Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policista zachránil cestou ze služby muže z hořícího auta, dostal cenu

  16:30aktualizováno  16:30
Nečekaný spád nabral pro ústeckého policistu Radka Janouška večer 18. června po deváté večer návrat ze služby. Auto, které jelo před ním, vlétlo v Přístavní ulici do protisměru, nabouralo do zděné překážky a vzplanulo. Janoušek z hořícího auta vytáhl 20letého řidiče. Nyní za to obdržel cenu Gentleman silnic.

Oceněný Radek Janoušek. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Z mého pohledu přejelo auto plynule do protisměru. Stavěli tam hydrant a já si myslel, že tam je nové parkoviště. Po chvilce jsem zjistil, že není, když auto začalo hořet,“ popsal Janoušek, co ho donutilo zastavit svůj vůz.

Obratem přivolal záchranku, hasiče i policii. Se slovy operačnímu důstojníkovi na tísňové lince „Jdu do auta“ se vydal k hořícímu vozu, u něhož hrozila exploze, zachránit řidiče. Dveře stlačené nárazem otevřel až napotřetí.

Fotogalerie

„Auto bylo plné černého kouře, nebylo tam vidět,“ popsal Janoušek. Mladíka deroucího se ven chytil a vytáhl. Zbytek práce pak odvedli hasiči a záchranka.

„Samozřejmě mi problesklo hlavou, že mám děti, hypotéku, ale každý jsme nějaký a já bych s tím nemohl žít, kdybych se na to vykašlal,“ zdůvodnil policista, proč při záchraně cizího člověka riskoval svůj život.

Spolujezdkyni už zachránit nešlo

V autě byla ještě spolujezdkyně, ale to Janoušek nemohl zjistit. Řidič zmateně křičel jméno Naty, ale ani na Janouškovo volání do zakouřeného auta nikdo nereagoval. On sám nikoho neviděl.

„Spolujezdkyně byla v takovém stavu, že neměl šanci poznat, že v tom autě někdo je,“ naznačil ústecký policejní ředitel Vladimír Danyluk. Devatenáctiletá dívka byla na místě mrtvá, hasiči ji po uhašení požáru vystřihávali půl hodiny.

Cenu Gentleman silnic uděluje policie spolu s Českou pojišťovnou. Ocenění má upozorňovat na výjimečné činy řidičů a bojovat proti lhostejnosti na silnicích. Cena se uděluje od roku 2004 a Janoušek je od té doby jejím 117. nositelem.

„Při čtení příběhu pana Janouška mi běhal mráz po zádech, když jsem si představila, že by v hořícím autě byl někdo z mých známých či rodiny a kolem by nebyl nikdo tak odvážný, aby vylezl z vozu a snažil se pomoct,“ podotkla Ivana Fabiánková z České pojišťovny.

Lépe, kdyby se nic nestalo, řekl zachránce

„Mého kolegu ctí nejen tento případ, ale i jeho přístup k práci, aby byl vzorem pro ostatní policisty. Jako šéf policie v Ústí nad Labem jsem moc rád, že tady takového policistu máme,“ přidal se s chválou ředitel Danyluk.

Policista obdržel pamětní plaketu a chytrý telefon s možností nainstalování aplikace na rychlou lokalizaci a přivolání záchranky.

„Ocenění je dobré, ale lepší by bylo cenu nedostat, protože to by znamenalo, že se nic nestalo,“ poznamenal k tomu skromně Janoušek.

Zachráněný řidič sice nepřišel o život, ale z nehody se bude zodpovídat. Podle dosavadního prověřování totiž havárii zavinil on, kriminalisté ho tak začali stíhat.

„Příčinou nehody byla s největší pravděpodobností nepřiměřená rychlost. Bylo zahájené trestní stíhání řidiče pro trestný čin usmrcení na zdraví z nedbalosti. Za to mu hrozí odnětí svobody od jednoho roku do šesti let,“ sdělila policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Výsledek obchodu s chudobou v Jirkově: v domě není teplá voda, nebude teplo

Bytový dům v Nových Ervěnicích zčásti odpojený od energií.

Bytový dům v Nových Ervěnicích v Jirkově se ocitl bez teplé vody a s přivřeným topením. Část vlastníků bytů totiž...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Najdete na iDNES.cz