Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kriminálka prověřila střelbu na romském táboře, případ ještě neodložila

  15:05aktualizováno  15:05
Policie zveřejnila první závěry vyšetřování výhrůžek a střelby do vzduchu u dětského tábora pěveckého sboru Čhavorengo na Děčínsku. Tamní policisté původně posoudili věc jako přestupek. Na námitky organizátorů tábora ale nařídil krajský policejní ředitel Jaromír Kníže případ znovu otevřít.

Letní škola Romano drom se pořádá pro vybrané talentované děti ze sociálně vyloučených lokalit. | foto: Romano drom

Kontrolní orgán dospěl k závěru, že prvotní postup policie nebyl úplně v pořádku. Podle krajské policejní mluvčí Jany Slámové ale kontrola naopak vyvrátila, že by policie udělala chybu při nahlášení případu na linku 158.

Fotogalerie

Událost se stala počátkem srpna v Jiřetíně pod Jedlovou. Majitel sousedního pozemku podle serveru Romea.cz nadával se zbraní v ruce romským dětem, které běžely kolem jeho domu, a vystřelil (psali jsme o tom zde).

Organizátorka soustředění, zpěvačka Ida Kelarová, chování dětí vysvětlila tak, že byly bujaré a výskaly. „Pán na ně pokřikoval: ‚Vy černý cigáni, běžte do pí*e,‘ a podobně,“ uvedla pro Romea.cz

Server dále tvrdil, že muž střílel do vzduchu i v táboře během rozcvičky a byl vulgární na vedoucí. Kelarová pak prohlásila, že policie odmítla dorazit s tím, že z toho vedení tábora „nemá dělat kovbojku“. Stěžovala si také, že policisté nepřijeli ani po zavolání na tísňovou linku 158.

Místní policie tehdy věc posoudila jako přestupek a předala ji k vyřízení radnici ve Varnsdorfu. Kelarová se s tím nespokojila a incident označila za „čistou rasovou nenávist“.

Na linku 158 volal první soused

„Důsledná prověrka nezjistila přijetí oznámení, ústního ani telefonického, na žádném ze základních útvarů děčínské policie ani na lince 158, jež by se týkalo incidentů v areálu dětského tábora,“ řekla ve čtvrtek Slámová.

Na policii se ale podle jejích slov obrátil jako první soused, kterému vadil opakovaný hluk z tábora ve dne i v noci.

„Uvedl také, že při výcviku svého psa střílí do vzduchu a že ho vedení pěveckého sboru nařklo ze střelby po dětech,“ doplnila Slámová. Podle zjištění policie šlo o startovací pistoli.

Na policejní stanici následně přijel i vlastník areálu tábora. Teprve pak podle policie telefonovali i provozovatelé tábora na linku 158.

Pěvecký tábor

Zpěvačka Ida Kelarová připravuje letní školu nazvanou Romská cesta několikátým rokem s Českou filharmonií a během tábora pořádají společné koncerty. Soustředění je určené pro vybrané talentované romské děti ve věku 12 až 18 let ze sociálně slabých rodin, z vyloučených lokalit, romských osad a ghett z Česka i Slovenska.

Slámová zdůrazňuje, že policie událost ihned prověřovala a byla se všemi zúčastněnými v kontaktu.

Na právní kvalifikaci je brzy

„Kontrola ale zjistila, že první neohlášený konflikt ze 4. srpna, který byl oznámený dodatečně až za dva dny, nebyl důkladně prošetřený. Právní kvalifikaci bude možné stanovit až po provedení všech úkonů,“ upozorňuje policejní mluvčí.

Vedoucí děčínského územního odboru dostala současně za úkol vyhodnotit správnost postupu policistů v této věci a do konce září předložit krajskému policejnímu řediteli přijatá opatření.

Vlastník pozemku sousedícího s táborem serveru Romea.cz na svou obranu řekl, že byl dlouhodobě frustrovaný z neustálého hluku, proto se tak choval.

Odmítl ale tvrzení, že střílel v táboře, byl prý při tom na svém pozemku. „Ta slova jsem řekl strašně, ale rozhodně jsem to nemyslel tak rasisticky,“ hájil se.

Autoři: ,


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz