Daniel Kroupa

Daniel Kroupa | foto:  Dan Materna, MAFRA

Houskova vražda ilustruje poměry v krajské ČSSD, říká politolog Kroupa

  • 45
Násilná smrt klíčové osobnosti severočeské ČSSD Romana Housky není ničím, co by zásadně vybočovalo z poměrů krajské politiky. Alespoň si to myslí vedoucí katedry filozofie a politologie na ústecké univerzitě Daniel Kroupa. "Nepochybně je to ilustrace poměrů v krajské politice," říká Kroupa.

Co vás napadlo jako první, když jste se o vraždě Romana Housky dozvěděl?
Když do politické roviny vstupují vraždy, tak si člověk vzpomene na Palermo. Ale doufejme, že tak daleko ještě nejsme. Sociální demokracie dle mého mínění kráčí cestou ODS a hrozí jí, že v tomto kraji dopadne podobně. Zejména pokud budou pokračovat trestní stíhání zakončená soudem některých aktérů ČSSD v souvislosti se špatným hospodařením s evropskými fondy.

O čem vražda pana Housky vypovídá v souvislosti s krajskou politikou a hlavně ČSSD?
V tuto chvíli víme velice málo o důvodech té smrti. Že krajská politika ČSSD je propojená s podnikatelskými strukturami, v kterých se dějí takové násilné činy, vypovídá o tom, že v sociální demokracii nějaké vnitřní očistné mechanismy fungují velice špatně.

Takže to podle vás není něco výjimečného, ale spíše ilustrace stavu regionální politiky?
Nepochybně je to ilustrace poměrů v krajské politice.

Do jaké míry podle vás vražda ovlivní náhled lidí na politiku a krajskou ČSSD?
Pokud ta událost bude mít ještě pokračování a ukáže se, že je důsledkem mafiánského typu podnikání v tomto kraji, tak to bude mít pro sociální demokracii velmi negativní důsledky. Což mě mrzí, protože zejména v tomto kraji je potřeba, aby sociální demokracie byla funkční.

Takže to ČSSD oslabí?
Buď bude ČSSD oslabenější, nebo se uvnitř najdou síly, které se odhodlají k nějaké radikální proměně.

Roman Houska byl klíčovou postavou krajské ČSSD, šly přes něj prakticky všechny stranické dohody. Jak se s jeho odchodem vyrovná ČSSD v rámci svého vnitřního fungování?
Mám zkušenost, že politické strany po podobných událostech dokážou tyhle struktury velice rychle nahradit. Doufejme, že pan Houska bude nahrazený normální demokratickou strukturou, nikoliv dalším kmotrem.

Exsenátor Novák je ve vězení, podnikatel Oulický přesouvá své aktivity do zahraničí a Houska je po smrti. Lze podle vás říci, že jsme ve fázi, kdy nastává soumrak kmotrů?
Já si velmi přeji, aby nastal nejen soumrak kmotrů, ale aby nastaly červánky normální demokratické politiky. A k tomu máme ještě daleko.