Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Roudnici zavřeli porodnici, v Mostě omezili novorozenecké oddělení

  11:33aktualizováno  11:33
Nastávající maminky narazí v těchto dnech na komplikace ve dvou nemocnicích v Ústeckém kraji. V Mostě se omezení týká jen novorozeneckého oddělení, ale v roudnické Podřipské nemocnici je porodnice dočasně uzavřená.

Podřipská nemocnice s poliklinikou v Roudnici nad Labem | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Nastávající maminky, které chtěly v následujících dnech rodit v roudnické nemocnici, musí hledat náhradu. Tamní porodnice je totiž minimálně na dva týdny uzavřená. Důvodem je havarijní stav rozvodů vody a inženýrských sítí.

Omezení provozu se týká celého pavilonu s lůžkovými odděleními. Zcela uzavřené je kromě gynekologie a porodnice také dětské lůžkové oddělení, v upraveném provozu funguje lůžková interna.

Ordinační hodiny pohotovosti zůstávají beze změny. V rámci dlouhodobě plánované rekonstrukce byl zjištěn špatný technický stav odpadního a vodovodního řadu z 80. let minulého století.

„Proto jsme se rozhodli k jeho výměně. Část těchto úprav bohužel nelze provést bez omezení provozu na oddělení,“ uvedla mluvčí roudnické nemocnice Markéta Smutná.

Nejbližší porodnice v Mělníku, Litoměřicích či Praze

Poslední rodičku přijala soukromá Podřipská nemocnice 31. března, ostatní ženy se nyní musejí obrátit na zdravotnická zařízení v jiných městech. Nejblíže mají porodnici v Mělníku, Litoměřicích nebo v pražské Bulovce.

Roudnická porodnice

  • rekonstrukce pavilonu za cca 18 milionů korun se týká lůžkové části a operačního traktu pro porodnici se třemi oddělenými sály
  • vzniknou nové pokoje rodinného typu s toaletami a koupelnami
  • výsledkem bude moderní porodnice a gynekologie se špičkovou neonatologií a zrenovované oddělení interní a dětské

„Doporučujeme rodičkám, aby si v těchto nemocnicích telefonicky ověřily kapacitní možnosti. Uděláme vše pro to, aby uzavírka netrvala více než dva týdny, což v našem případě reprezentuje 20 až 30 porodů,“ upřesnila Markéta Smutná.

Omezení pocítí i personál na zmíněných odděleních. „Část personálu bude mít volno, část vypomůže na jiných odděleních. Zejména tam, kam se přesune část pacientů z uzavřeného pavilonu,“ doplnila mluvčí roudnické nemocnice.

Maminky mají dočasný azyl na gynekologii

V upraveném provozu funguje také porodnice v mosteckém špitálu, který spadá pod společnost Krajská zdravotní. V březnu se sice po opravě otevřely porodní sály, nyní se však dělníci zaměřili na sousední novorozenecké oddělení. Maminky s miminky našly dočasný azyl o patro níž na gynekologii.

Práce mají trvat do července. Samotná rekonstrukce spočívá ve vytvoření čtyř nových nadstandardních jednolůžkových pokojů s vlastním sociálním zařízením.

„O nadstandardní pokoje je zájem převyšující naše současné možnosti. Zároveň opravíme tři třílůžkové pokoje ve standardním provedení a sociální zázemí na oddělení,“ popsal hlavní část oprav Jiří Vondra, mluvčí Krajské zdravotní.

Změnou projde i chodba, takže oddělení šestinedělí bude přirozeně navazovat na opravenou sousední porodnici.

Cena za opravu novorozeneckého oddělení je 3,2 milionu korun a celou ji pokryje dar těžařské společnosti Vršanská uhelná. Ta zaplatila i čtyři miliony za předělanou porodnici.

Opravy navazují na velkou rekonstrukci celé mostecké nemocnice, kterou Krajská zdravotní provedla loni zhruba za 150 milionů korun.

Do budoucna se plánují i další vylepšení kolem nemocnice.

Krajská zdravotní se chystá postavit parkoviště pro zaměstnance, město Most zase vytvoří plochu pro parkování veřejnosti.

Vedle toho připravuje magistrát projekt na generální opravu silničního mostu, po kterém se k mostecké nemocnici jezdí.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Lounské muzeum láká na legendy počítačových her, lidé si mohou i zahrát

Kurátorka výstavy Retrogaming Lenka Macová u jedné z nejúspěšnějších her...

Legendární počítačové hry Prince of Persia, SimCity, Mortal kombat, Tetris a stovky dalších si mohou zájemci v těchto...

Napadení novináře při protestu v Dubí stíhá policie jako loupež

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Policie obvinila šest lidí, které v sobotu zadržela v souvislosti se shromážděním Dělnické strany sociální...

Najdete na iDNES.cz