Severozápad, který je složený z vybraných zastupitelů Ústeckého a Karlovarského kraje, totiž podle evropských auditorů selhala i vláda. Brusel ministerstvu financí vyčítá špatný dohled na kontrolu dotací.

"Úřad, který měl projekty kontrolovat, to nedělal dostatečně," řekla mluvčí Evropské komise pro regionální politiku Shirin Wheelerová.

Přesto však k minimálnímu posunu podle všeho došlo. Podle zprostředkovaných výstupů ze středeční schůzky bude vláda iniciovat jednání s Bruselem, zda by korekce nesnížil. Ministerstvo financí však tuto informaci oficiálně nepotvrdilo.

Vláda už kvůli patu začala projednávat i návrh ministerstva pro místní rozvoj, že 3,1 miliardy připravených pro rozdělení v programu Severozápad pro letošní rok přesune jinam. Důvodem je hrozba, že se tyto peníze nestihnou podle regulí EU rozdělit včas. Evropská komise přitom chce slyšet stanovisko české strany už v červnu.

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Policisté tahali z vody tonoucího, led se prolomil i pod zachráncem

Rybník v Zámecké zahradě v Teplicích, v němž se mladík topil.

Policisté v Teplicích vytáhli z rybníka tonoucího opilého mladíka, pod nímž se probořil led. Sami přitom skončili v...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz