Policisté připsali zlodějovi cizí krádeže, soud je svlékl z uniforem

  15:20aktualizováno  15:20
Krajský soud v Ústí nad Labem definitivně potvrdil potrestání dvou policistů, kteří jednomu ze zlodějů připsali krádeže, aby vylepšili policejní statistiky a nemuseli pátrat po skutečných pachatelích. Krajský soud jim za to dal roční trest odložený na zkušební dobu 18 měsíců a tříletý zákaz práce u policie.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Původní rozsudek okresního soudu sice krajský senát snížil téměř na polovinu, policisté však spokojení nejsou. Tvrdí, že jsou nevinní.

"S rozsudkem nesouhlasím. Soud vyvozoval závěry o vině na základě svého úsudku, ale bez podkladů. Doporučím klientům podat dovolání k Nejvyššímu soudu a také ústavní stížnost," řekl advokát policistů Luboš Hendrych.

Vše začalo v únoru 2009, kdy recidivista Stanislav Gabriel přišel na policii s tím, že mu někdo ukradl mobil. Jenže se zjistilo, že telefon předtím sám ukradl. "Vlastně jsem se takhle udal," zhodnotil to Gabriel.

Protokol o podání vysvětlení s ním sepisoval policista Michal Šesták. Zloděj dostal nabídku: má se přiznat ke všemu, co v poslední době napáchal, nejen ke krádeži mobilu. Díky tomu neskončí ve vazbě, ale bude stíhán na svobodě. Gabriel souhlasil a do výčtu svých činů přidal další tři krádeže.

Protokol jsem nečetl, tvrdí recidivista

Pak počkal na chodbě, až policista vše sepíše a listiny podepsal. "Nečetl jsem to, byl jsem unavený a chtěl jsem jít domů se vyspat," řekl muž, který byl v té době závislý na pervitinu.

Další policista Petr Hejzlar s ním pak sepsal protokol o výslechu obviněného. Gabriel ale nakonec stejně skončil ve vazbě a až v cele zjistil, že policisté jeho výpověď zfalšovali a dali mu podepsat přiznání k dalším třem krádežím. Ty ani spáchat nemohl, protože jednou byl na zabíjačce, jindy ve vězení.

Oba policisté vinu odmítají. "Je to absurdní, jeden skutek statistiku neřeší, to bych to samé musel udělat v dalších padesáti případech," řekl Šesták.

Pět policistů před soudem potvrdilo, že byli při tom, když obžalovaní vyslýchali Gabriela. Uvedli, že zapisovali jen to, co muž spontánně řekl.

"Ten muž neměl důvod lhát," namítá ale žalobce.

Policisté zůstali bez práce

Krajský soud nakonec stejně jako okresní soud patnáctkrát trestanému recidivistovi uvěřil. "Jeho výpověď považujeme za věrohodnou," řekl soudce Tomáš Plha. Přihlédl jen k tomu, že oba muži byli bezúhonní, nadřízenými kladně hodnocení a odměňovaní za dobrou práci.

Policisté tak pondělním rozsudkem u policie skončili. "Za celých patnáct let, co jsem u policie, jsem neměl žádný průšvih. Co teď budu dělat, to opravdu nevím," poznamenal po rozsudku Petr Hejzlar.

Ředitel ústeckých policistů Vladimír Danyluk se k rozsudku nad svými podřízenými nechtěl vyjadřovat. "Počkáme na písemné odůvodnění," řekl.

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Mladík se v Děčíně pokusil znásilnit čtrnáctiletou, skončil ve vazbě

Násilník v pátek večer napadl za hlavním vlakovým nádražím dívku

Policie v Děčíně obvinila místního dvaadvacetiletého muže z pokusu o znásilnění nezletilé dívky. Násilník ji napadl v...

Další z rubriky

Bývalá diplomatka z Lounska pomáhá vzdělávat chudé děti v Zimbabwe

Marie Imbrová při návštěvě u školáků v zimbabwské komunitě Tengenenge, jimž s...

Před deseti lety se Marie Imbrová z Černochova na Lounsku zavázala, že všechny děti v zimbabwské komunitě Tengenenge...

Gymnázium ředitele kritizovaného za „Zemana v kompostu“ získalo další cenu

Ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman.

Letošní ročník soutěže Dobrá škola, kterou šestým rokem pořádá Ústecký kraj, vyhrálo v kategorii gymnázií Gymnázium...

Nevítám spojení s KSČM, ale nejsem radikální, říká šéf ODS v Ústeckém kraji

Karel Krejza, volební lídr ODS v Ústeckém kraji

Karel Krejza je předsedou regionálního sdružení ODS Ústeckého kraje. Do politiky vstoupil v roce 2006 jako zastupitel,...

Najdete na iDNES.cz