Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kriminálka prověřila střelbu na romském táboře, případ ještě neodložila

  15:05aktualizováno  15:05
Policie zveřejnila první závěry vyšetřování výhrůžek a střelby do vzduchu u dětského tábora pěveckého sboru Čhavorengo na Děčínsku. Tamní policisté původně posoudili věc jako přestupek. Na námitky organizátorů tábora ale nařídil krajský policejní ředitel Jaromír Kníže případ znovu otevřít.

Letní škola Romano drom se pořádá pro vybrané talentované děti ze sociálně vyloučených lokalit. | foto: Romano drom

Kontrolní orgán dospěl k závěru, že prvotní postup policie nebyl úplně v pořádku. Podle krajské policejní mluvčí Jany Slámové ale kontrola naopak vyvrátila, že by policie udělala chybu při nahlášení případu na linku 158.

Fotogalerie

Událost se stala počátkem srpna v Jiřetíně pod Jedlovou. Majitel sousedního pozemku podle serveru Romea.cz nadával se zbraní v ruce romským dětem, které běžely kolem jeho domu, a vystřelil (psali jsme o tom zde).

Organizátorka soustředění, zpěvačka Ida Kelarová, chování dětí vysvětlila tak, že byly bujaré a výskaly. „Pán na ně pokřikoval: ‚Vy černý cigáni, běžte do pí*e,‘ a podobně,“ uvedla pro Romea.cz

Server dále tvrdil, že muž střílel do vzduchu i v táboře během rozcvičky a byl vulgární na vedoucí. Kelarová pak prohlásila, že policie odmítla dorazit s tím, že z toho vedení tábora „nemá dělat kovbojku“. Stěžovala si také, že policisté nepřijeli ani po zavolání na tísňovou linku 158.

Místní policie tehdy věc posoudila jako přestupek a předala ji k vyřízení radnici ve Varnsdorfu. Kelarová se s tím nespokojila a incident označila za „čistou rasovou nenávist“.

Na linku 158 volal první soused

„Důsledná prověrka nezjistila přijetí oznámení, ústního ani telefonického, na žádném ze základních útvarů děčínské policie ani na lince 158, jež by se týkalo incidentů v areálu dětského tábora,“ řekla ve čtvrtek Slámová.

Na policii se ale podle jejích slov obrátil jako první soused, kterému vadil opakovaný hluk z tábora ve dne i v noci.

„Uvedl také, že při výcviku svého psa střílí do vzduchu a že ho vedení pěveckého sboru nařklo ze střelby po dětech,“ doplnila Slámová. Podle zjištění policie šlo o startovací pistoli.

Na policejní stanici následně přijel i vlastník areálu tábora. Teprve pak podle policie telefonovali i provozovatelé tábora na linku 158.

Pěvecký tábor

Zpěvačka Ida Kelarová připravuje letní školu nazvanou Romská cesta několikátým rokem s Českou filharmonií a během tábora pořádají společné koncerty. Soustředění je určené pro vybrané talentované romské děti ve věku 12 až 18 let ze sociálně slabých rodin, z vyloučených lokalit, romských osad a ghett z Česka i Slovenska.

Slámová zdůrazňuje, že policie událost ihned prověřovala a byla se všemi zúčastněnými v kontaktu.

Na právní kvalifikaci je brzy

„Kontrola ale zjistila, že první neohlášený konflikt ze 4. srpna, který byl oznámený dodatečně až za dva dny, nebyl důkladně prošetřený. Právní kvalifikaci bude možné stanovit až po provedení všech úkonů,“ upozorňuje policejní mluvčí.

Vedoucí děčínského územního odboru dostala současně za úkol vyhodnotit správnost postupu policistů v této věci a do konce září předložit krajskému policejnímu řediteli přijatá opatření.

Vlastník pozemku sousedícího s táborem serveru Romea.cz na svou obranu řekl, že byl dlouhodobě frustrovaný z neustálého hluku, proto se tak choval.

Odmítl ale tvrzení, že střílel v táboře, byl prý při tom na svém pozemku. „Ta slova jsem řekl strašně, ale rozhodně jsem to nemyslel tak rasisticky,“ hájil se.

Autoři: ,Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Najdete na iDNES.cz