Na saském barokním zámku návštěvníci uvidí i kolekci českých loutek z filmů od...

Na saském barokním zámku návštěvníci uvidí i kolekci českých loutek z filmů od známé pražské výtvarnice a loutkářky Šárky Váchové, jejíž postavičky budou mnohým povědomé z televize. Na snímku postavičky z večerníčku Koledy. | foto: Zámek Moritzburg

Saský zámek vyměnil Popelku za české Vánoce, Němce překvapuje Mikuláš

  • 0
Saský zámek Moritzburg letos vyměnil Popelku za české Vánoce. Po čtyřech úspěšných výstavách o kultovní pohádce Tři oříšky pro Popelku, která se tam točila, pro návštěvníky připravil výstavu Vánoční třpyt z Čech - tak slaví naši sousedé. Expozici připravila česká kurátorka Jana Sommerová.

„Většinu Němců například překvapí, že v Čechách chodí večer 5. prosince Mikuláš s andělem a čertem a rozdává dětem dárečky. Tento český zvyk neznají,“ říká mluvčí Saských hradů a zámků Uli Kretzschmar.

Přepychové kostýmy Mikuláše, anděla a čerta na Moritzburg zapůjčily Barrandovské ateliéry, se kterými zámek spolupracoval už při výstavě o Popelce. „Naše spolupráce s Barrandovem je velmi dobrá,“ poznamenal Kretzschmar.

Na výstavě se objeví také vánoční stromečky ozdobené stovkami koulí a ozdob z Jablonce nad Nisou nebo české historické betlémy v malých prosklených skříňkách, které se daly zavěsit na zeď a opatřit i hracími hodinami.

K vidění ale na zámku bude i kolekce českých loutek z trikových filmů výtvarnice Šárky Váchové, známé z večerníčků a pohádek.

Popelka se na Moritzburg vrátí

Popelka tím však ze zámku nemizí nadobro. „Popelka bude patřit k Moritzburgu navždy. Zájem o tuto zimní výstavu je ale tak velký, že potřebujeme udělat pauzu a výstavní prostory na zámku trošku stavebně upravit a pozměnit. Od příští zimy návštěvníkům nabídneme zcela novou stálou výstavu o této pohádce a je nutné si celý koncept nově promyslet,“ přiblížil Kretzschmar.

Čtyři výstavy o česko-německé pohádce režiséra Václava Vorlíčka vidělo na Moritzburgu od roku 2009 na 600 tisíc návštěvníků. Všechny exponáty této výstavy jsou nyní uloženy v depozitáři. Kromě kuchyně, kachlíkových kamen a Vinckova povozu to jsou i repliky kostýmů Theodora Pištěka, které si zámek nechal vyrobit. Cena originálů je totiž nevyčíslitelná a Barrandovské ateliéry je půjčují jen výjimečně.

Jednu z kopií, Popelčiny plesové šaty, se letos v únoru podařilo nepozorovaně odnést zlodějům. Po poprasku, který tím způsobili, pachatelé šaty poslali v krabici zpět na zámek.

„Policie zloděje vypátrala a byli potrestáni, ale jaký dostali trest, to nevím. O to se na zámku už nezajímali,“ přiblížil Kretzschmar.