Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Policie stíhá 24 lidí kvůli dotacím, vyslýchá i exhejtmanku Vaňhovou

  • 53
Na severu Čech zasahovala policie kvůli podezření ze zneužití eurodotací. V kauze týkající se starších případů stíhá 24 lidí v souvislosti s jejich činností v Regionální radě regionu soudržnosti Severozápad. Policisté vyslýchají i bývalou hejtmanku Ústeckého kraje Janu Vaňhovou.

„Národní centrála proti organizovanému zločinu v pondělí rozhodla o zahájení trestního stíhání 24 osob jako obviněných z poškození finančních zájmů Evropské unie ve prospěch organizované zločinecké skupiny a dalších trestných činů, jehož se měly dopustit v souvislosti s činností Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad,“ sdělil v tiskovém prohlášení Tomáš Minx, státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze.

„S ohledem na probíhající úkony trestního řízení nebudeme v současné době poskytovat bližší informace,“ dodal.

Podle předsedy Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad Milana Pipala zatýkání souvisí s nedokončenými případy z minulosti. „Netýká se to posledních čtyř let, co jsem předsedou. Z toho nemám žádné obavy,“ řekl iDNES.cz.

Jakých případů by se současné zatýkání mohlo týkat, odmítl spekulovat. „Nemohu poskytovat žádné informace, ale vše navazuje na kauzy z období Petra Kušnierze a dalších,“ uvedl Pipal.

Některé zadržené kriminalisté vyslechli a další vyslýchají. Je mezi nimi i bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová. Advokát Jaroslav Beneš iDNES.cz potvrdil, že Vaňhovou v souvislosti s tímto případem zastupuje.

Vaňhová byla v letech 2008 až 2012 ve výboru regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad, jenž měl konečné slovo v rozhodování, který projekt se podpoří evropskými penězi.

Obviněn byl i starosta Chebu a šéf ČSSD v Karlovarském kraji Petr Navrátil. Podle jeho advokáta Jiřího Schüllera stojí jeho obvinění na Kušnierzově výpovědi.

ČTK původně uvedla, že mezi vyslýchanými je i vlivný ústecký podnikatel Patrik Oulický. On sám to pak tiskové agentuře odmítl a řekl, že nebyl zadržený a ani není z ničeho obviněný.

Kauza Kušnierz a spol.

Už od roku 2010 provázely ROP Severozápad samé potíže, soudy v této souvislosti řešily několik trestních případů. Obviněni byli postupně všichni ředitelé úřadu, politici i úředníci (psali jsme o tom zde).

V několika kauzách figuruje někdejší ředitel ROP Severozápad Petr Kušnierz. Soud ho potrestal pěti lety vězení za přijímání úplatků a zneužití pravomoci. V roce 2014 byl podmínečně propuštěný.

Letos v březnu poslal ústecký krajský soud Kušnierze zatím nepravomocně na sedm let za mříže za ovlivňování projektů.

Policie má k dispozici dokumenty a nahrávky, na nichž Kušnierz popisuje údajné manipulace s projekty. Materiály se týkají některých podnikatelů a politiků, třeba bývalého radního Ústeckého kraje Arna Fišery nebo podnikatele Daniela Ježka.

S Kušnierzem byli odsouzení také další bývalý ředitel Pavel Markvart, exnáměstek hejtmanky Ústeckého kraje Pavel Kouda a úřednice Irena Kotlanová. Všichni dostali podmínku.

Předsedkyně trestního senátu Kamila Elsnicová ale tenkrát upozornila, že obžalovaní nejsou ti hlavní, kdo hýbali děním okolo ROP Severozápad.

„Soudu je známo, že ještě nad Irenou Kotlanovou pak stál kromě Koudy, Markvarta ještě Kušnierz, nad ním Patrik Oulický, Alexandr Novák, Daniel Ježek,“ prohlásila Elsnicová.

Kušnierz ve své výpovědi popsal schůzky s podnikatelem Ježkem, odsouzeným bývalým senátorem a starostou Chomutova Novákem či podnikatelem Oulickým.

, ,