Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Lounech si lidé připlatí za odpad, v kraji podraží příměstská doprava

  13:46aktualizováno  13:46
Radnice v Ústeckém kraji v příštím roce většinou nezvyšují obyvatelům poplatky za psa či odvoz odpadu, ani místní koeficient pro výpočet daně z nemovitosti. U okresních měst jsou výjimkou Louny, kde podraží svoz odpadu. V Chomutově za něj naopak lidé něco ušetří.
Zatímco v Teplicích za svoz odpadu neplatí lidé nic, v Lounech oproti loňsku zaplatí obyvatelé víc. (Ilustrační snímek)

Zatímco v Teplicích za svoz odpadu neplatí lidé nic, v Lounech oproti loňsku zaplatí obyvatelé víc. (Ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Například Tepličané budou i příští rok platit nízké poplatky za nemovitosti. „Daň bude stejná jako loni a letos, tedy na základním stupni určeném zákonem,“ říká vedoucí finančního odboru Roman Jodas.

Stejné zůstávají i poplatky za psa. Pokud má majitel jednoho psa, ročně za něj dá 200 korun, za každého dalšího pak 1300 korun. Invalidé, vdovci a vdovy platí 200 korun za každého psa, pokud je invalidní či vdovský důchod jejich jediným příjmem.

„Je to úleva pro lidi, kteří přišli o partnera, a tudíž i o část příjmů pro domácnost,“ uvedla Pavla Myšičková, která má poplatky na teplickém magistrátu na starosti.

Za odvoz komunálního odpadu neplatí obyvatelé lázeňského města nic. Náklady za ně hradí radnice, v příštím roce na to půjde z rozpočtu 43,5 milionu.

Ani korunu za opad už několik let neplatí ani obyvatelé Mostu a nová koalice na radnici na tom nechce nic měnit. Stejné zůstanou i všechny další poplatky a žádný poplatek se nebude měnit ani v Ústí nad Labem, Děčíně či Litoměřicích.

Obyvatelé Loun si za odpad připlatí

O něco víc naopak za odpad zaplatí obyvatelé Loun. Cena za svoz naroste o 1,25 procenta. Lidé zde jako v řadě měst neplatí povinnou paušální částku za osobu, ale přímo za odvoz popelnice. Platba se tak odvíjí podle velikosti popelnice a frekvence vývozu.

„Příjmy z výběru poplatků za svoz odpadu klesají a náklady naopak rostou. Navýšení není nijak výrazně skokové, u stodesetilitrového pytle činí jednorázový odvoz nárůst o jednu korunu na 45 korun. Právě tyto pytle jsou vhodné pro starší lidi, kteří žijí sami. U 80litrové popelnice s odvozem jednou v týdnu platba naroste o 22 korun na 1 805 korun za rok,“ přiblížil lounský starosta Radovan Šabata.

Opačnou cestou se vydal Chomutov, radnice poplatky za popelnice snížila ze 456 korun za osobu a rok na 250 korun. Důvodem jsou nižší výdaje na tuto službu v letošním roce. Město například muselo likvidovat menší počet černých skládek, bylo méně poškozených kontejnerů, lidé také odpad více třídili.

„Díky snížení nákladů, ale i dobrému hospodaření města, kdy můžeme za každého občana zaplatit 340 korun jako letos, navrhujeme zastupitelstvu snížit poplatek ze současných 456 na 250 korun,“ potvrdil primátor Jan Mareš.

O snížení uvažovali také v Litoměřicích, od dubna se měl rodinám odpouštět poplatek za dítě v 1. roce života, což by město stálo asi 120 tisíc korun.

„S největší pravděpodobností k tomu ale nakonec nedojde. Pokud by se řešila podpora ze strany města, tak spíše nějakým příspěvkem,“ sdělila vedoucí ekonomického odboru Iveta Zalabáková.

Velké změny přijdou ve veřejné dopravě

Novinky na druhé straně čekají obyvatele regionu ve veřejné dopravě. Ústecký kraj u svých smluvních dopravců přechází na jednotný tarif. Od toho stávajícího se liší především tím, že cena jízdného se neodvíjí pouze od vzdálenosti, ale i od rozdělení do přepravních zón. Základní jízdné v jedné zóně bude 13 korun a na některých trasách může být v řádu několika korun vyšší.

Navíc kraj přebírá od dopravních podniků příměstské linky. V praxi to znamená, že zatímco nyní mohli cestující z blízkého okolí na jednu jízdenku dopravního podniku dojet do města, nově budou muset platit na krajských linkách a za MHD zvlášť. Kvůli tomu se změní trasy i číslování některých spojů. Veškeré změny cestující najdou na webech dopravců i Ústeckého kraje.

„Někomu se může cestování prodražit, systém ale bude spravedlivější. Teď se platí stejně, ať jedete jednu zastávku, nebo několik. Od 1. ledna budou lidé platit podle toho, kolik ujedou,“ komentoval změnu vedoucí oddělení dopravní obslužnosti krajského úřadu Jakub Jeřábek.

Cestující v Teplicích si také budou muset pořídit za 95 korun nové čipové karty. Jen senioři starší 70 let, kteří mají jízdu po městě zdarma, si kartu mohou nechat a jezdit na ni i v novém roce. Pokud jde o jízdné přímo v MHD, tam se ceny nikde v kraji nemění.

„Ceny měnit nechceme. Budeme ale s dopravním podnikem jednat o tom, zda nelze víc ušetřit, aby se případně snížila dotace města,“ uvedl náměstek mosteckého primátora Marek Hrvol.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Najdete na iDNES.cz