Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Postoloprty koupily z obav drahou ubytovnu, nemají pro ni využití

  10:53aktualizováno  10:53
Zastupitelé Postoloprt na Lounsku schválili koupi ubytovny Meta od firmy ČEZ. Pro rozpočet města je to mimořádný výdaj a radnice pro budovu ani nemá využití. Po emotivním jednání však zvítězily hlasy těch, kteří se obávali rizika přílivu sociálně slabých, pokud by ubytovnu získal někdo jiný.

V panelovém domě, který odprodává společnost ČEZ, je 200 lůžek. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

ČEZ se rozhodl ubytovnu s 200 lůžky prodat obálkovou metodou tomu, kdo nabídne víc. Postoloprty se soutěže zúčastnily s částkou vyšší než 6,9 milionů korun. Jak se pak ukázalo, víc nikdo nenabídl. Zastupitelé zprvu koupi ubytovny podporovali, před samotným jednáním však začala část z nich váhat.

„Nákupem Mety otázku cikánů nevyřešíme,“ uvedl zastupitel Miroslav Fišer ze sdružení Budoucnost pro Postoloprty a venkov. Dodal, že město se koupí může dostat do finančních potíží.

„Peníze nám budou chybět na opravy chodníků, silnic, městských budov, na příspěvky pro naše organizace, sportovní kluby a další spolky, provoz plaveckého bazénu a na fotbal,“ dodal.

Obavy z toho, že by dům koupil spekulant a vytvořil v něm ubytovnu pro sociálně slabé, jsou podle Fišera neopodstatněné. „Změnila se legislativa a můžeme ovlivnit, kdo bude v ubytovnách dostávat příspěvek na bydlení,“ poznamenal Fišer.

Zastupitel Pavel Růžička z ANO však namítl, že riziko stále existuje. „Je možné, že by tam někdo vytvořil malometrážní byty a přílivu sociálně slabých nijak nezabráníme. Pro spekulanta je to stále výnosný byznys,“ uvedl.

Podpořit nákup ubytovny přišla na jednání zhruba třicítka lidí. „Víme, že to bude stát hodně peněz, ale kupte to,“ vyzval zastupitele jeden z posluchačů. Další se ptal na možnost ubytovnu zbourat.

Někdo podá trestní oznámení, varoval starosta. Stane se

„Obě varianty jsou zlem, ale s odstupem času se přikláním více k tomu, že horší je objekt koupit. Většina odborníků - ekonomů se shodla, že koupě je sebevražda pro město. Pokud objekt koupíme za téměř sedm milionů, abychom ho obratem zbourali, pak se obávám, že to je na podání trestního oznámení,“ uvedl starosta Zdeněk Pištora ze sdružení Občané pro město a venkov - nezávislí.

Poukazoval na to, že by někdo mohl radnici obvinit z nehospodárného nakládání s penězi města.

Zastupitelé nakonec nákup odsouhlasili. Celou sumu radnice vyčerpá ze svého rezervního fondu.

Nyní bude město hledat peníze na provoz a opravy osmipodlažní budovy a hlavně její využití. Jedním z návrhů je přestavět ubytovnu na dům s pečovatelskou službou pro seniory či na bydlení pro mladé. Vše si ale vyžádá milionové investice.

Starostovy obavy se nakonec potvrdily a koupí se zřejmě bude zabývat policie.

„Zvažuji podání trestního oznámení kvůli nehospodárnému nakládání s finančními prostředky města. A nejde jen o Metu. Radnice utrácí finance nad rámec schváleného rozpočtu za nákup pozemků bez koncepce. Takto se nechová řádný hospodář,“ uvedl člen finančního výboru města Miroslav Krpec.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Nikdy nebyl agresivní, byl to šok, řekla manželka obžalovaného střelce

U soudu vypovídal postřelený muž, obžalovaný se jednání neúčastnil

Ústecký krajský soud začal řešit případ vleklých sousedských neshod, které loni v létě vyvrcholily střelbou. Obžalovaný...

Najdete na iDNES.cz