Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na stavbě chemičky stačilo ke smrti opřít se o lopatu. Oběti mají pomník

  15:03aktualizováno  15:03
Pamětníci dramatické výstavby chemických závodů v Záluží u Mostu odhalili pomník tisícům lidí, kteří přišli o život při stavbě i následných spojeneckých náletech na tento strategický podnik pro nacistický válečný průmysl.

Pomník tisícům obětí výstavby chemických závodů a následných spojeneckých náletů byl odhalen před areálem Chemparku Záluží. | foto: Unipetrol, a. s.

„Pořád vidím ubité a hladem umírající zajatce i civilisty, kteří tu museli pracovat. K zabití stačilo, když se někdo na chvilku opřel o lopatu či krumpáč,“ vypráví třiadevadesátiletý Miloslav Hrabák, který v chemičce pracoval od roku 1940 do roku 1995 a vznik pietního místa inicioval.

Fotogalerie

Památník má podobu dvou zvlněných železných plátů s nápisem v šesti jazycích. „Zvolila jsem surový stav železa, které časem koroduje, stejně tak se časem mění obraz dějin,“ uvedla autorka památníku, dvaadvacetiletá studentka ústecké univerzity Markéta Oplištilová.

Obří chemička vznikla kvůli výrobě syntetického benzinu z uhlí. Produkce ropných polí v Rumunsku a v Maďarsku totiž nestačila pokrýt německé válečné potřeby. Stavba začala 5. května 1939 a podíleli se na ní civilisté, totálně nasazení a váleční zajatci z celé Evropy. Bylo jich přes 40 tisíc, z toho 25 tisíc Čechů.

Kolik z nich zahynulo kvůli nelidským podmínkám na stavbě či v přilehlém táboře nebo při patnácti náletech, není známo. „Němci se identifikací nezabývali a těla mířila do hromadných hrobů,“ poznamenal Hrabák.

Výroba byla obnovená právě před sedmdesáti lety

Nálety na chemičku začaly v květnu 1944 a byly součástí takzvané bitvy o benzin (více o bitvě o benzin zde). Továrnu před zničením nezachránila ani na tehdejší dobu nejmodernější protiletadlová výzbroj, po náletech zůstala chemička v troskách. Právě před sedmdesáti lety, 3. června 1945, však už vyrobila první litry benzinu pro osvobozené Československo.

„Bez pokynu z centra místní Češi začali s obnovou. Zatímco lidé z vnitrozemí sem do pohraničí přišli krást a rabovat, my jsme budovali,“ dodal Hrabák.

Továrna přezdívaná Hydrák byla později přejmenovaná na Stalinovy závody a poté na Chemické závody československo-sovětského přátelství. Nyní patří koncernu Unipetrol.

Autoři: ,


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz